• Spotkanie z policjantką Wiewiórą

          • Nowa galeria Spotkanie z policjantką Wiewiórą została dodana do albumu fotograficznego

            We wtorek 20 lutego br. uczniowie klasy 1b jako przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Olecku, podczas którego przedstawiona została dzieciom nowa policjantka -  st. sierż. Wiewióra.

            Maskotka będzie brała udział w profilaktycznych spotkaniach policyjnych z dziećmi ze szkół podstawowych powiatu oleckiego. To ona ma uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa. Tak też było podczas tego spotkania. Po krótkiej pogadance na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przedstawiciele wszystkich obecnych szkół przystąpili do quizu. Jagna i Leon doskonale poradzili sobie z odpowiedzią na wylosowane pytanie i w nagrodę dostali małą pamiątkową wiewiórkę, która znalazła swoje miejsce w gabinecie pani Joli, pedagog szkolnej.

            Na koniec dzieci mogły przytulić się do funkcjonariuszki Wiewióry i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska

          • Debata Oksfordzka

          • Nowa galeria Debata Oksfordzka została dodana do albumu fotograficznego

            Czym jest?

            Debata oksfordzka jest to sformalizowana forma dyskusji pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami. Toczy się ona nad podawaną z wyprzedzeniem (najczęściej tygodniowym) tezą – jasnym stwierdzeniem, które można potwierdzić lub obalić. Na 15 minut przed rozpoczęciem debaty drużyny w wyniku losowania przeprowadzanego przez sędziego stają się drużyną propozycji (broniącą podanej tezy) i opozycji (mającej ją obalić).

            Czego uczy debata oksfordzka?

            • stymuluje do poszerzania naszej wiedzy ogólnej;
            • jest motywujące samo w sobie, ponieważ wynika z wewnętrznych potrzeb człowieka: rywalizacji i chęci przekonywania innych do swoich racji,
            • pozwala poznać argumenty za i przeciw, zrozumieć oś sporu i ocenić argumentacje;
            • poprawia standardy dialogu, uczy szacunku dla różnych punktów widzenia;
            • łączy ludzi, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, sprzyjają budowaniu wspólnoty;
            • pomaga w nagłośnieniu omawianych kwestii.
            • oswaja z wystąpieniami publicznymi.

            Od listopada 2024 r. grupa uczniów pod opieką Pani Angeliki Fiećko uczestniczyła w warsztatach. Spotkania były prowadzone przez Panią Iwonę Olkowicz, Panią Patrycję Brodowską i Pana Pawła Wilka.

            Uczniowie na każdym spotkaniu przygotowywali się do Debaty Oksfordzkiej. Poznawali jej zasady i uczestniczyli w różnych dyskusjach.

            Tydzień przed debatą uczniowie otrzymali temat tezy: Media społecznościowe ogłupiają.

            16.01.2024 r. uczniowie mieli okazje zaprezentować się przed jury (Pan Dyrektor Stanisław Kopcyki, Pani Małgorzata Marcinkiewicz, Pani Karolina Domel).

            Jak przebiegła debata?

            W debacie uczestniczyły dwie czteroosobowe drużyny. Ich zadaniem było bronić lub obalać postawioną tezę: „ Media społecznościowe ogłupiają”. Przed rozpoczęciem debaty wylosowaliśmy stanowiska obu drużyn. Na początku usłyszeliśmy kilka słów od pani Marszałek, która powitała jury oraz przypomniała zasady. Następnie głos zabrali pierwsi mówcy, którzy mieli zdefiniować podaną tezę. Po nich nastąpiła wymiana przekonujących argumentów, a następnie kontrargumentacja. Było to trudne zadanie, lecz obie drużyny świetnie sobie z tym poradziły. Na koniec usłyszeliśmy wypowiedzi osób podsumowujących argumenty swojej drużyny. Ostatecznie po naradach jury wygrała strona opozycji. Zorganizowanie takiej debaty pomogło nam rozwijać umiejętności tworzenia logicznych i konkretnych wypowiedzi, wzmacnianie pewności siebie oraz rozwijanie umiejętności twórczego myślenia. Wszystkim uczestnikom spodobała się taka forma zajęć. Uczestnictwo w debacie pokazało nam jak istotne jest słuchanie innych oraz poszanowanie czyjegoś punktu widzenia. Nauczyliśmy się również tego, że jest wiele pytań, na które istnieje więcej niż jedna definitywna odpowiedź.

            Maja Wasilewska kl. 7b

          • Coś więcej niż tylko łamigłówka - to prawdziwa gimnastyka dla umysłu

          • Nowa galeria Coś więcej niż tylko łamigłówka - to prawdziwa gimnastyka dla umysłu została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w finale  powiatowego konkursu „ Sudoku – lubię to”, pod patronatem burmistrza Olecka - Pana Karola Sobczaka, który odbył się 20 lutego 2024r.  w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku.

            W  ósmej edycji konkursu szkołę reprezentowali:
            Franciszek Dębski  - klasa  II b,
            Szymon Jankowski – klasa III a,
            Bartłomiej Monkiewicz – klasa  III b,
            Natasza Borys - klasa IV b,
            Paweł Kulbacki – klasa IV b,
            Karol Bielecki – klasa V a,

            Lena Michniewicz – klasa VII b
            Maja Wasilewska – klasa VII b.

            Cierpliwość, koncentracja i umiejętność logicznego myślenia są niezbędne, żeby zmierzyć się z matematyczną łamigłówką. Nie miał z nią jednak problemu uczeń czwartej klasy – Paweł Kulbacki, który zdobył 247 punktów i został  mistrzem sudoku w kategorii klas IV – VI.                                                            

            Słowa uznania i podziękowania  należą się też pozostałym naszym reprezentantom, którym nie udało się w tym roku stanąć na podium, ale dołożyli wszelkich starań, żeby znaleźć się w gronie finalistów konkursu .

            Dziękuję również  Paniom, które przygotowały uczniów do etapu szkolnego i finałowego konkursu.

            Gratulujemy Pawłowi i pozostałym uczniom, życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu, w którym „cyfry muszą być pojedyncze”…………. To jest właśnie SUDOKU.

               Krystyna Matwiejczyk

          • Żywa lekcja historii

          • Nowa galeria Żywa lekcja historii została dodana do albumu fotograficznego

            7 lutego 2024 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję spotkać się z grupą miłośników historii pana Jacentego Ordowskiego.

            Tym razem tematem spotkania z najmłodszymi uczniami byli skrzydlaci rycerze,  czyli niepokonana husaria. Zajęcia połączyły zabawę z wiedzą. Ta niezwykła lekcja zaznajomiła uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. Dzieci  miały okazję, dobrze się bawiąc, zdobyć wiedzę historyczną. Była to godzina barwnego opowiadania połączona z prezentacją strojów i sztuki walki. Szczególną atrakcją była możliwość przebrania się w stroje i przeniesienia się, jakby za sprawą wehikułu czasu, do XVII – wiecznej Polski.

            Uczniowie z klas IV-VI mieli zaś okazję przenieść się do barwnych czasów starożytnego Rzymu.  Pełna niespodzianek i humoru podróż w przeszłość przybliżyła widzom okres Imperium Rzymskiego, pozwoliła poznać społeczeństwo starożytnego Miasta na Siedmiu Wzgórzach, jak określany był Rzym. Prowadzący pokaz ciekawie i ze znajomością szczegółów opowiadał o strojach i zajęciach mieszkańców, a także o uzbrojeniu legionisty i gladiatora, co rusz napomykając o historii starożytnego Rzymu. Dzięki rekwizytom uczniowie mogli na własnej skórze poczuć ciężar uzbrojenia legionisty albo przymierzyć odzież noszoną na co dzień przez patrycjuszy.

            Żywa lekcja historii to niewątpliwie jedno z ciekawszych sposobów na poznanie dziejów naszego narodu oraz historii powszechnej. Uczniowie dzięki trafnym żartom oraz ciekawym anegdotom mieli możliwość poznać i zapamiętać historię największej dumy wojsk polskich z okresu I Rzeczpospolitej i życie w starożytnym Rzymie. 

            Anna Karolina Szyłkiewicz

          • Dzień Babci i Dziadka w 0A

          • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w 0A została dodana do albumu fotograficznego

            Babciu droga i kochana chcę do Ciebie na kolana, Dziadziu drogi i kochany dałeś świat zaczarowany…”

            18 stycznia 2024r. do klasy 0A tłumnie przybyli najukochańsi goście naszych dzieci- babcie i dziadkowie. Dzieci przedstawiły bogaty program artystyczny, przerywany gromkimi brawami.

            Wzruszonym gościom wnukowie śpiewali piosenki, recytowali   wiersze oraz składali  życzenia zdrowia, długich lat życia oraz większej emerytury.  Na koniec uroczystości wręczyli  własnoręcznie wykonane upominki oraz zaprosili  na słodki poczęstunek.

            W miłej, wzruszającej, pełnej wspomnień atmosferze dzieci uczciły najwspanialsze święto swoich najbliższych jakim jest Dzień Babci i Dziadka

            Zofia Sadłowska, Marcin Ołów

          • Racuszki – palce lizać!!!

          • Nowa galeria Racuszki – palce lizać!!! została dodana do albumu fotograficznego

            Nikt nie zaprzeczy, że pieczenie racuchów jest wyższą szkołą sztuki kulinarnej. Nie mniej jednak, uczniowie klasy 1a poradzili sobie z tym zadaniem wzorowo. Od godzin przedpołudniowych można było wyczuć zapach wypieków. Mali kucharze dowiedzieli się co jest potrzebne do przygotowania ciasta i każdy mógł spróbować swoich sił w jego przygotowaniu. Dzieciaki nie mogły doczekać się momentu, gdy ich racuszki będą gotowe. Na koniec wszyscy pełni radości i zadowolenia degustowali pyszne, cieplutkie racuchy z cukrem pudrem. To był niesamowicie słodki TŁUSTY CZWARTEK!

          • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C

          • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C została dodana do albumu fotograficznego

            ,,Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia.
            Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia’’.

            19 stycznia 2024r. w grupie 5 latków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Poprzez recytację wierszy i śpiew piosenek, wnuczęta  mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Następnie obdarowały  swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Na zakończenie uroczystości odbył się wspólny słodki poczęstunek. W przyjęciu gości  i zorganizowaniu uroczystości pomogli rodzice. Wspólne spotkanie było okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, bliższego poznania się, a przede wszystkim umocnienie więzi rodzinnych. Uśmiechnięte twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka została dodana do albumu fotograficznego

            W styczniu są dwie wyjątkowe daty w kalendarzu – 21 stycznia - święto wszystkich Babć i 22 stycznia – święto wszystkich Dziadków! To dni pełne uśmiechów, radości, wzruszeń i ciepła, mimo styczniowego mrozu. Dziadkowie w życiu rodzinnym są dla swoich wnucząt źródłem wszelkich pozytywnych emocji. To właśnie Babcia i Dziadek kochają, rozpieszczają, kultywują tradycje rodzinne i opowiadają o swoich przodkach.  

            Z okazji dnia Babci i Dziadka 19 stycznia 2024r uczniowie oddziału 0B  przygotowali  piękne wiersze, piosenki i taniec. Po część artystycznej ukochane wnuczęta w dowód pamięci i miłości , wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręczne wykonane prezenty.

            Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od Swoich wnuków, radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności na każdy dzień!!!

            Katarzyna Bańkowska – Bąk
            Agnieszka Krassowska