• Sukces Zosi

          • Zofia Wiśniewska, uczennica klasy III B zajęła I miejsce w IX Powiatowym Konkursie Znajomości Literatury Dziecięcej „ Baśniowy Świat”, organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Wykazała się znakomitą znajomością baśni Hansa Christiana Andersena  „Dzikie Łabędzie” oraz „Kogut podwórzowy i kogucik na dachu”. Życiorys autora również nie sprawił Zosi kłopotu. Gratulujemy!

          • II Gminny Konkurs Literatury Polskiej

          • Nowa galeria II Gminny Konkurs Literatury Polskiej została dodana do albumu fotograficznego

            19 kwietnia 2024 r. w oleckim Teatrze AGT od nowa odbył się II  Gminny Konkurs Literatury Polskiej, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

            W tym roku uczniowie z oleckich szkół przybliżyli nam twórczość Czesława Miłosza. Interpretacje utworów Noblisty pozwoliły na nowo przyjrzeć się przesłaniu wierszy poety.  Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice. W kategorii klas VI – Alicja Konopko (kl. VI b, przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz), a w kategorii klas VII – Maja Wasilewska (kl. VII b, przygotowanie – p. Emilia Stasiak). W pierwszej grupie nie miała sobie równych Alicja Konopko i kolejny raz w tym roku stanęła na najwyższym podium, a umożliwiła jej to interpretacja utworu „Campo di Fiori” – tekst niezwykle refleksyjny i skłaniający do zastanowienia się nad przeszłością, ale też teraźniejszością i przyszłością świata. Miłosz ukazuje w nim samotność getta i w ten sposób tworzy apel pamięci, który jest ponadczasowy. Doskonale poradziła sobie również Maja Wasilewska, która wśród uczniów klas VII zajęła II miejsce.

            Dziękujemy dziewczętom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

            Mariola Zdancewicz

          • Dzień Ziemi 2024 - “Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie”

          • Nowa galeria Dzień Ziemi 2024 została dodana do albumu fotograficznego

                        W miniony poniedziałek 22 kwietnia w naszej szkole jak co roku odbywały się obchody Dnia Ziemi, które tym razem przybrały nową formułę. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie starszych klas realizowali projekt edukacyjny pt. “Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie”. Projekt  polegał na przygotowaniu przez nich doświadczeń   przyrodniczych zgodnie z procedurą naukową, związanych z trzema żywiołami: powietrza, wody i gleby, a następnie zaprezentowaniu eksperymentów w klasach młodszych.

            Do realizacji projektu przystąpiło dziesięć grup uczniowskich z klas 6 – 8:

            • Klasa 6 a: Katarzyna Wiszniewska i Anna Niewińska
            • Klasa 6 b: Michał Wiśniewski i Franciszek Rynkiewicz
            • Klasa 6 b: Antonii Chmielewski i Damian Parfieniuk
            • Klasa 7 a: Gabriela Wysocka i Aniela Kondracka
            • Klasa 7 a: Amelia Nowakowska i Wiktoria Łazarska
            • Klasa 7 b: Dominik Szlaszyński, Oliwia Wasilewska i Maja Klimowicz
            • Klasa 7 b: Filip Jankowski i Ernest Sienica
            • Klasa 7 b: Lidia Leonarczyk i Joanna Ostrowska
            • Klasa 8 a: Hanna Miłun i Lena Czaplejewicz
            • Klasa 8 a: Rafał Smokowski

            Zaplanowane działania  dały możliwość wzbudzenia motywacji do samodzielnego uczenia się , "odkrywania świata przez dociekanie" i wzajemnego nauczania. Wszyscy wykazali się  umiejętnością dobrej organizacji pracy, współpracy w grupie,  prezentowania efektów pracy zespołowej oraz wytrwałością w osiąganiu wyznaczonego celu .  Była atmosfera zaciekawienia, okazja do stawiania pytań, radość z „serduszkowych lajków”.

             

            Aneta Makowska, Dorota Witkowska

          • Kolejny sukces uczniów klasy IV b

          • Nowa galeria Kolejny sukces uczniów klasy IV b została dodana do albumu fotograficznego

            W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU MUZYKI ROZRYWKOWEJ - WYGRAJ SIEBIE Weronika Skowerenda, Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki wyśpiewali wyróżnienie.

            Weronika Skowerenda została laureatką w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIOSENKI Z EKRANÓW.

            Wyróżnienie wyśpiewał Paweł Kulbacki w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE WOKALNYM ,,Mistrzowie Piosenki’’.

            K. Fiećko

          • Konkurs Ładnego Pisania

          • Nowa galeria Konkurs Ładnego Pisania została dodana do albumu fotograficznego

            17 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się już po raz VII Powiatowy Konkurs Ładnego Pisania. Motywem przewodnim było hasło Rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.
            Tegoroczny konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
            kategoria I - uczniowie klas I-III,
            kategoria II - uczniowie klas IV-VIII.
            W szranki o tytuł Mistrza Kaligrafii stanęło 31 uczestników z 6 szkół. Zadanie uczestników polegało na przepisaniu odręcznie długopisem utworu Czesława Miłosza pt. „Ganek” (kat. I) oraz „Pieśń o końcu świata” (kat. II).
            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Urszula Romotowska - przewodnicząca, p. Agnieszka Szymańska-Chodnicka oraz p. Krystyna Karczewska – członkowie, która po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniła listę laureatów:
            kategoria I
            1 miejsce – Maria Kołdys
            2 miejsce - Hanna Szejda
            3 miejsce – Amelia Lorenc
            kategoria II
            1 miejsce – Julia Sawicka
            2 miejsce  - Julia Retel
            3 miejsce – Antonina Wysocka
            Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i grawerowane długopisy.

            W tym roku komisja przyznała również dwa wyróżnienia, które otrzymały

            1. Lena Jarosz
            2. Lena Czaplejewicz​​​​​​

            Organizatorzy konkursu kierują podziękowania do uczennicy klasy VIIb, Mai Wasilewskiej, za przybliżenie wszystkim obecnym na konkursie postaci Czesława Miłosza oraz do pań Wioletty Czaplejewicz i Żanety Milewskiej za przygotowanie okolicznościowej tablicy.

            Organizatorzy dziękują za finansowe wsparcie Radzie Rodziców z SP4 w Olecku oraz Autoczęściom Żukowski J.
            Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok!

            Organizatorzy:
            Małgorzata Marcinkiewicz
            Małgorzata Truchan
            Emilia Stasiak

          • Kostka Rubika, to jest łatwe!

          • Nowa galeria Kostka Rubika, to jest łatwe! została dodana do albumu fotograficznego

            Kostka Rubika to przedmiot skonstruowany w latach siedemdziesiątych przez węgierskiego matematyka, który okazał się hitem służącym nie tylko do zabawy, ale także do rozwoju osobistego. Układanie ćwiczy cierpliwość, pamięć i koncentrację. To zadanie wymaga dużego poświęcenia czasu i energii, prowadzi do rozwoju zmysłu logicznego myślenia.

            10 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku odbył się I Powiatowy Konkurs Układania Kostki Rubika „Kostka Rubika, to jest łatwe!”. Do zawodów przystąpiło 38 osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu oleckiego.

            Uczestnicy byli podzieleni według grup wiekowych i mieli okazję zmierzyć się w dwóch kategoriach - ułożenia kostki 2x2x2 i 3x3x3w jak najkrótszym czasie.

            Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 5 osób. W grupie wiekowej IV-VI w dwóch kategoriach ułożenia kostki 2x2x2 i 3x3x3 w jak najkrótszym czasie dwa trzecie miejsca zajął Michał Wiśniewski uczeń klasy 6b. W kategorii 2x2x2 klas VII-VIII oraz I (ponadpodstawowa) pierwsze miejsce zajął Olivier Nartowicz uczeń klasy 7a, Olivier zajął również trzecie miejsce w kategorii 2x2x2 klas VII-VIII oraz I (ponadpodstawowa).

            Gratulujemy!!!

            Zachęcamy do ćwiczenia i rozwijania umiejętności układania kostki Rubika.

          • Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie - Olecko 2024

          • Nowa galeria Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie - Olecko 2024 została dodana do albumu fotograficznego

            11 kwietnia 2024 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się  Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych oraz podopiecznych Domu im. J.Korczaka w Olecku. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Dom im. J.Korczaka w Olecku oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Pomarańcza” i MOSiR w Olecku.

            W Zawodach Pływackich wzięło udział blisko stu zawodników i zawodniczek z 14 placówek z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: Dom im. J.Korczaka w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, WTZ Ryn, ŚDS „Aktywni tak samo” Suwałki, DPS Węgorzewo, WTZ Kętrzyn, WTZ w Olecku, Centrum Edukacji Terapeutycznej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, „Bajka” i „Prolog” Suwałki, SOSW nr 1 Suwałki, oraz Szkoła Podstawowa  Nr 4 w Olecku.

            Zawody otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 4 w Olecku – p.Stanisław Kopycki. W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:    

            Pan Karol Sobczak –  Burmistrz Olecka,
            Pani Barbara Sulima – dyrektor Domu im. Janusza Korczaka w Olecku,
            Pan Michał Ptaszyński – dyrektor MOSiR,

            Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali swoje placówki i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych. Dużo emocji wzbudził  wyścig na 25 metrów dla osób nie do końca dobrze pływających, które mogły wspomagać się przyrządem(deska, makaron, rękawki) lub opiekunem podczas płynięcia.

            Wyniki zawodników w poszczególnych kategoriach:

            Kat. I Chłopcy – rocznik 2014 i młodsi – dystans 25 m
            1 m. Adam Żukowski – SP 4 Olecko
            2 m. Julian Wrzesiński – CE – T Olecko
            3 m. Olaf Kubacki – SOSW nr 1 w Suwałkach

          • Na sportowo i z uśmiechem na Hali Lega

          • Nowa galeria Na sportowo i z uśmiechem na Hali Lega została dodana do albumu fotograficznego

            21 marca w  Hali Lega odbył się Turniej klas I - III  szkół podstawowych powiatu oleckiego. Swoje 12 - osobowe reprezentacje wystawiło aż 7 szkół (po 2 dziewczynki i 2 chłopców z każdego rocznika). Wspierani głośnym dopingiem swoich kolegów i koleżanek przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach, Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich rywalizowali i przy tym świetnie się bawili w 5 konkurencjach, w które były zaangażowane całe zespoły. Wyścigi w workach, kozłowanie piłki, toczenie ogromnej piłki, slalom z piłką tenisową prowadzoną kijem do unihokeja i wyścig z piłką tenisową położoną na rakiecie dostarczyły wielu emocji i radości.

            Po zakończeniu części sportowej reprezentacje szkół musiały jeszcze zmierzyć się z testem z wiedzy o sporcie. Tak jak w wyścigach, tak też z „kartkówką” poszło im świetnie. Ostatecznie najlepsza w wiosennej rywalizacji okazała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.  Skład drużyny: Franciszek Górski, Joanna Grzymkowska, Blanka Gałkowska, Miłosz Zawistowski, Róża Szyłkiewicz, Patryk Wysocki, Julian Siemaszko, Nel Dudanowicz, Alan Krzywicki, Zuzanna Chartuniewicz, Gracjan Dubicki, Hanna Szejda.    Peprezentacja prowadzona przez panią Marzenę Jasińską. 2. miejsce  SP Kowale Oleckie, której opiekunem był Pan Mirosław Mularczyk. 3. lokata przypadła drużynie SP 3 pod wodzą Pani Haliny Jaroc. Tuż tuż od podium były SP 1 Pan Karol Talipski, SP 2 Pan Robert Markowski, SP Gąski Pani Anna Chmielewska i SP Babki Oleckie Pan Michał Smokowski.

            Mistrzowska drużyna zdobyła piękny przechodni puchar (w kolejnej edycji będzie chciała go obronić), voucher na ognisko na polu namiotowym MOSiR.

          • Malowanie pisanek

          • Nowa galeria Malowanie pisanek została dodana do albumu fotograficznego

            Malowanie pisanek jest piękną tradycją, która wywodzi się jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich. Zdobienie jajek może przyczynić się nie tylko do powstawania wielkanocnych dekoracji, ale może stać się sposobem na międzypokoleniową zabawę.

            W środę 27.03.2024r. do klas 0A i 0C przybyła pani Małgorzata – babcia Błażeja, twórca ludowy, która wraz z wnukami malując pisanki metodą batikową podtrzymuje wielkanocną  tradycję ludową.

            Przyniosła prawdziwy wosk pszczeli, barwniki, jajeczka. Dzieci miały okazję zobaczyć , na czym polega malowanie batikowe jajek. Własnoręcznie , pod czujnym okiem p. Małgorzaty i z pomocą pani Oleny wykonały swoją pisankę , którą umieszczą na wykonanym przez siebie pojemniczku ze zbożem, który posłuży za dekorację na wielkanocnym stole we własnym domu.

            Owocem naszej wspólnej pracy są piękne pisanki, dobra zabawa oraz wprowadzenie w nastrój świąteczny poprzez kontynuowanie starej i pięknej tradycji.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Marcin Ołów