•  Pamięć o bohaterach
   • Pamięć o bohaterach

   • 03.11.2022 13:54
   • W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie z klasy  VIII c upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zbliżające się Święto Zmarłych jest nie tylko okazją do zapalenia symbolicznego znicza czy złożenia kwiatów przy obelisku, ale przede wszystkim sposobnością, aby przypomnieć lub przybliżyć postać bohatera, którego Dąb Pamięci  posadziliśmy przed szkołą w 2017 r.
   •                       Krótka historia Wincentego  Butkiewicza

    Urodził się 5 IV 1905r. w Oszmianie (obecnie miasto na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim).  Był synem Antoniego i Benedykty z Butkiewiczów.  W roku 1926 został absolwentem Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Oszmianie, następnie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrowi -Komorowie. W 1931 r. został  przydzielony do 5 Pułku Piechoty Legionów, następnie w 1937r. przeniesiony do Składnicy Materiałów Intendentury nr 2. Odznaczał się stopniem podporucznika ze starszeństwem. Pracował w Urzędzie Skarbowym w Oszmianie. Dalsze losy bohatera są mniej znane. Na podstawie zebranych informacji z IPN udało się ustalić, że przebywał w obozie w Kozielsku, w 1940 r. został zamordowany w Katyniu.

    Wincenty Butkiewicz był kawalerem, nie miał dzieci i  prawdopodobnie też nie przetrwała jego dalsza rodzina, dlatego naszym obowiązkiem jest podtrzymywać  pamięć o nim i innych  poległych. Dąb Pamięci, który rośnie przed szkołą oraz obelisk  są symbolami  trwania i pamięci.  

    Nie możemy pozwolić zapomnieć o bohaterskiej i męczeńskiej śmierci tych wszystkich, którzy spoczywają w katyńskich nekropoliach. Wśród ponad 21 tys. zamordowanych byli żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i oficerowie rezerwy – nauczyciele, inżynierowie, sędziowie i adwokaci, w tym także uczestnicy walk o niepodległość.

    Anna Karolina Szyłkiewicz

     

   • Wróć do listy artykułów