NARODOWE CZYTANIE 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza
- 16.11.2022 09:37
- W sobotę, 3 września, odbyła się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
„– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane <<Ballady i romanse>> Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.” – Prezydent RP Andrzej Duda.
źródło:https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/narodowe-czytanie/aktualnosci/-ballady-i-romanse-a-mickiewicza-w-11-edycji-narodowego-czytania)
W Olecku czytanie utworów Mickiewicza odbyło się na polanie przy skateparku. Wspólnie z olecczanami utwór czytali między innymi: starosta olecki - pani Marzanna Pojawa – Grajewska, dyrektorzy oleckich szkół, instytucji, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V b: Anna Stefanowska (matka), Lena Grześ, Lena Stasiak, Agata Szóstkiewicz (dziatki), Antonina Wysocka (ojciec/kupiec), Anastazja Korejwo (zbójca), Alicja Konopko (herszt bandy) oraz uczennice z klas: VII
– Hanna Miłun i VI b – Maja Wasilewska (narratorki). Wszystkie dziewczynki swoją interpretacją doskonale przedstawiły wydarzenia z ballady naszego wieszcza. Uczennice zostały przygotowane przez panie polonistki: Agnieszkę Kopycką, Emilię Stasiak i Mariolę Zdancewicz. Warto dodać, że w spotkanie – muzycznie – wprowadzili nas utalentowani chłopcy, jednym z nich był absolwent naszej szkoły – Eryk Czaplejewicz (zagrał na saksofonie).Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.
Serdeczne podziękowania składamy również Rodzicom naszych uczennic, którzy towarzyszyli swoim córkom podczas tegorocznego wydarzenia.
Mariola Zdancewicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły