• Opiekę w bibliotece sprawują  nauczyciele bibliotekarze :

    Grażyna Hołownia, Magdalena Szlaszyńska

    Godziny pracy biblioteki szkolnej:

    poniedziałek – 730 – 1430
    wtorek – 730 – 1430
    środa – 730 – 1430
    czwartek –730 – 1430
    piątek –730 – 1430

     

     Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.

     Jim Trelease

    "Koszmarny Karolek niegrzeczny bohater literacki"

    Uczniowie spotkali się w bibliotece szkolnej i podczas zajęć zapoznali się z postacią pisarki Franceski Simon oraz z cyklem Jej książek – „ Koszmarny Karolek".  Uczennica z gimnzajum, przeczytała fragment przygód Karolka. Zachęciła swoich kolegów i koleżanki do lektury. Miłym zaskoczeniem było utworzenie przez uczniów listy oczekujących na wypożyczenie przygód "Koszmarnego Karolka".

    więcej zdjęć

     

    "Zaczarowany Świat Franklina"

    Uczniowie klasy Ia  szkoły podstawowej podczas zajęć w bibliotece  zapoznali się z Franklinem bohaterem różnych książek dla dzieci. Wysłuchali opowieści o Franklinie, który nie lubił sprzątać. Wspólnie doszli do wniosku, że sprzątanie jest niezbędne. Przyjemnie się spędza czas w uporzadkowanym pokoju. Wszystko jest wtedy na miejscu. Dzieci wypożyczyły opowiadania o Franklinie, a po ich przeczytaniu dzieliły się swoimi wrażeniami i opowiadały o  głównym bohaterze. Następnie wykonały prace plastyczne przedstawiające przygody Franklina i stworzyły galerię swoich prac w biliotece szkolnej.

     

    więcej zdjęć

     

    VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej”

     Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku oraz Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji

    – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku już po raz szósty organizowały wspólnie Powiatowy Konkurs Recytatorski. W roku 2018 konkurs ogłoszony został pod hasłem „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej”. Był  on   adresowany do uczniów szkół podstawowych klas 0-VIII z terenu powiatu oleckiego i został przeprowadzony w 3 kategoriach wiekowych. Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom twórczości polskich poetów, dostarczanie doznań estetycznych oraz wspieranie aktywności twórczej uczniów poprzez obcowanie z „żywym” słowem.
    Laureatkami z naszej szkoły po pierwszym dniu recytacji, który odbył się 21.11.2018r. zostały: Konopko Alicja oraz Wiszniewska Katarzyna. Serdecznie gratulujemy dziewczętom.

     

    więcej zdjęć tutaj

     

     

    Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

    „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej”

    14 listopada br. odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Uczestnicy zaprezentowali ciekawe i różnorodne interpretacje wierszy. Komisja nie miała łatwego zadania z powodu wysokiego poziomu recytacji. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły wielkie emocje.

    A oto laureaci:

    Kategoria I-klasy 0-I:

    1. Bartosz Szejda klasa 0 A
    2. Katarzyna Wiszniewska klasa I A
    3. Alicja Konopko klasa I B

    Kategoria II-klasy II-IV:

    1. Maja Wasilewska klasa II B
    2. Rafał Smokowski klasa III
    3. Pola Bedyńska klasa IV C

     

     

    więcej zdjęć

    Moda na czytanie

    Klasa IV a wzięła udział w projekcie z zakresu edukacji czytelniczej. Głównym celem było zaangażowanie samych uczniów do popularyzowania czytelnictwa wśród swoich kolegów i zachęcenie ich do czytania nie z obowiązku, ale dla przyjemności. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i rozwiązywali zadania! Zagadki, rebusy, obrazki sprawdzające spostrzegawczość!

    A wszystko w atmosferze bibliotecznej, książkowej, zachęcającej do myślenia i działania!

    Praca w każdej grupie przebiegała efektywnie. Atmosfera była swobodna, dzieci były zaangażowane. "Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne: 
    po pierwsze – książki, po drugie – książki, po trzecie – książki, 
    bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki."

     

     

    więcej zdjęć

    Zerówkowicze w bibliotece

       W upowszechnianiu i promocji czytelnictwa w naszej szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  wzięły udział również zerówkowicze. Nawyk czytania należy kształtować od najmłodszych lat. Dzieci, którym czytano mają większą wiedzę, lepiej radzą sobie w życiu i w szkole. Pierwsza, samodzielnie wybrana w szkolnej bibliotece książka sprawiła dużą rodość małym czytelnikom.

     

    Więcej zdjęć

     

    Czytajmy razem... czytajmy codziennie...

          W ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa II realizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem: "Czytajmy razem... czytajmy codziennie".

          Pierwszym krokiem była WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ, której celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zapoznanie z rozmieszczeniem księgozbioru. Uczniowie określali różnice między biblioteką a księgarnią. Pani bibliotekarka przedstawiła drugoklasistom istotę układu książek według kolejności alfabetycznej, po czym mogli wybrać sobie książki znanych i lubianych autorów literatury dziecięcej. 

     

     

     

    Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku realizuje projekt Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

    Celem tego programu jest wzmocnienie: zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

    W ramach Programu zakupione będą nowości wydawnicze (książki niebędące podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i służące do realizacji projektów edukacyjnych.

    Szkoła na zakup książek wyda w sumie 15000,00 zł, w tym 12000,00 środki pochodzące z dotacji oraz 3000,00 zł wkład własny.