• Uczniowie w „areszcie” - wizyta w Sądzie Rejonowym w Olecku

• 13.12.2022 15:00
      •

8 grudnia uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Sądu Rejonowego w Olecku. W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie odbyło się spotkanie z paniami: Agnieszką Stachelek – Starszym Kuratorem Zawodowym do spraw Nieletnich i Katarzyną Jakubowską – Prezes Sądu Rejonowego w Olecku.

• Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości,
        poznanie przebiegu procesu sądowego, strukury organizacyjnej sądu.

W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak
        wygląda codzienna praca sędziego, kuratora, jak funkcjonuje wymiar
        sprawiedliwości i co grozi nieletnim za łamanie prawa. Każdy
        zainteresowany miał również możliwość założenia togi sędziowskiej,
        łańcucha z wizerunkiem orła oraz mógł usiąść za stołem sędziowskim.

Wiele emocji dostarczyło uczniom przejście przez bramkę bezpieczeństwa i wejście do aresztu, w którym zostali nawet na pewnien czas zamknięci. Uczniowie mogli również odwiedzić inne pomieszczenia sądowe, np. salę rozpraw czy "niebieski pokój" - pomieszczenie przeznaczone do przesłuchiwania pokrzywdzonych w specjalnie dostosowanych do tego warunkach.