• RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI

• 08.06.2023 16:01
      • 1 czerwca 2023r. uczniowie klas: 5b i 6b pod opieką nauczycieli: K. Domel, M. Marcinkiewicz, M. Jasińskiej, J. Zdanowskiej, R. Sienicy, K. Krajewskiego oraz M. Wasilewskiego wybrali się na RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI. Jako młodzi patrioci chcieli uczcić ważną  datę w  historii naszego kraju - 4 czerwca 1989 r.
      • Co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku i dlaczego warto pamiętać tę datę? W 1989 roku historia naszego kraju zupełnie zmieniła swój bieg. 4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Wybory te uznawane są za jeden z kluczowych momentów w procesie zakończenia epoki komunizmu w Polsce i rozpoczęcia transformacji do systemu demokratycznego.

Trasa rajdu liczyła prawie 20 km. Wyruszyliśmy spod szkoły. Przewodnikiem naszej wycieczki był pan Robert, który pokazał nam urokliwe miejsca naszego miasta i jego okolic. Momentami było bardzo ciężko, ale mimo zmęczenia i braku sił, nikt nie poddał się. Wszyscy bez przygód dotarli na miejsce odpoczynku, na którym czekało już rozpalone przez pana Tomasza Dziokana ognisko (jak to dobrze mieć tak wspaniałych rodziców😊). Niektórzy od razu zabrali się za pieczenie kiełbasek, inni za grę w piłkę, a niektórzy chwycili za wędki i zaczęli łowić ryby. Ala okazała się szczęściarą, której udało się złowić rybę. Nie była to wprawdzie złota rybka, ale postanowiła pomyśleć życzenie i wypuściła ją do wody.

Czas na relaks dobiegł końca. Najedzeni i wypoczęci wyruszaliśmy w drogę powrotną, która wiodła inną trasą umożliwiając nam poznanie naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie wycieczki rowerowej zajechaliśmy na pyszne lody, które były ochłodą w tym ciepłym dniu i nagrodą za ukończenie rajdu.

Piękna pogoda wprawiła wszystkich uczestników rajdu w dobry nastrój. Każdemu dopisywał wspaniały humor. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

Połączenie rekreacji z lekcją historii, to doskonały sposób nie tylko na przypomnienie ważnych dziejów, ale i  sposób na dobrą zabawę. Dzięki przypomnianym wydarzeniom możemy dziś cieszyć się wolnością i żyć w demokratycznym państwie.

M. Marcinkiewicz