• DZIEŃ GRECKI
   • DZIEŃ GRECKI

   • 17.11.2023 09:50

   •  

               
     We wtorek 31 października 2023 r. w naszej szkole zorganizowany został Dzień Grecki. Był on  podsumowaniem projektu 
    „Erasmus+” - programu Unii Europejskiej wspierającego wymianę edukacyjną, w ramach którego 30 uczniów  i 6 nauczycieli naszej placówki odwiedziło we wrześniu br. Grecję. 

     

     
   •          Podczas pobytu w Grecji uczniowie spędzili niezapomniane chwile na Riwierze Olimpijskiej u podnóża masywu Olimpu, w  trakcie pobytu zwiedzili malowniczy teren Pierii, do którego należy skalne miasteczko Stary Pantaleimon,  Platamonas oraz portowa miejscowość  Amaliapolis. Uczestnicy projektu odwiedzili wyspę Skiathos oraz niezwykłą złotą  plażę Koukounaries Beach oraz zwiedzili jeden z cudów świata - formacje skalne - Meteory, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Brali również udział w licznych zajęciach edukacyjno – kulturowych prowadzonych w języku angielskim, poznawali historię, kulturę i zwyczaje Greków oraz doskonalili komunikację w języku angielskim i greckim.                

             Dzień Grecki był okazją, aby uczestnicy projektu mogli znów przenieść się do malowniczych zakątków Hellady, a  pozostali uczniowie naszej szkoły przez chwilę poczuć klimat śródziemnomorskiego kraju.

              Na holu szkoły zaprezentowana została wystawa w formie fotogalerii z pobytu w Grecji. Uczestnicy projektu przygotowali również prezentację multimedialną - relację z wyjazdu do  północnego regionu Hellady. Dla uczniów przygotowane były stacje zadań. Najmłodsi mogli pokolorować kolorowanki przedstawiające bogów, herosów i bohaterów mitologicznych lub ozdobić antyczną wazę. Starsi zaś mieli okazję wykazać się znajomością języka angielskiego czy starożytnej  historii i literatury.  Nie zabrakło również zajęć z nauki tańca Sirtaki – potocznie zwanego Zorbą. Do wspólnej zabawy uczniów zachęcały uczennice klas 6 i 8. Największym zainteresowaniem cieszyła się fotościanka, na której można było wykonać zdjęcia w przebraniach bogów greckich. Wielu uczniów ustawiało się w kolejce, aby wcielić się w postać Ateny, Afrodyty, Apolla czy Posejdona.  Uczniowie klas I- III wraz z wychowawczyniami przygotowali pyszne przekąski greckiej kuchni, wśród których najpopularniejszą okazała się sałatka grecka.

             Nauczyciele, którzy zorganizowali Dzień Grecki: Wioletta Czaplejewicz, Wioleta Chmielewska, Anna Karolina Szyłkiewicz, Fabian Szóstkiewicz i Robert Sienica, dziękują uczniom za pomoc i zaangażowanie (w szczególności Hannie Miłun, Lenie Czaplejewicz, Agacie Szóstkiewicz i Annie Stefanowskiej).

    Anna Karolina Szyłkiewicz

   • Wróć do listy artykułów