• Warsztaty wielkanocne w klasie 1a

          • Nowa galeria Warsztaty wielkanocne w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

            Okres przygotowań do świąt wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci tradycji świątecznych. 26 marca w klasie 1a odbyły się warsztaty wielkanocne. Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników zajęć. Efekty okazały się lepsze od spodziewanych. Na stołach pojawiły się malowane jajka, zające i kwiaty. Patrząc na wykonane prace, można stwierdzić, że mamy wielu utalentowanych uczniów w naszej klasie. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszyscy świetnie się bawili, była to także doskonała okazja do rozmowy. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

          • Wyjście klasy 0b

          • Nowa galeria Wyjście klasy 0b została dodana do albumu fotograficznego

            25 marca 2024r uczniowie klasy 0B odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku w celu poznania tradycji Wielkanocnych naszego regionu. Panie z biblioteki opowiedziały o koszyczku wielkanocnym, malowaniu jajek, śniadaniu wielkanocnym oraz  Śmigusie – Dyngusie. Na zakończenie zajęć dzieci  wykonały kartki świąteczne, które z życzeniami „Wesołego Alleluja” zabrały do domu.

            Katarzyna Bańkowska – Bąk, Agnieszka Krassowska

          • „Święta, święta, biją dzwony…”

          • Nowa galeria „Święta, święta, biją dzwony…” została dodana do albumu fotograficznego

            Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenie sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

            We wtorek 21 marca 2024r. z okazji Dnia Wiosny dzieci z klas 0A i  0C wybrały się do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na warsztaty związane z w\w tematyką. Panie z biblioteki opowiadały o dawnych zwyczajach  i tradycjach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Dzieci dowiedziały się, jakie ważne wydarzenia są związane ze świętami, jakie potrawy przygotowujemy na uroczyste wielkanocne śniadanie. Poznały tradycje związane z Poniedziałkiem Wielkanocnym (lanie wody). Podsumowaniem warsztatów było wykonanie kartek świątecznych i ułożenie życzeń najbliższym.

            W poniedziałek 25 marca do naszych klas zawitał wysłannik Zajączka Wielkanocnego, który wręczył dzieciom upominki. Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Marcin Ołów

          • Skarpetkowe zoo klasy 1b

          • Nowa galeria Skarpetkowe zoo klasy 1b została dodana do albumu fotograficznego

            W pewne marcowe popołudnie rodzice uczniów klasy 1b wraz ze swoimi pociechami spotkali się w szkole z panią Kasią i panią Agnieszką na artystycznych zajęciach otwartych. Głównym celem spotkania było wykonanie kukiełek, które będą bohaterami inscenizacji wiersza „ZOO” Jana Brzechwy. Ponadto była to doskonała okazja do integracji dzieci i rodziców naszej klasy, jak również chwila aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu z rodziną.

            Z kolorowych skarpetek, tasiemek, patyczków i innych materiałów powstał cały zwierzyniec. Wśród ponad dwudziestu zwierząt wymienianych przez poetę znalazły się m.in.: wilk, kangur, żubr, renifer, struś. Zachwytom nad efektami wspólnych działań nie było końca. Na ogromne pochwały zasługują dzieci, które nie tylko wymyślały projekty kukiełek, ale również z wielkim zapałem angażowały się w ich wykonanie, tworząc ogony, przyklejając oczy, robiąc uszy itp.

            Przedstawienie treści wiersza Brzechwy za pomocą skarpetkowych aktorów jest odpowiedzią na szkolne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

             

            Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska

          • O tym warto rozmawiać

          • Nowa galeria O tym warto rozmawiać została dodana do albumu fotograficznego

            22 kwietnia uczniowie klasy ósmej oraz klas siódmych wzięli udział w edukacji żywieniowej. Zajęcia prowadziła absolwentka naszej szkoły i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - Magdalena Cichocka. Pani dietetyk szczegółowo przedstawiła zasady zdrowego żywienia, m.in: zapobieganie niedoborom pokarmowym, rodzaje diet oraz ich wpływ na organizm człowieka, rolę wybranych produktów w profilaktyce i leczeniu dietetycznym  insulinooporności i cukrzycy typu 2. Uczniowie uzyskali także wiedzę na temat chorób cywilizacyjnych związanych  z zaburzeniami odżywiania.                                                                                                           

            Zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia jest ściśle związany z tym, co wkładamy do swojego koszyka w sklepie. Nasze zakupy powinny być przemyślane, a produkty zdrowe. Dlatego też elementy edukacji konsumenckiej były również przedmiotem tego spotkania. Myślę, że prowadząca przekonała wszystkich do tego, że warto czytać etykiety i zastanawiać się, co powinno znaleźć się w naszej diecie i co jest ważne podczas wyboru produktów. Atrakcyjnym elementem spotkania była możliwość zbadania składu ciała na profesjonalnym analizatorze.

            Dziękuję Pani Magdalenie Cichockiej za bardzo ważną lekcję, wyczerpujące przedstawienie tematu i zachęcenie młodzieży do zdrowego stylu życia. Uczniom dziękuję za właściwą postawę i zainteresowanie podczas dwugodzinnego spotkania. Warto rozmawiać o tym, czy zdrowo się odżywiam?

          • Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej

          • W pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej".  W szranki stanęło 48 uczniów. 19 z nich uzyskało tytuł laureata. Najlepszy wynik osiągnął Kajetan Kawałko z klasy Ib, zajmując I miejsce w kraju z maksymalnym wynikiem 400 punktów. Uczniów do zmagań przygotowywały wychowawczynie i nauczyciele współorganizujący. Każde dziecko, biorące udział w konkursie, otrzymało pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Szkoła uzyskała Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty.

            Gratulujemy wszystkim uczniom osiągniętych wyników. Szkolnym koordynatorem była Katarzyna Fiećko.

          • Kapelusz dla Pani Wrony

          • Nowa galeria Kapelusz dla Pani Wrony została dodana do albumu fotograficznego

            Konkurs klasowy Rozstrzygnięty! 15 marca w klasie Ia odbył się klasowy konkurs plastyczno – techniczny

            pod hasłem "Kapelusz dla Pani Wrony." Konkurs nawiązywał do lektury pt. "Kapelusz Pani Wrony" i miał na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Wszystkie dzieci zaprojektowały przepiękne kapelusze według własnego pomysłu. Każda prezentacja była oceniana według następujących kryteriów: praca własna przy wykonaniu ozdób, estetyka oraz dokładność. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności plastycznych i technicznych. Wszystkie dzieci otrzymały ocenę za wykonany projekt, a trójka zwycięzców otrzymała dyplomy i nagrody.

            Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

          • Konkurs FOX w naszej szkole

          • Nowa galeria Konkurs FOX w naszej szkole została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 5 marca 2024r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX. W ławkach dla tegorocznych śmiałków zasiadło dziesięcioro uczniów z kategorii KITTENS (klasy 3 - 4), sześcioro uczniów z kategorii BUNNIES (klasy 6 - 7) i taka sama ilość w kategorii DUCKS (klasy 7 - 8). Udział w konkursie polega na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i daje uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej. Uczniowie przygotowali się do konkursu wyśmienicie. Przeczytali lekturę w języku angielskim, powtórzyli niezbędne słownictwo i zagadnienia gramatyczne. Czekamy na ich wyniki. Trzymamy kciuki!!!

          • Sukces naszej uczennicy w XXIX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

          • Umiejętność operowania własnym głosem jest niezwykle przydatna w wielu sytuacjach. Na pewno sprawdza się podczas konkursów recytatorskich. Recytacja to  sztuka sceniczna, która daje uczniowi rzadką w procesie dydaktycznym szansę artystycznej wypowiedzi, pozwalającą wyrazić jego niepokoje, pragnienia czy obawy. Należy zatem wykorzystać potencjał emocjonalny i twórczy drzemiący w naszych podopiecznych i dać im możliwość udziału w takich przedsięwzięciach. 

            O istocie tych słów mogą zaświadczyć Alicja Konopko wraz z Nikolą Korejwo, które 23 lutego 2024 r. miały przyjemność reprezentować naszą szkołę w XXIX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dziewczęta musiały przygotować dwa utwory – jeden wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, drugi mógł być również wierszem lub fragmentem prozy z XXI wieku, a swoją tematyką musiał nawiązywać do myśli przewodniej tegorocznej odsłony konkursu – „Przyjaźń w czasie próby”. 

            Alicja Konopko (kl. VI b) wydeklamowała sobie zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu utworami „Wejrzenie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz  fragmentem powieści „Gwiazd naszych wina” Johna Greena (przygotowanie: p. Mariola Zdancewicz). Godnie reprezentowała nas również Nikola Korejwo (kl. VIII), która recytowała utwory: „Promienie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (przygotowanie: p. Agnieszka Kopycka).

            Warto dodać, że Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został wpisany do Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych branych pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

            Gratulujemy Alicji I miejsca i dziękujemy dziewczętom za reprezentowanie naszej szkoły, a także życzymy im dalszych sukcesów.

            Mariola Zdancewicz

          • Rozśpiewani uczniowie

          • Nowa galeria Rozśpiewani uczniowie została dodana do albumu fotograficznego

            Troje uczniów kl. IV B w Ogólnopolskim Festiwalu „Muzyczny Talent” otrzymało wyróżnienia (Weronika Skowerenda, Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki). W Międzynarodowym Winter Vibe Festiwal ci sami uczniowie zajeli III miejsca.

            W Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej ,,Zaśpiewane Zimą’’  Weronika Skowerenda wyśpiewała II miejsce, a Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki III miejsce. Ogromne brawa!

            Uczniów przygotowała Katarzyna Fiećko.

          • Wyjście do Nadleśnictwa Olecko

          • Nowa galeria Wyjście do Nadleśnictwa Olecko została dodana do albumu fotograficznego

            27 lutego uczniowie klasy 1a odwiedzili Izbę edukacyjną Nadleśnictwa w Olecku. Dzieci miały okazję obejrzeć eksponaty spreparowanych zwierząt, trofea łowieckie, próbki drewna oraz gabloty z owadami. Pan Piotr Borzeński - edukator prowadzący zajęcia, przekazal dzieciom wiele ciekawych informacji o eksponowanych zwierzętach oraz wyświetlił i omówił filmiki przyrodnicze. Dodatkowym ciekawym miejscem był  kącik historyczny Lasów Państwowych, w którym wyeksponowane są przedmioty i różne narzędzia wykorzystywane niegdyś w pracy przez leśników. Uwagę chłopców przykuły w szczególności zbiory eksponatów historycznych pochodzących z terenu powiatu oleckiego i gołdapskiego. Mogli tam zobaczyć części broni, amunicji  i wyposażenia wojskowego z okresu I i II Wojny Światowej, a także czasopisma, zdjęcia, elementy biżuterii i przedmioty użytku domowego.

            Pobyt osłodziła dzieciom p. Podlecka - mama jednego z uczniów, przygotowując przepyszne ciasto.