• Wizyta w Oleckiej Izbie Historycznej

• 21.06.2023 13:54
      • Uczniowie klasy VII 20. 06.2023 r. odwiedzili  Izbę Historyczną w Olecku. Celem  wizyty  było rozwijanie u dzieci świadomości historycznej oraz poszerzanie wiedzy na temat historii i kultury regionu.
      • W czasie zajęć  uczniowie wysłuchali wykładu pani Elizy Ptaszyńskiej (historyka sztuki, kustosza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach) na temat I wojny światowej w Prusach Wschodnich.  W bardzo przystępny sposób pani kustosz opowiedziała o przebiegu frontu wschodniego, największej bitwie stoczonej pod Tannenbergiem, a przede wszystkim o historii miasta w czasie Wielkiej Wojny. Uczniowie mieli  możliwość poznania losów ludności cywilnej oraz procesu odbudowy Margrabowej po zawierusze wojennej.

Młodzież  obejrzała również wystawę stałą, ukazującą dzieje  miasta. Eksponowane na niej przedmioty, dokumenty i zdjęcia dotyczą Olecka lub powiatu oleckiego i jednocześnie świadczą o dziejach regionu oraz szerzej - Mazur.

Anna Karolina Szyłkiewicz