• Spotkanie z książką. Katalogi-lekcja biblioteczna klasa 6

• 10.03.2022 08:35
      • 7 marca 2022 r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie kl. VI wraz z opiekunami Agnieszką Kopycką i Krystyną Matwiejczyk. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z budową książki i katalogami bibliotecznymi. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest książka oraz jak nazywają się jej poszczególne elementy. Miedzy innymi co to jest i jaką rolę pełni :  obwoluta, okładka, wyklejka, kapitałka, grzbiet, karta przedtytułowa, karta tytułowa, trzon, spis treści.  Uczniowie mieli okazję zobaczyć również szufladki z kartami katalogowymi z nieistniejącego już w naszej bibliotece katalogu tradycyjnego. Poznali rodzaje katalogów bibliotecznych. Następnie zasiedli do komputerów i rozpoczęli wyszukiwanie w katalogu elektronicznym. Wyszukując interesujących ich tytułów książek uczyli się różnych możliwości dotarcia do danej pozycji. Zapoznali się z instrukcją korzystania z wyszukiwarki w katalogu on-line naszej biblioteki szkolnej oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku. Poznane umiejętności wyszukiwania w katalogu elektronicznym pozwoli młodym czytelnikom szybko odnaleźć w zbiorach bibliotecznych interesującą ich pozycję książkową.