• „Na wokandzie bohaterowie literaccy” – projekt uczniów klas ósmych
      • „Na wokandzie bohaterowie literaccy” – projekt uczniów klas ósmych

      • 13.04.2023 10:38
      • Winny czy niewinny? – Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczniowie klas 8 naszej szkoły. Rzecz dotyczyła bohaterów literackich. Ósmoklasiści wzięli udział w projekcie pt.: „Na wokandzie bohaterowie literaccy” realizowanym na  przedmiotach język polski i wiedza o społeczeństwie, którego celem było przygotowanie rozprawy sądowej  bohatera literackiego.
        • Młodzież przez ponad miesiąc przygotowywała się do finału – procesu, który miał miejsce 24 kwietnia 2023 r. w sali rozpraw nr 1 w Sądzie Rejonowym w Olecku.  Zadaniem uczniów było podzielenie się na dwie grupy, przygotowanie aktu oskarżenia i obrony, zebranie argumentów potwierdzających winę lub niewinność wybranego bohatera, napisanie mów prokuratorskich i adwokackich, uzasadnień wyroków sędziowskich, powołanie świadków i zebranie dowodów oraz zaprezentowanie wyników w formie przewodu sądowego.

          Dzięki uprzejmości Prezes Sądu Rejonowego w Olecku  - pani Katarzyny Jakubowskiej – uczniowie mogli poczuć się jak na prawdziwym posiedzeniu sądu.

          Pierwszym oskarżonym był Neron (Marcel Masłowski) – bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  Został on oskarżony przez prokuratora (Paulinę Marcinkiewicz) o podpalenie Rzymu, tortury wobec chrześcijan i morderstwo bliskich mu osób. Po przedstawieniu zarzutów oskarżony został przesłuchany. Następnie zeznania składali świadkowie:  Glaukus (Lena Szyłkiewicz), Chilon Chilonides, Ligia (Izabella Stefanowska), Klaudia Akte (Milena Kamińska) i Petroniusz (Klaudia Kamińska) oraz Tygelin (Zofia Reczko). W obronie oskarżonego wystąpił adwokat (Maja Dziubińska), który powołał się na niepoczytalność władcy Rzymu.  Sędziowie  (Adrian Polakowski i Gracjan Saczek) udali się na naradę, po czym ogłoszono wyrok, który głosił, że Neron jest winny postawionych mu zarzutów i został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Zdaniem obrony wyrok jest niezgodny z prawem i strona zamierza złożyć apelację do sądu wyższej instancji.

          Klasa 8c starannie przygotowała się do zadania. Nie zabrakło dowodów w postaci dokumentacji medycznej oskarżonego i wnikliwej analizy zachowań bohatera.  Zarówno obrona i oskarżenie powołało świadków.

          Podobną rozprawę zaaranżowali uczniowie z klasy 8b. Tym razem na wokandę trafiła sprawa Balladyny (Julia Marciniak) z dramatu Juliusza Słowackiego. Oskarżyciel (Wiktoria Bartoszewicz) przedstawił zarzuty zabójstwa sześciu osób oraz zażądał surowej kary. Obrona (Michał Kawałko) zaś wnioskowała o złagodzenie wyroku i przywoływała argumenty świadczące na korzyść bohaterki. Padło przy tym wiele słów oskarżających matkę Balladyny, która w znacznym stopniu przyczyniła się do karygodnych zachowań córki . Świadkami
          w sprawie byli: klucznik (Lidia Grześ), lekarz (Amelia Maksimowicz), Goplana (Magdalena Żynda), Filon (Aleksandra Wywiał),  Chochlik (Wiktoria Bartkowiak) oraz leśnik (Juliusz Kłos). Wszyscy wezwani złożyli wyczerpujące zeznania przed sądem. Po wysłuchaniu mowy końcowej oskarżyciela i obrońcy, sędziowie (Kacper Kukowski i Bartosz Giedrojć)  wydali wyrok skazujący.

          Klasa 8b przygotowała emocjonująca rozprawę, w której zażarty spór toczyli oskarżyciele i obrońcy. Zadbali również o dowody w postaci noża – narzędzia zbrodni, nagrań kłótni bohaterów czy zeznań świadków.

          Ostatnim oskarżanym bohaterem był Strzelec (Marcelina  Lewandowska) z ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Został postawiony przed sądem za złamanie przysięgi i niewierność wobec ukochanej dziewczyny. Oskarżenie domagało się bardzo surowej kary, zaś obrona wnosiła o całkowite uniewinnienie. Podczas tej rozprawy kluczową rolę również odegrali świadkowie: Ksawery Roślina (Adrian Domitrz), Marek Drwal (Szymon Kulaszewicz), Edyta Piszczek (Maja Ferenc), Barbara Nowak (Lea Bochińska), Adam Guzik (Edyta Sienkiewicz), Mariusz Klepka (Maja Zwęglińska) i Laura Kot (Maja Sztelmach). Po ich wysłuchaniu głos zabrali prokurator (Kornel Kopacz) i  adwokat oskarżonego (Patrycja Skarżyńska), którzy w mowach końcowych zebrali wnioski i podsumowali zebrane argumenty. Sędzia (Paulina Żarnoch) wydała wyrok. Niewierny kochanek został skazany za złamanie przysięgi. Nad porządkiem w trakcie rozprawy czuwał strażnik sądowy (Wiktoria Kulik).

          Uczniowie klasy 8a, podobnie jak poprzednicy, bardzo starannie opracowali tok postępowania sądowego.

          To była znakomita lekcja. Ósmoklasiści mogli doskonalić sztukę argumentowania, pochwalić się doskonałą znajomością lektur obowiązkowych oraz poznać zasady pracy prokuratora, mecenasów i sądów. Uczniowie, wchodząc w poszczególne role, dobrze się bawili, jednocześnie rzetelnie powtarzając treść lektur oraz rozwijając trudną sztukę argumentowania.  Kto wie, może ktoś z nich, dzięki takim zajęciom, odkryje swoje prawnicze powołanie?

          Przysłuchująca się przygotowanym przewodom sądowym Pani Prezes Sądu Rejonowego w Olecku, była pod ogromnym wrażeniem pracy młodzieży  i zdradziła nam, że nie sądziła, iż uczniowie w tym wieku są w stanie tak wnikliwie podejść do tematu i przygotować argumentację na takim poziomie.

          Projekt z uczniami przygotowały nauczycielki Mariola Zdancewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz.

           

          Anna Karolina Szyłkiewicz
          Mariola Zdancewicz

      • Wróć do listy artykułów