•  

            9 maja 2019 roku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości'' - adresowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej  oraz Powiatowego Konkursu na Prezentację Multimedialną ,,Mój zawód- moja praca''- skierowanego do uczniów klas VII-VIII SP, III G. i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursów było PCWE w Olecku. Na początku uroczystości – pani dyrektor Elżbieta Domasik gorąco przywitała przybyłych gości i podziękowała wszystkim osobom biorącym udział w konkursach oraz ich opiekunom za przygotowanie. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice – 2 z klasy VI i 2 z klasy VIII. Uczennica naszej szkoły – Martyna Kasprzyk z VIII B za prezentację – „Dietetyk” zajęła 3 miejsce w konkursie prezentacje multimedialne. Nagrody zwycięzcom wręczał pan  Marian Świerszcz – starosta olecki wraz z przewodniczącą komisji. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki i dyplomy. Po uroczystości odbył się mały poczęstunek, w czasie którego uczniowie mogli wypić herbatę oraz porozmawiać z organizatorami konkursu i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

        Martyna Kasprzyk – kl.VIII B

        więcej zdjęć


        VIII Targi Edukacyjne

             03.04.2019 r. o godz. 12:00 w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się VIII Targi Edukacyjne. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Swoje oferty zaprezentowały: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, Zespół Szkół Technicznych w Olecku oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.
            Jako pierwszy zaprezentował się ZSLiZ Olecko. Wytypowani uczniowie w ciekawy sposób przedstawili poszczególne kierunki kształcenia nauczane w ich szkole, były to m.in.: technik żywienia i usług gastronomicznych, architektury krajobrazu, przemysłu mody itd.    Następnie odbył się pokaz musztry w wykonaniu uczniów z logistyki. W celu umilenia spotkania został rozdany  słodki poczęstunek wykonany przez tamtejszych uczniów.
            Drugą przedstawioną ofertą była propozycja z oleckiego  liceum ogólnokształcącego. Jego przedstawiciele,  wspomagając się prezentacją, zwięźle i interesująco opowiedzieli o swojej szkole, przedstawiając je zalety i możliwości jakie daje ukończenie liceum ogólnokształcącego.
            Na koniec wystąpiła wicedyrektor ZST – pani Mariola Borys, która równie ciekawie przedstawiła reprezentowaną przez siebie szkołę. Kolejnym krokiem spotkania była możliwość obejścia stanowisk każdej ze szkół. W ten sposób uczniowie naszej szkoły mogli porozmawiać ze starszymi kolegami na temat edukacji w ich szkołach, zdobyć materiały rekrutacyjne, ulotki, zasięgnąć informacji, a także skorzystać z usług uczniów szkoły technicznej w postaci zrobienia fryzury. Nie obyło się również bez gadżetów z logo danych szkół.
            Tegoroczne Targi odbyły się w miłej i przyjemnej atmosferze. Uczniowie nie mieli ani chwili na nudę. Wszyscy wrócili usatysfakcjonowani ze spotkania .

                                                                                                                    

        Kinga Kruszniewska
                                                                                                                  uczennica klasy 3b gim

        więcej zdjęć


        SPOTKANIE DORADCY ZAWODOWEGO Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS VIII i III GIMNAZJUM

            Niejeden rodzic ucznia klasy ósmej lub gimnazjalisty zastanawia się, jak wesprzeć swoje dorastające dziecko w wyborze odpowiedniej dla niego szkoły i zawodu. To trudna decyzja dla nastolatka. Jak mu pomóc w tym trudnym wyborze?
            28 marca o godzinie 17.00 doradca zawodowy z PP-P w Olecku – pani Krystyna Zdan spotkała się z rodzicami uczniów klas VIII i III gimnazjum, aby pomóc rodzicom poprowadzić konstruktywną rozmowę z dzieckiem, które właśnie stoi przed bardzo ważną dla siebie decyzją – wyborem szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej.
            Pani Zdan zwróciła uwagę, że pierwszym doradcą zawodowym ucznia jest jego rodzic. Po czym wskazała czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły. Były to między innymi: stan zdrowia, zainteresowania, zdolności, umiejętności, charakter, temperament.
            Prowadząca zaprezentowała również trzy typy postaw jakie najczęściej przyjmują rodzice, pomagając dziecku przy wyborze szkoły, zwracając szczególną uwagę na fakt, iż najbardziej pożądaną jest postawa RODZIC-PRATNER – współpracujący w podjęciu decyzji.
            Nie należy wybierać za dzieci zawodu, ale trzeba im pomóc w podjęciu trudnej decyzji. Wsparcie może okazać się niezwykle cenne w ich dalszej ścieżce edukacyjnej. O wielkim szczęściu może mówić rodzic, którego dorastająca pociecha doskonale wie, jaką ścieżką edukacyjną i zawodową chce podążać. Z większym stresem muszą poradzić sobie rodzice, których nastoletnie dzieci nie widzą jeszcze, co chcą w życiu robić. Dlatego rolą rodzica jest pokazanie dziecku, jakie ma możliwości, i jak wybrana przez niego droga wpłynie na jego przyszłe życie, nie tylko zawodowe. Nie pozostawiajmy dzieci samych z tym trudnym wyborem, nie mówmy „rób co chcesz, to twój wybór, twoja przyszłość”, ale pomóżmy im odnaleźć się w tej skomplikowanej rzeczywistości – jak podkreśliła pani Krystyna Zdan najlepsza w tym celu jest rozmowa.

        Mariola Zdancewicz

        więcej zdjęć


            15 i 26 marca 2019r. na lekcję poradnictwa zawodowego zawitały do nas panie Krystyna Zdan i Andżelika Głowicka – pracownice Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Olecku. Uświadomiły nam, jak ważny jest wybór szkoły ponadpodstawowej oraz jakimi kategoriami się przy tym należy kierować. Doradcy zawodowi szczegółowo przybliżyli nam specyfikę poszczególnych szkół średnich. Cała klasa uważnie wysłuchała słów pani Krystyny. To spotkanie pomoże nam z pewnością podjąć trudne decyzje, wkraczając w niepewną przyszłość.

        Amelia Ropel

        kl. VIIIb

        więcej zdjęć


            21 marca 2019r. uczniowie klas 8 SP oraz 3 gimnazjum, aby uczcić pierwszy dzień wiosny, wybrali się na Dzień Otwarty pod hasłem : „Dobry zawód otwiera wiele drzwi”  do Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.  Już od godziny 7:00 uczennice technikum gastronomicznego  przygotowywały gościom przepyszne gofry, herbatę oraz innego rodzaju jedzenia.
        Uczniowie z przyjemnością oprowadzali nas po placówce, a nawet po internacie. Warto dodać, że mieliśmy możliwość stworzenia drinków pod bacznym okiem doświadczonych uczennic. (Oczywiście bezalkoholowych smiley )
        Od 10:00 do 11:00 na boisku szkolnym zorganizowany został mecz piłki nożnej o puchar Dyrektora ZSLiZ w Olecku. Zgromadzeni korzystając z pięknej pogody wzięli udział w „Cross Treningu” prowadzonego przez pana Michała Piszczka. Nie można było przejść  obojętnie obok cudownych piesków i  Pokazu Agility (treningu psów) zorganizowanym przez Mazurie Dogs. O godzinie 11:00 zostaliśmy zaproszeni  na salę gimnastyczną, gdzie odbył się pokaz musztry oraz występ oleckich mażoretek. By zadbać o nasze bezpieczeństwo dostaliśmy możliwość nauczyć się ćwiczeń z samoobrony.  Na sali gimnastycznej były zaprezentowane specjalności, w których można będzie kształcić się od nowego roku szkolnego. Podczas trwania imprezy o oprawę muzyczną zadbał samorząd uczniowski i uczennice szkoły. Mogliśmy również posłuchać śpiewu uczestniczek konkursu „Gratka dla nastolatka”.

            Dziękujemy za zaproszenie i wspaniale spędzony czas.

        Weronika  Jankowska- uczennica klasy 8 „B”

        więcej zdjęć


        "Pewny start w niepewną przyszłość"

            W czwartek (07.03.2019r.) mieliśmy zaszczyt gościć panią Krystynę Zdan - doradcę zawodowego i panią Joannę Wiśniewską - psycholog z PCWE w Olecku na zajęciach z poradnictwa zawodowego. Były to zajęcia aktywizujące do wyboru zawodu w klasie III gimnazjum.

            Poznaliśmy czym powinniśmy się kierować przy wyborze dalszej drogi kształcenia lub co oznaczają dane zawody. Na początku przedstawiono nam i krótko omówiono typy szkół oraz czym się one charakteryzują. Następnie przyjrzeliśmy się co oznaczają dane zawody i jak się je zdobywa. Omówiliśmy czym każdy gimnazjalista powinien się kierować przy wyborze dalszej drogi kształcenia. Prezentacja była bardzo przejrzysta i jej zawartość z pewnością trafiła do słuchaczy.

            Pani Krystyna została przez nas uważnie wysłuchana, i zdobyta wiedza pomoże nam w podjęciu ważnej decyzji, jaką jest dalsza droga edukacji.


        więcej zdjęć

        Wiktoria Chmielewska, klasa III B G1


        Regulamin konkursu "Mój zawód - moja praca"
        Załącznik do konkursu "Mój zawód - moja praca"

        Regulamin konkursu "Wiem jaki zawód będą wykonywać w przyszłości"
        Załącznik do konkursu "Wiem jaki zawód będę wykonywać w przyszłości"


             Dnia 16 listopada 2018 r. naszą szkołę odwiedziły dwie uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku: Gabriela Sidorowicz i Zuzanna Grudzińska, które są absolwentkami naszej szkoły. Dziewczyny obrały sobie kierunek technika logistyka ze specjalnością wojskową. Obecnie są w I klasie, która łączoną jest z technikami hotelarstwa i rolnictwa.

            Logistyk to obecnie jeden z najbardziej cenionych i pożądanych zawodów na rynku pracy. Osoba pracująca w tej branży zajmuje się sprawnym przepływem surowców i materiałów między poszczególnymi firmami.

            Dziewczyny udzieliły nam wiele rad na temat nauki na tym kierunku. Między innymi dowiedzieliśmy się, że umundurowanie trzeba zakupić samemu. Poinformowały nas również o tym, że organizowanych jest wiele zajęć  m.in. obozy dla klas mundurowych, zawody strzeleckie oraz zajęcia z edukacji mundurowej, podczas których uczniowie mają możliwość zapoznania się z zawodem logistyka wojskowego. 

            Spotkanie z naszymi koleżankami częściowo zobrazowało nam charakter nauki i pracy w zawodzie technika logistyka.

        Zuzanna Kuczyńska – kl.III A G1


              Dnia 26.10.2018 naszą szkołę odwiedziły dwie uczennice z ZSLiZ w Olecku:  Magdalena Stempowicz - była uczennica Gimnazjum Nr 1 (obecnie Szkoła Podstawowa Nr 4) oraz jej koleżanka  Agnieszka Nawrocka - była uczennica Gimnazjum nr 2. Dziewczyny wybrały technikum o kierunku hotelarstwo. Są w I klasie, która jest łączona z logistykami oraz rolnikami. Zawodowe przedmioty, jak i praktyki realizują osobno. Natomiast przedmiotów ogólnych uczą się wspólnie. Zawodowymi przedmiotami na tym kierunku są m.in.: marketing usług hotelarskich, działalność i organizacja recepcji. Szkoła posiada dwie bazy ( hotelarstwo + gastronomia, logistycy + rolnicy ).  Uczniowie mają możliwość poznania funkcjonowania różnych  hoteli np. w Olecku, Suwałkach.

              Dziewczyny powiedziały, że nauki jest dużo, ale są to ciekawe i ważne rzeczy. Między innymi wymagana jest znajomość zastawy stołowej, składanie serwetek itp. Zwróciły też uwagę, że w tej branży jest bardzo ważny wizerunek osób pracujących w hotelach. Obowiązuje delikatny makijaż, spięte włosy, stosowny ubiór, zakryte tatuaże, mała, delikatna biżuteria. Podstawą są czyste i zadbane dłonie. Nadmieniły również, że charakter jest też ważny. Pracownik hotelu musi dostosować się do klienta i zawsze wiedzieć, co odpowiedzieć aby rozmowa przebiegała w sposób miły, uprzejmy i kulturalny.

              Spotkanie z naszymi koleżankami częściowo zobrazowało nam miejsce nauki i charakter pracy w zawodzie hotelarz.

        Agata Piasecka, Oliwia Karbasz - Kl.III G1

        Zdjęcia ze spotkania


        „X, Y, Z – czyli rynek pracy i różnice pokoleniowe”

               W dniach 16 i 19 października 2018 do naszej szkoły zawitała Pani Krystyna Zdan - doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku. W ramach lekcji poradnictwa zawodowego i Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2018 przedstawiła uczniom klas trzecich temat pokoleń na rynku pracy: X, Y i Z oraz baby boomers. Poznaliśmy różnice między tymi pokoleniami, dowiedzieliśmy się, do którego należymy my, a także jak mogą one współgrać ze sobą na współczesnym rynku pracy. Na początku obejrzeliśmy reportaż pt. „Leoś” Natalii Hatalskiej na temat pokolenia Z, do którego my, nastolatkowie należymy.  Następnie przyjrzeliśmy się bliżej każdemu z pokoleń. Omówiliśmy ich wady oraz zalety, podejście do pracy oraz związki między nimi i to jak od siebie zależą. Prezentacja była bardzo przejrzysta i jej zawartość z pewnością trafiła do słuchaczy. Obsługą komputera i monitora zajął się Krzysztof Bielawski.

                Pani Krystyna została przez nas uważnie wysłuchana, a zdobyta wiedza będzie teraz wykorzystywana na lekcjach poradnictwa zawodowego, a może i w ścieżce wyboru dalszej edukacji i kariery zawodowej, za co uczniowie klas trzecich gimnazjum są jej bardzo wdzięczni.

        Jan Kamiński, klasa IIIB G1

        Zdjęcia ze spotkania