• Wieczornica patriotyczna

• 08.06.2023 16:54
      • 16.03.2023 r. w naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość o charakterze patriotycznym. Wzięli w niej udział: Burmistrz Olecka Karol Sobczak, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Olecku: dr inż. gen. Bryg. Władysław Krajewski pełniący funkcję Prezesa Okręgu Mazurskiego ZPRP oraz Wojciech Tatarczuk będący jednocześnie komendantem hufca  ZHP w Olecku, proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Olecku – ksiądz Krzysztof Krupiński, panie z Klubu Seniora na os. Siejnik, zespół Sedrnianki oraz przedstawiciele naszej społeczności szkolnej – dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
        • Pierwsza część odbyła się przed szkołą i poświęcona była Józefowi Piłsudskiemu. W przededniu imienin Marszałka nadano imię „Józef” drzewku zasadzonemu z nasion dębu rosnącego w Zułowie – w miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego. W  1937 r. został on tam posadzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i Marszałkową Aleksandrę Piłsudską. Nadanie imienia stanowiło kontynuację działań patriotycznych podjętych przez społeczność szkolną w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.  W 2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w wycieczce patriotycznej „Śladami Józefa Piłsudskiego”. Odwiedzili wówczas miejsce narodzin marszałka - Zułów, kościół św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie przyjął on chrzest oraz Wilno  i  inne miejsca związane  z młodością i początkami działalności niepodległościowej Marszałka.

Część drugą uroczystości stanowiła wieczornica, której mottem przewodnim była Ojczyzna. Na ten moment goście przenieśli się do „kawiarenki literackiej” w murach naszej szkoły, gdzie wszyscy uczestnicy czytali wybrane przez siebie wiersze o Polsce. Pan Władysław Krajewski przybliżył nam krótki życiorys Emilii Plater, nawiązując w ten sposób do przeczytanego przez dyrektora szkoły Stanisława Kopyckiego wiersza „Śmierć Pułkownika”, ciekawostką na temat zaprezentowanego utworu Krzysztofa Baczyńskiego podzieliła się zaś p. Katarzyna Fiećko – nauczycielka z naszej szkoły, była komendant ZHP w Olecku. Spotkanie uświetnił zespół Sedranianki, wykonując pieśń „Świat cały śpi spokojnie”. Mieliśmy też okazję posłuchać wzruszającego wykonania pieśni „Ojczyzno ma” przez naszą uczennicę Lidię Grześ z klasy VIII b oraz pięknej gry na pianinie Ernesta Sienicy – ucznia klasy VI b.

Wieczornicę zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem pieśni „Dopóki w sercach naszych” oraz pamiątkowym zdjęciem. Mamy nadzieję, że zapisze się ona w pamięci uczestników jako wzruszające, kameralne spotkanie o charakterze patriotycznym integrujące społeczność szkolną i lokalną.

Uroczystość zorganizowały nauczycielki Anna Karolina Szyłkiewicz,  Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk i Karolina Domel.

Anna Karolina Szyłkiewicz
          Agnieszka Anna Kopycka