• Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne

• 08.06.2023 16:49
      • 22.03.2023 r. na trzech godzinach lekcyjnych gościliśmy panie z zespołu Sedranianki: Jadwigę Wasilewską i Romualdę Luberecką.  Celem spotkania było zapoznanie uczniów z dawnymi obyczajami wielkanocnymi obchodzonymi na naszych terenach oraz udział w warsztatach malowania jajek woskiem i robienia palm.

•  Najpierw p. Jadwiga opowiedziała uczniom o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Jeden z nich – chodzenie „po allelui”, „z allelują” lub inaczej zwany chodzeniem „po wykupie” mogliśmy również obejrzeć na filmie. Była to okazja do podpatrzenia, jak członkowie zespołu Sedranianki chodzą po wykupie, odwiedzając gospodarzy z miejscowości Sedranki. Obrzęd ten to wielkanocne kolędowanie. Biorą w nim udział mieszkańcy wsi. Chodząc od domu do domu, śpiewają religijne pieśni wielkanocne, składają życzenia, wygłaszają oracje, za co otrzymują malowane jajka, ciasto lub pieniądze. Drugim z zaprezentowanych obrzędów było chodzenie z gaikiem. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, tańcząc z wykonanym przez naszego gościa gaikiem. Mogły również zaśpiewać pieśń, która towarzyszy tej zabawie.

Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie praktyczne. Uczniowie kl. IV b, VI a, VI b i VII mieli okazję wykazać się swymi zdolnościami manualnymi i kreatywnością. Każdy uczestnik mógł osobiście pomalować jajko woskiem pszczelim, a następnie zanurzyć je w wybranym barwniku. Trzeba przyznać, że niektóre pisanki wyszły bardzo ładnie. Dzieci nauczyły się również wykonywać kwiaty z bibuły, którymi mogły ozdobić wykonane przez siebie z gałązek wierzby i bukszpanu palmy wielkanocne.

Spotkanie zorganizowały panie: Agnieszka Anna Kopycka, Emilia Stasiak i Wioletta Czaplejewicz. Paniom Jadwidze i Romualdzie jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, cierpliwość i przekazaną wiedzę oraz umiejętności, zaś nauczycielom: Małgorzacie Marcinkiewicz, Angelice Fiećko, Krystynie Matwiejczyk oraz Jarosławowi Bagieńskiemu dziękujemy za pomoc w sprawnym przebiegu warsztatów poprzez czuwanie nad pracą młodych twórców i wspieranie ich w wykonywanej pracy. Słowa wdzięczności należą się również panu dyrektorowi Jarosławowi Kosakowskiemu za nagłośnienie oraz naszej, oddanej jak zwykle, obsłudze – panom konserwatorom oraz paniom: Eli, Celinie i Stanisławie za wsparcie techniczne związane z przygotowaniem spotkania.