• Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur opracowany przez uczniów z klas: IV b i VII

• 08.06.2023 17:02
      • Uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII naszej szkoły opracowali „Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur” poświęcony tej grupie twórców – poetom właśnie. Zawiera on biogramy tutejszych liryków od XIX wieku po współczesność. Są to osoby, jedne na krócej, inne na dłużej albo wręcz na stałe,  związane z naszym regionem. Tu się urodziły, mieszkały i tworzyły. Leksykon uczniowie opracowali podczas zajęć rozwijających z języka polskiego oraz w trakcie dodatkowej pracy w domu. Wzbogacony on został o wspomnienia twórców, zdjęcia, wywiady, linki do stron, na których można posłuchać utworów poetyckich – także w wersji śpiewanej lub odbyć wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z tymi twórcami. ­­­
        Leksykon_poetow_regionalnych_Warmii_i_Mazur.pdf
      • Warmia i Mazury zawsze były i nadal są regionem zróżnicowanym topograficznie, kulturowo i etnicznie. W krajobraz tego obszaru Polski wpisane są biografie znanych Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w jego rozwój i historię. Są to ludzie zarówno urodzeni w Prusach Wschodnich, jak też przybyli z innych stron kraju. Wiemy bowiem, że nasz teren to tygiel, w którym łączyły się  kultura, język i tradycje z Kresów jak też z różnych części Polski.

Warmiacy i Mazurzy mogą poszczycić się tym, że na ich terenach żyli i tworzyli wybitni naukowcy, poeci, twórcy ludowi, działacze społeczni i polityczni. Często byli to ludzie prości, związani z rolą, co nie umniejsza ich wkładu w rozwój tutejszej kultury, sztuki i tożsamości narodowej. Niestety, nadal niewiele jest informacji na temat poetów Warmii i Mazur, często są to tylko kilkuzdaniowe notatki biograficzne zamieszczone w internecie czy w tomikach wierszy.

Autorzy biogramów: uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Lena Czaplejewicz, Liwia Dudanowicz, Julia Gałgowska­, Maja Giedrojć, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz, Szymon Milanowski, Hanna Miłun, Oskar Rogało, Rafał Smokowski, Bartosz Szejda, Kacper Szwejser.

Korekta, uzupełnienie, wstęp i opracowanie graficzne: Agnieszka Anna Kopycka.

Agnieszka Anna Kopycka