• Dzieckiem być! W co się bawiły mazurskie dzieci?

          • Nowa galeria Dzieckiem być! W co się bawiły mazurskie dzieci? została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 07 maja 2024 r klasy 0A oraz 0C w ramach szkolnej wycieczki udały się do Muzeum Historycznego w Ełku. Pierwszym celem wycieczki były przede wszystkim zajęcia dydaktyczno – historyczne związane ze światem dawnych gier i zabaw - jak dawniej bawiły się mazurskie dzieci, poznanie cennych i ciekawych eksponatów muzealnych w postaci zabawek, którymi ponad 100 lat temu bawiły się mazurskie dzieci oraz zapoznanie się z elementami kultury ludowej dawnych mieszkańców regionu. Dzieci z uwagą wysłuchały prelekcji prowadzącej zajęcia historyczki oraz chętnie podczas zajęć oglądnęły prezentację przedstawiającą dawniejsze gry i zabawy swoich dawnych rówieśników. Zauważyły, iż dawniej gdy nie było tabletów, telefonów, komputerów, internetu wszystkie zabawkowe eksponaty typu lalki, wózki, kołyski, koniki, ptaszki zostały wykonane ręcznie z drewna. Podczas omawiania elementów kultury ludowej miały możliwość zobaczenia masek karnawałowych. Pod koniec pierwszej prelekcji odbyły się zajęcia aktywizujące. Nasi mali uczestnicy miały możliwość wykonać samodzielnie drewnianą lalkę oraz ułożyć układankę z jednym rozwiązaniem. Drugą częścią zajęć były małe warsztaty związane z historią wynalazku i odkrycia. Dzięki tym zajęciom oraz kolejnej wirtualnej prezentacji, dzieci poznały dawne wynalazki i odkrycia naukowe sięgając aż do „postępu technicznego”. Dowiedziały się jak powstała kolej czyli tor szynowy oraz lokomotywa parowa zakończywszy na lokomotywie elektrycznej. Podczas tych zajęć dzieci oglądały krótkie filmy edukacyjne na temat kolei, eksperymentowały z prowadzącym poruszenie turbiny parowej za pomocą pary wodnej. Zobaczyły inne rożne cenne eksponaty kolejnictwa. Otrzymały do pokolorowania szkic lokomotywy. Uwieńczeniem spotkania było krótkie zwiedzanie muzeum kolei oraz przejście przez wnętrze lokomotywy parowej wąskotorowej która po dzień dzisiejszy jest czynna i nadal pracuje.

          • Nasi uczniowie w Oleckiej Radzie Młodzieżowej

          • Nowa galeria Nasi uczniowie w Oleckiej Radzie Młodzieżowej została dodana do albumu fotograficznego

            12 kwietnia 2024 r.  miały miejsce wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej, które odbyły się we wszystkich  szkołach stanowiących obwody wyborcze na terenie gminy Olecko. W wyniku głosowania wyłonionych zostało 15 radnych ORM.

            Uczniowie naszej szkoły również mogli oddać swój głos na jednego wybranego kandydata spośród 21 zgłoszonych pretendentów do Rady. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów. Do Oleckiej Rady Młodzieżowej weszło 5 przedstawicieli ze szkoły: Ernest Sienica, Alicja Konopko, Franciszek Rynkiewicz, Hanna Miłun i Rafał Smokowski.

            Poprzedzająca wybory kampania wyborcza była cennym doświadczeniem dla samych młodzieżowych radnych, jak i ich szkolnych rówieśników. Zachęciła uczniów do zastanowienia się nad wyborem „młodzieżowych liderów”. Ponadto stworzyła okazję do dialogu na poziomie szkolnym nad problemami i potrzebami młodzieży, a także sytuacją w szkole.

            W dniu wyborów uczniowie mogli samodzielnie, jak dorośli obywatele, dokonać wyboru swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentantami w strukturach ORM, dzięki możliwości bezpośredniego przedstawiania swoich postulatów przed lokalną władzą.

            Działalność ORM jest jednym ze sposobów zainteresowania młodzieży sprawami lokalnymi oraz systematycznego zaangażowania ich w życie swojej społeczności. Jest też doskonałą lekcją lokalnego patriotyzmu i podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z młodzieżą na poziomie lokalnym.

            I sesja Oleckiej Rady Młodzieżowej, podczas której radni złożyli ślubowanie, odbyła się 6 maja 2024 r. Został też wybrany Zarząd ORM.

            Więcej na temat działalności Oleckiej Rady Młodzieżowej

            Statutowym celem działania ORM jest:

            • upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży oraz wspieranie aktywności młodych ludzi,
            • reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych, rządowych i pozarządowych,
            • zapewnienie możliwości uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość jej życia,
            • kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych oraz wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji w określonych obszarach zagadnień,
            • kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych,
            • promocja kultury, w szczególności tworzonej przez ludzi młodych i do nich adresowanej,
            • przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym wśród młodzieży oraz współtworzenie warunków ich zapobiegania,
            • podejmowanie i czynny udział w przedsięwzięciach proekologicznych,
            • działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych i twórczych,
            • wspieranie działalności społecznej ludzi młodych,
            • działanie na rzecz obrony praw i godności człowieka, w szczególności dzieci i młodzieży.

            Działalność ORM ma charakter głównie konsultacyjny, wspierający przepływ informacji między władzami, a młodzieżą. Rolą Młodzieżowej Rady jest wskazywanie potrzeb młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii w sprawach dotyczących młodzieży. Do zadań Oleckiej Młodzieżowej Rady należy inicjowanie procesu uchwałodawczego, opiniowanie projektów uchwał, współpraca przy tworzeniu dokumentów strategicznych oraz inicjowanie własnych działań na rzecz młodzieży.

            Anna Karolina Szyłkiewicz

          • Jeden z dziesięciu w naszym województwie

          • Nowa galeria Jeden z dziesięciu w naszym województwie została dodana do albumu fotograficznego

            Ernest Sienica, uczeń klasy 7b, podczas uroczystej gali, która dobyła się 15 kwietnia 2024 r. w Olsztynie, otrzymał z rąk Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pana Zygmunta Szczypińskiego oraz Warmińsko – Mazurskiej Kurator Oświaty Pani Jolanty Weroniki Skrzypczyńskiej

            Dyplom uznania Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych w roku szkolnym 2023/2024.

            Ernest, będąc laureatem trzech konkursów przedmiotowych – z języka polskiego, historii, geografii - znalazł się w dziesiątce uczniów z najwyższymi wynikami w Województwie Warmińsko – Mazurskim.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Agnieszka Gryniewicz

          • Czytanie nie gryzie, ale jak ugryźć lekturę ?


          • „Ale ja nie mogę zrozumieć! 
            Nie mogę zrozumieć, 
            jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.”

             W. Gombrowicz Ferdydurke


            Co prawda czytanie nie gryzie, ale… zdaniem wielu współczesnych młodych ludzi do zajęć przyjemnych z pewnością nie należy. O ile jeszcze są w tej grupie wiekowej książkowe mole, które sięgają po powieści młodzieżowe, detektywistyczne czy fantasy, to od lektur zdecydowana większość trzyma się z daleka. Dlaczego tak się dzieje? Można by tu powtórzyć za  Szymborską: „Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła”. 

            Z pewnością wynika to z faktu, że są to teksty odgórnie narzucone, zapisane w podstawie programowej z języka polskiego, a jak wiemy, nikt nie lubi, gdy mu się coś narzuca. Warto by się tu jednak zastanowić, dlaczego się je narzuca i dlaczego właśnie te, bo na pewno nie bez powodu. 

            Nie bez znaczenia jest też pewnie to, że utwory te poruszają zagadnienia zupełnie obce współczesnym nastolatkom – to nie ich świat, nie ich bajka.  Bo jak tu zrozumieć Andrzeja Radka, którego zachwycają kolorowe obrazki w książce i ich oglądanie stanowi jego największą rozrywkę albo Ordona, który wysadza się w powietrze wraz ze swą redutą? Czy to nie szaleństwo? Jak wyobrazić sobie świat bez telewizji, internetu, telefonu? Jak pojąć ludzkim rozumem to,  że nie można posługiwać się ojczystym językiem? Albo czy można znaleźć wspólny język z kimś, kto jak obłąkany ugania się za nimfami wodnymi czy próbuje karmić duchy? A skoro już o języku mowa, to on też zadania nie ułatwia. Teksty Kochanowskiego, Krasickiego, czy nawet późniejszych twórców piszących powieści historyczne i stosujących archaizację trzeba by chyba czytać z translatorem. 

            No więc… Czy lektury mogą zachwycać? Można by tu z kolei przywołać słowa Gałkiewicza z Ferdydurke Witolda Gombrowicza: „Ale ja nie mogę zrozumieć! Nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.” No właśnie… jak zrozumieć, jak „zachwyca, jeśli nie zachwyca”?

            Może po prostu spojrzeć z innej perspektywy?  Może spróbować znaleźć coś, co jednak zaintryguje, co jest dla nas bliskie? Tylko co? 

            Może uczucia? Każdy z nas przeżywa zarówno te pozytywne jak i negatywne. W różnych sytuacjach doświadczamy przecież miłości, szczęścia, wzruszenia, cierpienia, tęsknoty czy  lęku – podobnie jak bohaterowie lektur. Właśnie dzięki temu, że czują tak jak my, nie są tylko papierowymi postaciami, ale kimś nam bliskim, kto mógłby nas zrozumieć.

            A może wartości? Czy przyjaźń, miłość, uczciwość, patriotyzm lub honor mogą się zdezaktualizować? Czy nie cenimy ludzi, którzy się nimi kierują, nie ufamy im? Czy nie chcemy, by nam ufano, byśmy i my byli wiarygodni? Jeśli tak, może warto poszukać przykładów w literaturze i na nich się wzorować?

            Jeszcze innym sposobem może być potraktowanie książki jako wehikułu czasu, do którego wsiadamy i przenosimy się w inny wymiar, do odległych czasów czy miejsc. Nikt z nas za największe nawet pieniądze nie jest w stanie znaleźć się fizycznie w starożytnym Rzymie, na ulicach okupowanej Warszawy czy w dworku szlacheckim, który okazał się być silniejszy od mapy w zachowaniu polskości. Z jednej strony to szczęście, że nie musimy ginąć na arenie rozszarpywani przez dzikie zwierzęta, że nasze życie nie zależy od kaprysu Nerona lub od tego, jaką trajektorię lotu obierze kula wystrzelona z pistoletu gestapowca. Ale czyż nie jest wspaniała możliwość poznania tego, jak kiedyś żyli ludzie, w co wierzyli, co jedli, jak ubierali się i gdzie mieszkali? Moda, obyczaje, język zmieniają się. Dobrze jest czasem zerknąć na karty powieści niczym w zwierciadło, w którym wszystko to bardzo wyraźnie się odbija.

            Na tym jednak nie koniec. Wiele lektur mogłoby być podstawą do napisania scenariusza filmu kryminalnego. Miłośnicy tego gatunku mogą tropić zbrodnie popełniane przez bohaterów, starać się określić ich motywy, a nawet zabawić się w psychologów i spróbować zrozumieć psychikę tych postaci.

            Znajdzie się też coś dla miłośników zjawisk paranormalnych i fantastyki. Światy wykreowane w utworach literackich zaludniają nimfy wodne, trolle, krasnoludy czy zjawy z zaświatów. Wszystkie te istoty ingerują w losy innych – wygłaszają prawdy moralne, osądzają, wymierzają sprawiedliwość. Ich pojawienie się może w nas, czytelnikach, wywoływać dreszcz emocji, pobudzić wyobraźnię, a może nawet czegoś nauczyć. 

            To, o czym teraz chcę wspomnieć, ma bardziej przyziemny charakter. Znajomość lektur wymagana jest, póki co, na egzaminie ósmoklasisty.  Warto dać sobie szansę, by zdać go jak najlepiej. Ale bądźmy szczerzy, nawet ktoś z najlżejszym piórem nie będzie w stanie napisać dłużej formy wypowiedzi, nie znając dokładnie lektur. Każdy temat wymaga odwołania się do tego rodzaju utworu literackiego, a liczba punktów, które możemy otrzymać za wypracowanie stanowi prawie połowę wszystkich możliwych do zdobycia. To naprawdę dużo.

            Znajomość dzieł  omawianych na lekcjach można sprawdzić, rozwiązując różnego rodzaju zadania interaktywne – może to być też dobre ćwiczenie dla naszego mózgu, za które kiedyś nam podziękuje. Można też opracować własne zadania, korzystając z różnych edytorów i platform edukacyjnych. W ten sposób utrwalimy swą wiedzę. Właśnie tak zrobili uczniowie klasy VIII, którzy pracowali nad tym na kolejnych lekcjach języka polskiego. Przygotowany przez nich zestaw zadań czeka na śmiałków na stronie szkoły w zakładce Nauczyciele (Publikacje – Lektury). Tam też znajdziecie wycinki z gazet zawierające artykuły dotyczące lektur zredagowane przez uczniów klasy V b na zajęciach rozwijających z języka polskiego oraz moją prezentację z zadaniami do lektur.

            A zatem sięgajmy po książki, czytajmy jak najwięcej – także lektury. Znajdźmy w nich coś z siebie i dla siebie.  Nie traktujmy ich jak przykrego obowiązku, jak wroga, ale spójrzmy na nie jak na możliwość doświadczenia różnych uczuć, przeżycia niezwykłych przygód, odczarowania naszej pełnej zgiełku, opanowanej przez wirtualny świat i technologie rzeczywistości. Szelest kartek może być naprawdę przyjemnym dla ucha dźwiękiem.

            Na koniec coś z przymrużeniem oka. Poniżej zamieszczam fragment Ferdydurke Witolda Gombrowicza.  Niech skłoni on do refleksji. Nie bądźmy jak Gałkiewicz, zróbmy coś, żeby móc, bo to zależy tylko od nas. Czytajmy, bo mamy ten przywilej i możemy. Korzystajmy z tego. Może wielka poezja, czy szerzej – literatura klasyczna, nie musi nas zachwycać, ale warto, a nawet wypada ją znać.

                                              
                                                                                                                        Agnieszka Anna Kopycka

            “(…) GAŁKIEWICZ
            Ale ja nie mogę zrozumieć! Nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.
            NAUCZYCIEL
            Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca.
            GAŁKIEWICZ
            A mnie nie zachwyca.
            NAUCZYCIEL
            To prywatna sprawa Gałkiewicza. Jak widać, Gałkiewicz nie jest inteligentny. Innych zachwyca.
            GAŁKIEWICZ
            Ale, słowo honoru, nikogo nie zachwyca. Jak może zachwycać, jeśli nikt nie czyta oprócz nas, którzy jesteśmy w wieku szkolnym, i to tylko dlatego, że nas zmuszają siłą...
            NAUCZYCIEL
            Ciszej, na Boga! To dlatego, że niewielu jest ludzi naprawdę kulturalnych i na wysokości...
            GAŁKIEWICZ
            Kiedy kulturalni także nie. Nikt. Nikt. W ogóle nikt.
            NAUCZYCIEL
            Gałkiewicz, ja mam żonę i dziecko! Niech Gałkiewicz przynajmniej nad dzieckiem się ulituje! Gałkiewicz, nie ulega kwestii, że wielka poezja powinna nas zachwycać, a przecież Słowacki był wielkim poetą... Może Słowacki nie wzrusza Gałkiewicza, ale nie powie mi chyba Gałkiewicz, że nie przewierca mu duszy na wskroś Mickiewicz, Byron, Puszkin, Shelley, Goethe...
            GAŁKIEWICZ
            Nikogo nie przewierca. Nikogo to nic nie obchodzi, wszystkich nudzi. Nikt nie może przeczytać więcej niż dwie lub trzy strofy. O Boże! Nie mogę...
            NAUCZYCIEL
            Gałkiewicz, to jest niedopuszczalne. Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.
            GAŁKIEWICZ
            A ja nie mogę. I nikt nie może! O Boże!
            Nauczycielowi pot kroplisty zrosił czoło, wyjął z pugilaresu fotografię żony i dziecka i próbował wzruszyć nimi Gałkiewicza, lecz ten powtarzał tylko w kółko swoje: "Nie mogę, nie mogę." (…)”
             

          • Apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

          • Nowa galeria Apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja została dodana do albumu fotograficznego

            „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

            Seneka

            30 kwietnia 2024 r. cała społeczność szkolna uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 5b pod kierunkiem pani Anny Karoliny Szyłkiewicz i pana Jarosława Bagieńskiego oraz z oprawą muzyczną i plastyczną pani Katarzyny Fiećko przypomnieli tak ważne dla wszystkich Polaków historyczne wydarzenie. Uchwalona w 1791 r. konstytucja - pierwsza w Europie i druga na świecie  - „stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych". Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela.  Program artystyczny miał za zadanie przybliżyć wszystkim to doniosłe wydarzenie historyczne, a także uświadomić, jak ważną rolę pełni dokument, jakim jest konstytucja. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.

            Na koniec pan Jarosław Bagieński nawiązał do innej ważnej rocznicy – dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Przypomniał o głównych celach współpracy państw europejskich i korzyściach wynikających z wstąpienia naszego kraju w struktury unijne.

            Pan Dyrektor życzył wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

            Anna Karolina Szyłkiewicz

          • Teatr kolorowych skarpetek

          • 21 marca celebrujemy nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zakładamy wielobarwne, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem.

            Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić ten dzień tworząc skarpetkowy teatr. Klasy 0 - 8 przygotowały krótkie przedstawienia na podstawie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Kolorowe skarpetki stały się wielobarwnymi aktorami i wcieliły się w wiele ciekawych postaci.

            Zapraszamy do obejrzenia jakże twórczych i pomysłowych mini spektakli!

            Dziękujemy uczniom i nauczycielom za twórcze zaangażowanie się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

            Wioletta Czaplejewicz
            Żaneta Milewska
            Emilia Stasiak

          • Sukces Zosi

          • Zofia Wiśniewska, uczennica klasy III B zajęła I miejsce w IX Powiatowym Konkursie Znajomości Literatury Dziecięcej „ Baśniowy Świat”, organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Wykazała się znakomitą znajomością baśni Hansa Christiana Andersena  „Dzikie Łabędzie” oraz „Kogut podwórzowy i kogucik na dachu”. Życiorys autora również nie sprawił Zosi kłopotu. Gratulujemy!

          • II Gminny Konkurs Literatury Polskiej

          • Nowa galeria II Gminny Konkurs Literatury Polskiej została dodana do albumu fotograficznego

            19 kwietnia 2024 r. w oleckim Teatrze AGT od nowa odbył się II  Gminny Konkurs Literatury Polskiej, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

            W tym roku uczniowie z oleckich szkół przybliżyli nam twórczość Czesława Miłosza. Interpretacje utworów Noblisty pozwoliły na nowo przyjrzeć się przesłaniu wierszy poety.  Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice. W kategorii klas VI – Alicja Konopko (kl. VI b, przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz), a w kategorii klas VII – Maja Wasilewska (kl. VII b, przygotowanie – p. Emilia Stasiak). W pierwszej grupie nie miała sobie równych Alicja Konopko i kolejny raz w tym roku stanęła na najwyższym podium, a umożliwiła jej to interpretacja utworu „Campo di Fiori” – tekst niezwykle refleksyjny i skłaniający do zastanowienia się nad przeszłością, ale też teraźniejszością i przyszłością świata. Miłosz ukazuje w nim samotność getta i w ten sposób tworzy apel pamięci, który jest ponadczasowy. Doskonale poradziła sobie również Maja Wasilewska, która wśród uczniów klas VII zajęła II miejsce.

            Dziękujemy dziewczętom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

            Mariola Zdancewicz

          • Dzień Ziemi 2024 - “Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie”

          • Nowa galeria Dzień Ziemi 2024 została dodana do albumu fotograficznego

                        W miniony poniedziałek 22 kwietnia w naszej szkole jak co roku odbywały się obchody Dnia Ziemi, które tym razem przybrały nową formułę. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie starszych klas realizowali projekt edukacyjny pt. “Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie”. Projekt  polegał na przygotowaniu przez nich doświadczeń   przyrodniczych zgodnie z procedurą naukową, związanych z trzema żywiołami: powietrza, wody i gleby, a następnie zaprezentowaniu eksperymentów w klasach młodszych.

            Do realizacji projektu przystąpiło dziesięć grup uczniowskich z klas 6 – 8:

            • Klasa 6 a: Katarzyna Wiszniewska i Anna Niewińska
            • Klasa 6 b: Michał Wiśniewski i Franciszek Rynkiewicz
            • Klasa 6 b: Antonii Chmielewski i Damian Parfieniuk
            • Klasa 7 a: Gabriela Wysocka i Aniela Kondracka
            • Klasa 7 a: Amelia Nowakowska i Wiktoria Łazarska
            • Klasa 7 b: Dominik Szlaszyński, Oliwia Wasilewska i Maja Klimowicz
            • Klasa 7 b: Filip Jankowski i Ernest Sienica
            • Klasa 7 b: Lidia Leonarczyk i Joanna Ostrowska
            • Klasa 8 a: Hanna Miłun i Lena Czaplejewicz
            • Klasa 8 a: Rafał Smokowski

            Zaplanowane działania  dały możliwość wzbudzenia motywacji do samodzielnego uczenia się , "odkrywania świata przez dociekanie" i wzajemnego nauczania. Wszyscy wykazali się  umiejętnością dobrej organizacji pracy, współpracy w grupie,  prezentowania efektów pracy zespołowej oraz wytrwałością w osiąganiu wyznaczonego celu .  Była atmosfera zaciekawienia, okazja do stawiania pytań, radość z „serduszkowych lajków”.

             

            Aneta Makowska, Dorota Witkowska

          • Kolejny sukces uczniów klasy IV b

          • Nowa galeria Kolejny sukces uczniów klasy IV b została dodana do albumu fotograficznego

            W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU MUZYKI ROZRYWKOWEJ - WYGRAJ SIEBIE Weronika Skowerenda, Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki wyśpiewali wyróżnienie.

            Weronika Skowerenda została laureatką w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIOSENKI Z EKRANÓW.

            Wyróżnienie wyśpiewał Paweł Kulbacki w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE WOKALNYM ,,Mistrzowie Piosenki’’.

            K. Fiećko

          • Konkurs Ładnego Pisania

          • Nowa galeria Konkurs Ładnego Pisania została dodana do albumu fotograficznego

            17 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się już po raz VII Powiatowy Konkurs Ładnego Pisania. Motywem przewodnim było hasło Rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.
            Tegoroczny konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
            kategoria I - uczniowie klas I-III,
            kategoria II - uczniowie klas IV-VIII.
            W szranki o tytuł Mistrza Kaligrafii stanęło 31 uczestników z 6 szkół. Zadanie uczestników polegało na przepisaniu odręcznie długopisem utworu Czesława Miłosza pt. „Ganek” (kat. I) oraz „Pieśń o końcu świata” (kat. II).
            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Urszula Romotowska - przewodnicząca, p. Agnieszka Szymańska-Chodnicka oraz p. Krystyna Karczewska – członkowie, która po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniła listę laureatów:
            kategoria I
            1 miejsce – Maria Kołdys
            2 miejsce - Hanna Szejda
            3 miejsce – Amelia Lorenc
            kategoria II
            1 miejsce – Julia Sawicka
            2 miejsce  - Julia Retel
            3 miejsce – Antonina Wysocka
            Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i grawerowane długopisy.

            W tym roku komisja przyznała również dwa wyróżnienia, które otrzymały

            1. Lena Jarosz
            2. Lena Czaplejewicz​​​​​​

            Organizatorzy konkursu kierują podziękowania do uczennicy klasy VIIb, Mai Wasilewskiej, za przybliżenie wszystkim obecnym na konkursie postaci Czesława Miłosza oraz do pań Wioletty Czaplejewicz i Żanety Milewskiej za przygotowanie okolicznościowej tablicy.

            Organizatorzy dziękują za finansowe wsparcie Radzie Rodziców z SP4 w Olecku oraz Autoczęściom Żukowski J.
            Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok!

            Organizatorzy:
            Małgorzata Marcinkiewicz
            Małgorzata Truchan
            Emilia Stasiak

          • Kostka Rubika, to jest łatwe!

          • Nowa galeria Kostka Rubika, to jest łatwe! została dodana do albumu fotograficznego

            Kostka Rubika to przedmiot skonstruowany w latach siedemdziesiątych przez węgierskiego matematyka, który okazał się hitem służącym nie tylko do zabawy, ale także do rozwoju osobistego. Układanie ćwiczy cierpliwość, pamięć i koncentrację. To zadanie wymaga dużego poświęcenia czasu i energii, prowadzi do rozwoju zmysłu logicznego myślenia.

            10 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku odbył się I Powiatowy Konkurs Układania Kostki Rubika „Kostka Rubika, to jest łatwe!”. Do zawodów przystąpiło 38 osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu oleckiego.

            Uczestnicy byli podzieleni według grup wiekowych i mieli okazję zmierzyć się w dwóch kategoriach - ułożenia kostki 2x2x2 i 3x3x3w jak najkrótszym czasie.

            Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 5 osób. W grupie wiekowej IV-VI w dwóch kategoriach ułożenia kostki 2x2x2 i 3x3x3 w jak najkrótszym czasie dwa trzecie miejsca zajął Michał Wiśniewski uczeń klasy 6b. W kategorii 2x2x2 klas VII-VIII oraz I (ponadpodstawowa) pierwsze miejsce zajął Olivier Nartowicz uczeń klasy 7a, Olivier zajął również trzecie miejsce w kategorii 2x2x2 klas VII-VIII oraz I (ponadpodstawowa).

            Gratulujemy!!!

            Zachęcamy do ćwiczenia i rozwijania umiejętności układania kostki Rubika.

          • Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie - Olecko 2024

          • Nowa galeria Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie - Olecko 2024 została dodana do albumu fotograficznego

            11 kwietnia 2024 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się  Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych oraz podopiecznych Domu im. J.Korczaka w Olecku. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Dom im. J.Korczaka w Olecku oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Pomarańcza” i MOSiR w Olecku.

            W Zawodach Pływackich wzięło udział blisko stu zawodników i zawodniczek z 14 placówek z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: Dom im. J.Korczaka w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, WTZ Ryn, ŚDS „Aktywni tak samo” Suwałki, DPS Węgorzewo, WTZ Kętrzyn, WTZ w Olecku, Centrum Edukacji Terapeutycznej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, „Bajka” i „Prolog” Suwałki, SOSW nr 1 Suwałki, oraz Szkoła Podstawowa  Nr 4 w Olecku.

            Zawody otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 4 w Olecku – p.Stanisław Kopycki. W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:    

            Pan Karol Sobczak –  Burmistrz Olecka,
            Pani Barbara Sulima – dyrektor Domu im. Janusza Korczaka w Olecku,
            Pan Michał Ptaszyński – dyrektor MOSiR,

            Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali swoje placówki i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych. Dużo emocji wzbudził  wyścig na 25 metrów dla osób nie do końca dobrze pływających, które mogły wspomagać się przyrządem(deska, makaron, rękawki) lub opiekunem podczas płynięcia.

            Wyniki zawodników w poszczególnych kategoriach:

            Kat. I Chłopcy – rocznik 2014 i młodsi – dystans 25 m
            1 m. Adam Żukowski – SP 4 Olecko
            2 m. Julian Wrzesiński – CE – T Olecko
            3 m. Olaf Kubacki – SOSW nr 1 w Suwałkach

          • Na sportowo i z uśmiechem na Hali Lega

          • Nowa galeria Na sportowo i z uśmiechem na Hali Lega została dodana do albumu fotograficznego

            21 marca w  Hali Lega odbył się Turniej klas I - III  szkół podstawowych powiatu oleckiego. Swoje 12 - osobowe reprezentacje wystawiło aż 7 szkół (po 2 dziewczynki i 2 chłopców z każdego rocznika). Wspierani głośnym dopingiem swoich kolegów i koleżanek przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach, Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich rywalizowali i przy tym świetnie się bawili w 5 konkurencjach, w które były zaangażowane całe zespoły. Wyścigi w workach, kozłowanie piłki, toczenie ogromnej piłki, slalom z piłką tenisową prowadzoną kijem do unihokeja i wyścig z piłką tenisową położoną na rakiecie dostarczyły wielu emocji i radości.

            Po zakończeniu części sportowej reprezentacje szkół musiały jeszcze zmierzyć się z testem z wiedzy o sporcie. Tak jak w wyścigach, tak też z „kartkówką” poszło im świetnie. Ostatecznie najlepsza w wiosennej rywalizacji okazała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.  Skład drużyny: Franciszek Górski, Joanna Grzymkowska, Blanka Gałkowska, Miłosz Zawistowski, Róża Szyłkiewicz, Patryk Wysocki, Julian Siemaszko, Nel Dudanowicz, Alan Krzywicki, Zuzanna Chartuniewicz, Gracjan Dubicki, Hanna Szejda.    Peprezentacja prowadzona przez panią Marzenę Jasińską. 2. miejsce  SP Kowale Oleckie, której opiekunem był Pan Mirosław Mularczyk. 3. lokata przypadła drużynie SP 3 pod wodzą Pani Haliny Jaroc. Tuż tuż od podium były SP 1 Pan Karol Talipski, SP 2 Pan Robert Markowski, SP Gąski Pani Anna Chmielewska i SP Babki Oleckie Pan Michał Smokowski.

            Mistrzowska drużyna zdobyła piękny przechodni puchar (w kolejnej edycji będzie chciała go obronić), voucher na ognisko na polu namiotowym MOSiR.

          • Malowanie pisanek

          • Nowa galeria Malowanie pisanek została dodana do albumu fotograficznego

            Malowanie pisanek jest piękną tradycją, która wywodzi się jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich. Zdobienie jajek może przyczynić się nie tylko do powstawania wielkanocnych dekoracji, ale może stać się sposobem na międzypokoleniową zabawę.

            W środę 27.03.2024r. do klas 0A i 0C przybyła pani Małgorzata – babcia Błażeja, twórca ludowy, która wraz z wnukami malując pisanki metodą batikową podtrzymuje wielkanocną  tradycję ludową.

            Przyniosła prawdziwy wosk pszczeli, barwniki, jajeczka. Dzieci miały okazję zobaczyć , na czym polega malowanie batikowe jajek. Własnoręcznie , pod czujnym okiem p. Małgorzaty i z pomocą pani Oleny wykonały swoją pisankę , którą umieszczą na wykonanym przez siebie pojemniczku ze zbożem, który posłuży za dekorację na wielkanocnym stole we własnym domu.

            Owocem naszej wspólnej pracy są piękne pisanki, dobra zabawa oraz wprowadzenie w nastrój świąteczny poprzez kontynuowanie starej i pięknej tradycji.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Marcin Ołów

          • Warsztaty wielkanocne w klasie 1a

          • Nowa galeria Warsztaty wielkanocne w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

            Okres przygotowań do świąt wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci tradycji świątecznych. 26 marca w klasie 1a odbyły się warsztaty wielkanocne. Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników zajęć. Efekty okazały się lepsze od spodziewanych. Na stołach pojawiły się malowane jajka, zające i kwiaty. Patrząc na wykonane prace, można stwierdzić, że mamy wielu utalentowanych uczniów w naszej klasie. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszyscy świetnie się bawili, była to także doskonała okazja do rozmowy. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

          • Wyjście klasy 0b

          • Nowa galeria Wyjście klasy 0b została dodana do albumu fotograficznego

            25 marca 2024r uczniowie klasy 0B odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku w celu poznania tradycji Wielkanocnych naszego regionu. Panie z biblioteki opowiedziały o koszyczku wielkanocnym, malowaniu jajek, śniadaniu wielkanocnym oraz  Śmigusie – Dyngusie. Na zakończenie zajęć dzieci  wykonały kartki świąteczne, które z życzeniami „Wesołego Alleluja” zabrały do domu.

            Katarzyna Bańkowska – Bąk, Agnieszka Krassowska

          • „Święta, święta, biją dzwony…”

          • Nowa galeria „Święta, święta, biją dzwony…” została dodana do albumu fotograficznego

            Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenie sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

            We wtorek 21 marca 2024r. z okazji Dnia Wiosny dzieci z klas 0A i  0C wybrały się do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na warsztaty związane z w\w tematyką. Panie z biblioteki opowiadały o dawnych zwyczajach  i tradycjach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Dzieci dowiedziały się, jakie ważne wydarzenia są związane ze świętami, jakie potrawy przygotowujemy na uroczyste wielkanocne śniadanie. Poznały tradycje związane z Poniedziałkiem Wielkanocnym (lanie wody). Podsumowaniem warsztatów było wykonanie kartek świątecznych i ułożenie życzeń najbliższym.

            W poniedziałek 25 marca do naszych klas zawitał wysłannik Zajączka Wielkanocnego, który wręczył dzieciom upominki. Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Marcin Ołów

          • Skarpetkowe zoo klasy 1b

          • Nowa galeria Skarpetkowe zoo klasy 1b została dodana do albumu fotograficznego

            W pewne marcowe popołudnie rodzice uczniów klasy 1b wraz ze swoimi pociechami spotkali się w szkole z panią Kasią i panią Agnieszką na artystycznych zajęciach otwartych. Głównym celem spotkania było wykonanie kukiełek, które będą bohaterami inscenizacji wiersza „ZOO” Jana Brzechwy. Ponadto była to doskonała okazja do integracji dzieci i rodziców naszej klasy, jak również chwila aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu z rodziną.

            Z kolorowych skarpetek, tasiemek, patyczków i innych materiałów powstał cały zwierzyniec. Wśród ponad dwudziestu zwierząt wymienianych przez poetę znalazły się m.in.: wilk, kangur, żubr, renifer, struś. Zachwytom nad efektami wspólnych działań nie było końca. Na ogromne pochwały zasługują dzieci, które nie tylko wymyślały projekty kukiełek, ale również z wielkim zapałem angażowały się w ich wykonanie, tworząc ogony, przyklejając oczy, robiąc uszy itp.

            Przedstawienie treści wiersza Brzechwy za pomocą skarpetkowych aktorów jest odpowiedzią na szkolne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

             

            Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska

          • O tym warto rozmawiać

          • Nowa galeria O tym warto rozmawiać została dodana do albumu fotograficznego

            22 kwietnia uczniowie klasy ósmej oraz klas siódmych wzięli udział w edukacji żywieniowej. Zajęcia prowadziła absolwentka naszej szkoły i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - Magdalena Cichocka. Pani dietetyk szczegółowo przedstawiła zasady zdrowego żywienia, m.in: zapobieganie niedoborom pokarmowym, rodzaje diet oraz ich wpływ na organizm człowieka, rolę wybranych produktów w profilaktyce i leczeniu dietetycznym  insulinooporności i cukrzycy typu 2. Uczniowie uzyskali także wiedzę na temat chorób cywilizacyjnych związanych  z zaburzeniami odżywiania.                                                                                                           

            Zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia jest ściśle związany z tym, co wkładamy do swojego koszyka w sklepie. Nasze zakupy powinny być przemyślane, a produkty zdrowe. Dlatego też elementy edukacji konsumenckiej były również przedmiotem tego spotkania. Myślę, że prowadząca przekonała wszystkich do tego, że warto czytać etykiety i zastanawiać się, co powinno znaleźć się w naszej diecie i co jest ważne podczas wyboru produktów. Atrakcyjnym elementem spotkania była możliwość zbadania składu ciała na profesjonalnym analizatorze.

            Dziękuję Pani Magdalenie Cichockiej za bardzo ważną lekcję, wyczerpujące przedstawienie tematu i zachęcenie młodzieży do zdrowego stylu życia. Uczniom dziękuję za właściwą postawę i zainteresowanie podczas dwugodzinnego spotkania. Warto rozmawiać o tym, czy zdrowo się odżywiam?