• Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”

• 23.02.2023 16:59
      • 16 lutego 2023 r. uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli  udział w Międzyklasowym Turnieju  Patriotycznym pt. „Jestem Polakiem”

Uczestnicy  zaproszeni zostali  na patriotyczną, historyczną i turystyczną wyprawę po naszej Ojczyźnie, której celem było poznanie naszego kraju - historii Polski, geografii, literatury, tradycji i zwyczajów, odkrywanie ciekawych zakątków, upamiętnienie ludzi, którzy wpływali na naszą przeszłość i tworzyli przyszłość. Turniej miał  charakter pracy zespołowej, bowiem każdy z uczniów  zdobywał punkty dla swojej  klasy, co niewątpliwie  uczyło zasad   zdrowej rywalizacji oraz budziło poczucie odpowiedzialności za zespół.

• Piąto i szóstoklasiści  w czasie 2 godzin nietypowej lekcji patriotyzmu rywalizowali  w następujących konkurencjach:

1.  Transparent i hasło. Zadaniem uczniów było nadanie nazwy  grupie, wykonanie transparentu z hasłem odwołującym się do treści patriotycznych, reklamujący swoją drużynę.

2. „Wspomnij...”  Odpowiedzialni za tę konkurencję uczniowie przed turniejem wykonali wspaniałe plakaty – kartki z kalendarza upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski.

3.. „Nuty o Ojczyźnie... ” Wyznaczeni uczniowie odgadywali  tytuły  pieśń patriotycznych  na podstawie usłyszanych fragmentów.

4. Skąd nasz ród”...  Zadaniem uczniów było  rozwiązanie dosyć trudnej  krzyżówki dotyczącej symboli i świąt narodowych, legend, tradycji.

5.  Król strzelców... Wytypowani przez klasę  uczniowie strzelali gole do bramki.

6. „Historia oczami Jana Matejki...” Zadaniem uczniów było  ułożenie puzzli przedstawiających obrazy Jana Matejki oraz podanie tytułu ułożonego obrazu.

7. ”Oto jest historia...”  Uczestnicy przygotowali  przed turniejem scenki historyczne dotyczące różnych wydarzeń z historii Polski.

8. Postacie historyczne. Wytypowani uczniowie mieli za zadanie dopasować wizerunki postaci historycznych do opisu.

9.  „Wycieczka po Polsce...” Uczniowie dopasowali  polskie zabytki z Listy światowego dziedzictwa UNESCO do poszczególnych miejscowości na mapie.

10. „Polska dziś”... Uczestnicy odpowiadali na trzy wylosowane pytania dotyczące współczesnej Polski - podziału terytorialnego, sąsiadów Polski, współczesnych postaci (polityków, artystów, sportowców itp.).

11.  Sztafeta ortograficzna... Podczas tej konkurencji sportowej uczniowie zmagali się z krótkim dyktandem patriotycznym.

Najwięcej emocji budziły oczywiście konkurencje sportowe oraz scenki historyczne. Na uwagę zasługują dwie prezentacje – chrzest Polski w wykonaniu kl.Va  i bitwa pod Grunwaldem w przygotowana przez klasę Vb. Wszystkie grupy walczyły w duchu sportowej, czystej rywalizacji. Dodatkowe punkty uczestnicy turnieju  otrzymali również za charakteryzację,  zachowanie i  doping.

Zmagania uczestników oceniane były przez komisję, która  sprawiedliwie przyznawała punkty według określonych kryteriów do poszczególnych zadań. Oto końcowe wyniki rywalizacji:

I  miejsce -   Vb  i VIb – po 29 pkt.
        II miejsce -  Va – 28 pkt.
        III miejsce – VIa – 11 pkt.

Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami oraz dyplomami. Organizatorką turnieju była pani Karolina Szyłkiewicz. Turniej został przeprowadzony na podstawie scenariusza napisanego przez panią Karolinę Szyłkiewicz, który otrzymał II miejsce w wojewódzkim konkursie dla nauczycieli pt. „100 lat niepodległej”.