• Żywa lekcja historii

• 08.06.2023 16:56
      • 30 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję spotkać się z grupą miłośników historii p. Jacentego Ordowskiego , która tym razem zapoznała ich z niezwykle barwnym i jakże niebezpiecznym żywotem i obyczajami średniowiecza.  Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy wieków średnich, rycerzy i dam dworu.
      • Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia czy tańca dworskiego. Można było zobaczyć zbroje rycerza, strój giermka i dwórki. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Do udziału w zabawie rwał się każdy, kto tylko mógł, ku ogólnej uciesze pozostałych, bowiem można było spróbować swych sił w  sztuce władania mieczem czy przymierzyć zbroję rycerską. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów.  Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.

W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej rekwizytami z epoki średniowiecza, uczniowie utrwalili wiedzę historyczną na temat czasów miecza i krzyża. Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

Anna Karolina Szyłkiewicz