• XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”.

      Śpiewanie kolęd to bożonarodzeniowa tradycja, dzięki której tworzymy prawdziwie świąteczny klimat. Melodie towarzyszące nam co roku, przypominają, co tak naprawdę jest ważne w świątecznych dniach, a wspólne kolędowanie z rodziną sprawia, że w domu gości jeszcze więcej radości. Starając się na dłużej zatrzymać tę rodzinną radość, już od czternastu lat pielęgnujemy tradycję śpiewania kolęd i pastorałek  na gruncie szkolnym.

      10 stycznia 2020 roku w sali kinowej Regionalnego Ośrodka Kultury ,,Mazury Garbate” odbył się XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Główne założenia konkursu to przede wszystkim promocja młodych talentów, upowszechnianie kolęd jako wartości związanej z tradycją, ale też wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk szkolnych
      z terenu powiatu oleckiego.

      Piękna forma kolędy i pastorałki stanowi swoistą perłę łączącą pokolenia, a wyśpiewanie świątecznych utworów daje szansę zaprezentowania umiejętności wokalnych wielu utalentowanym uczniom. W tegorocznym koncercie kolęd wystąpiło 44 wykonawców ze szkół i przedszkoli powiatu oleckiego.

      Uczniowie walczyli o nagrodę Grand Prix dla najlepszego wykonawcy oraz laur zwycięstwa
      w 4 kategoriach:

      • I – dzieci z grup „0” i dzieci sześcioletnie,
      • II –  uczniowie klas I – III,
      • III – uczniowie klas IV – VI,
      • IV –  uczniowie klas VII – VIII.

      Zmagania uczestników konkursu oceniała komisja w składzie:

      • Jolanta Grędzińska-Kosiorek –  konsultant w W-M ODN Filia w Olecku,
      • Małgorzata Burba – konsultant w W-M ODN Filia w Olecku,
      • Jacek Rutkowski – konsultant w W-M ODN Filia w Olecku.

      Jurorzy nie szczędzili słów uznania wobec młodych artystów.
      Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:

      Kategoria I  klasy ,,0" i dzieci sześcioletnie:

      I – Amelia Sadkowska

      II – Wiktor Laskowski

      III – Weronika Skowerenda

      wyróżnienie – Zofia Hanc

      Kategoria II klasy IIII:

      I –  Wiktor Bartnik

      II – Kamil Smokowski

      III – Lena Grześ

      wyróżnienie -Austin Zackiewicz, Pola Paszkowska

      Kategoria III- klasy IVVI:

      I –  Hanna Miłun

      II – Maja Wijas

      III –  Michalina Kalinowska

      wyróżnienie –   Amelia Jarosz, Gabriela Rutkowska

      Kategoria IV –  klasy VII–VIII:

      I – Amelia Michałowska

      II –  Hanna Dziokan

      III – Karolina Ciszewska, Nadia Romotowska

      Nagrodę GRAND PRIX otrzymała Zuzanna Jarosz.

      XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie” dostarczył niezwykłych wrażeń publiczności, jurorom i młodym artystom. Był też okazją do spotkania w gronie osób kochających muzykę i bożonarodzeniową tradycję.  Organizatorki konkursu: Anetta Borawska, Anna Sitko, Krystyna Jankowska oraz  Magdalena Stachowicz dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za niezapomniane prezentacje artystyczne i wspaniałą  atmosferę.

      Szczególne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, którzy wsparli naszą inicjatywę, a byli to:

      • Państwo Paulina i Michał Wójcikowie – Piekarnia „Młyn”;
      • Państwo Agnieszka i Marek Sznurkowscy – Kwiaciarnia „Magnolia”;
      • Pani Katarzyna Fiećko – Prezes Stowarzyszenia Pomarańcza, która ufundowała nagrodę Grand Prix;
      • Pani Urszula Statkiewicz – Galeria „Agat”;
      • Państwo Teresa i Mirosław Popkowie – Centrum Handlowe  „Impuls”.
     • Powiatowy Konkurs "Sudoku - lubię to!"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powiatowy Konkurs "Sudoku - lubię to!".

      W dniu 09.01.2020 r. sześćdziesięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w eliminacjach do Powiatowego Konkursu "Sudoku - lubię to!".  W grupie klas I - III  startowało 23 zawodników. Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice klasy IIIb - Maja Wasilewska i Lena Michniewicz, które  rozwiązały bezbłędnie wszystkie diagramy, trzecia była Martyna Mikielska. W grupie klas IV - VI startowało 27 uczniów. W powiatowym konkursie naszą szkołę reprezentować będą Maja Fiedorowicz z klasy Vc, Gabriela Bogdańska z klasy VI a i Lidia Grześ z kl V b. Grupę najstarszych uczniów z kl. VII - VIII będą reprezentowały: Natalia Buraczewska z kl. VIIb, Rozalia Mikielska z kl.VIIa oraz Julia Truszczyńska z kl. VIIIa. Przed naszymi uczniami najważniejsze starcie - 14 lutego o godz. 9.30 w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku. Życzymy im sukcesów.

      Dziękuję wszystkim uczniom za udział w eliminacjach szkolnych oraz nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu. Cieszę się, że ta forma rozwijania logicznego myślenia zyskuje coraz większą popularność.  

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Apel poświęcony patronowi szkoły

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel poświęcony patronowi szkoły.

      Tuż przed zimowym odpoczynkiem od zajęć szkolnych, 17 stycznia 2020 r., uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej uroczystości, poświęconej księdzu Janowi Twardowskiemu – patronowi Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku.

      Wprowadzeniem do tematyki spotkania było wysłuchanie aranżacji muzycznej wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. Sprawiedliwość, w którym patron naszej szkoły wyraża całą istotę człowieczeństwa. Nierówni potrzebują siebie – to słowa z tego utworu, które są kwintesencją twórczości ks. Twardowskiego.

      Główną ideą apelu było przybliżenie sylwetki księdza Jana Twardowskiego, wspaniałego poety, a przede wszystkim wielkiego człowieka, który umiał zachwycać się codziennością tego świata.

      Część artystyczna, którą przedstawili uczniowie, pozwoliła nie tylko poznać biografię księdza Jana, ale przede wszystkim skupić się na mądrości jego poezji. Byliśmy świadkami rozmowy dzieci z księdzem Twardowskim, które zasypywały go pytaniami, a on cierpliwie odpowiadał.  Dzięki temu zrozumieliśmy, dlaczego został księdzem, czym się zajmował, o czym i dla kogo pisał. Podkreślił, że z jego poezji emanuje nie tylko humor, ale też szczerość, ciepło, miłość do świata, ludzi, Boga.

      Kolejne sceny pokazały, że ksiądz Twardowski w swej  poezji mówi, czym są miłość i przyjaźń, że wiersze naszego patrona są pełne ciepła, życzliwości, poruszają problemy zwykłych ludzi. Jest to poezja pocieszająca w smutkach, ucząca radości życia i zachwytu nad światem. Można w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania.

      Przygotowana inscenizacja pozwoliła zrozumieć, że czytając poezję ks. Jana Twardowskiego, możemy odnieść wrażenie, że rozmawiamy z osobą, która uważnie, ale też bardzo życzliwie nas obserwuje. Jeżeli ktoś słucha, wyciąga pomocną dłoń, szepce dobre słowo albo próbuje zrozumieć samotną osobę, zaczynają się dziać rzeczy nadzwyczajne.

      Przybliżając postać patrona naszej szkoły, udało nam się pokazać, że potrafił on „ucodziennić świętość” i „uświęcić codzienność”.

      W uroczystości wystąpili:

      Scena 1.:

      Ksiądz – Filip Krawczyk (kl. VIII a)

      Dzieci – Paulina Marcinkiewicz, Lena Szyłkiewicz, Pola Bedyńska, Maja Fiedorowicz, Klaudia Kamińska, Milena Kamińska, Zofia Reczko, Michał Kawałko, Gracjan Saczek, Marcel Masłowski (kl. V c)

      Scena 2.:

      Dziewczyna – Martyna Toczyńska (kl. VII a)

      Chłopak – Piotr Modzelewski (kl. VIII b)

      Scena 3.:

      Dziewczyna I – Julia Trojanowska (kl. VIII a)

      Dziewczyna II – Magdalena Milewska (kl. VIII b)

      Chłopak – Szymon Rutkowski (kl. VIII a)

      Uroczystość poprowadzili: Piotr Banach oraz Michał Wiszniewski (kl. VIII b), a nad oprawą techniczną czuwał Jakub Kozłowski (kl. VII a).

      Apel poświęcony patronowi szkoły ks. Janowi Twardowskiemu przygotowały panie: Renata Januszczyk, Emilia Piliszek-Stasiak, Mariola Zdancewicz.

      Dziękujemy pani Katarzynie Fiećko za przygotowanie okolicznościowej tablicy i dekoracyjnego napisu oraz pani Magdalenie Stachowicz za przygotowanie chóru do zaśpiewania hymnu szkoły.

      Mariola Zdancewicz

     • Bezpieczne ferie zimowe

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczne ferie zimowe.

          Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, w dniu 16 stycznia szkołę odwiedzili reprezentanci Komendy Powiatowej w Olecku. W spotkaniu zorganizowanym przez Panią Jolantę Wojtkowską wzięli udział uczniowie oddziałów zerowych oraz klas I-VI.

          Ze względu na to, że za oknem aura typowo jesienna i nic nie wskazuje na to, aby ten stan miał się zmienić, mundurowi przestrzegali przed zagrożeniami jakie mogą spotkać dzieci w czasie zabaw na śniegu i lodzie, ale również na placu zabaw i boiskach.  Prosili o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywali uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi i zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Policjant przypomniał również o bezpieczeństwie w sieci.

          Wszystkim wychowankom życzymy aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie!

      M. Nalewajko

     • Koncert muzyczny „Hiszpańska Przygoda”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert muzyczny „Hiszpańska Przygoda”.

          Pierwszy tydzień po przerwie świątecznej był dla naszych uczniów niezwykle muzyczny. 8 stycznia, tuż po balu karnawałowym dzieci z oddziałów zerowych oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w pierwszym w nowym roku koncercie muzycznym zatytułowanym „Hiszpańska Przygoda”. Celem programu było zapoznanie dzieci z instrumentami strunowymi szarpanymi oraz z popularnymi utworami klasycznymi i rozrywkowymi na gitarę klasyczną i elektryczną. 

          Głównym bohaterem spotkania był Oskar, który jak się dowiedzieliśmy przybył do stolicy Hiszpanii na zaproszenie króla.  Chłopiec przyjechał przede wszystkim na konkurs, jednak nie wziął w nim udziału, ponieważ jego gitara uległa uszkodzeniu. Tym oto sposobem poznał sławnego lutnika, który konstruował i reperował gitary klasyczne. Dzięki lutnikowi Oskar poznał również jego wnuka, który uwielbiał grę na gitarze elektrycznej. Ciekawe okazało się także spotkanie Oskara z cygańskimi Hiszpanami, dzięki którym poznał folklor andaluzyjskich Cyganów. Do opowiedzenia tej historii muzycy zaangażowali aktorów wybranych spośród naszych uczniów.

          Na zakończenie odbył się turniej wiedzy muzycznej. Troje dzieci rywalizowało o najlepszy wynik. Każdy uczestnik turnieju wiedzy muzycznej był nagrodzony. Na pamiątkę otrzymał nagrodę książkową.

      M. Nalewajko

     • Szkolny konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku obcym (angielskim i niemieckim)

     •     W grudniu uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną w Języku Obcym ( j. angielskim i j. niemieckim ). Kartkę w języku angielskim przygotowywali uczniowie klas 0 – VI, a w języku niemieckim uczniowie klas VII – VIII. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języków obcych.

          Ogłoszenie wyników nastąpiło 20 grudnia na uroczystym apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

      Kategoria 0 – III

      I miejsce: Lena Stasiak (klasa II b)

      II miejsce: Martyna Mikielska (klasa III b)

      III miejsce: Maja Wasilewska (klasa III b) i Liliana Wasilewska (klasa 0 a)

      Wyróżnienia: Barbara Skowrońska (klas 0 a) i Katarzyna Wiszniewska (klasa II a)

      Kategoria IV – VI

      I miejsce: Rafał Smokowski (klasa 4)

      II miejsce: Lidia Grześ (klasa 5b)

      III miejsce: Lena Czaplejewicz (klasa 4) i Marcelina Lewandowska (klasa 5a)

      Wyróżnienia: Lena Szyłkiewicz (klasa 5c), Maja Sztelmach (klasa 5a), Maja Fiedorowicz (klasa 5 c)

      Kategoria VII – VIII

      Wyróżnienia: Zuzanna Ilnicka (klasa 8a), Izabela Kneć (klasa 8a), Patryk Tatarek (klasa 7 a)

     • Bal Karnawałowy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bal Karnawałowy.

          W czwartek 9 stycznia 2020r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dzieci z oddziałów zerowych i klas I-III. Ten dzień od rana zapowiadał się wspaniale. Korytarzami szkoły przemykali Spiderman i Dżasmina. Widziano także Minionka, Pippi Pończoszankę oraz najprawdziwszą księżniczkę!

          Sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną czarodziejów, robotów, wróżek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Prowadzenie balu zostało powierzone Ogólnopolskiej Szkółce Tańca TAN-MUZ, która zadbała o to, aby nikt się nie nudził. Skoczna muzyka i utwory znanych wykonawców sprzyjały zabawom ze szkolnymi kolegami i nauczycielami. Były  kółeczka, węże, korowody i tradycyjne tańce w parach. Chętne dzieci miały możliwość poznać i zatańczyć efektowne choreografie taneczne na miarę światowych teledysków.

          Niewątpliwie, zarówno dzieci jak i nauczyciele spędzili czas w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal już za rok!

      M. Nalewajko

     • Eliminacje do XIV Powiatowego Konkursu Kolęd pt. „Szkolne Kolędowanie”

     •     Przerwa świąteczna dobiegła końca, ale my nadal pozostajemy w świątecznych nastrojach. 7 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do XIV Powiatowego Konkursu Kolęd  pt. „Szkolne Kolędowanie”. Komisja konkursowa w składzie: Pani Małgorzata Michałowska, Pani Anetta Borawska i Pani Magdalena Stachowicz, wysłuchały  utworów przygotowanych przez 19 wykonawców.  Zgodnie z regulaminem organizatora konkursu komisja zakwalifikowała do etapu powiatowego następujących uczniów w poszczególnych kategoriach:

      I kategoria: uczniowie oddziałów „0” i  sześciolatków:

      • Weronika Skowerenda z kl. 0a – „Do Szopy”
      • Halina Żukowska z kl. 0b. – „Był pastuszek bosy”

      II kategoria: uczniowie klas I – III:

      • Antonina Rogalewska z kl. Ia -  „Świeć gwiazdeczko”
      • Lena Stasiak  z kl. IIb – „ Sianko na stół”
      • Lena Grześ z kl. IIb – „Jakie światło nad Betlejem”

      III kategoria: uczniowie klas IV – VI:

      • Hanna Miłun – kl. IVa  „Babci zegar”
      • Angelika Leszczyńska kl. Vb – „Cicha noc”
      • Michalina Kalinowska –  VIa „Uśmiechnęła się noc”

          Finał konkursu odbędzie się 10 stycznia 2020r. o godz. 9.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. Za wszystkich uczniów, którzy będą godnie reprezentowali naszą szkołę, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych.

      M. Nalewajko

     • Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

          Święta to czas, kiedy magiczna atmosfera udziela się wszystkim i sprawia, że stajemy się dla siebie bardziej życzliwi i zapominamy o wszelkich sporach i waśniach.

          20 grudnia 2019 r. w naszej szkole mieliśmy przyjemność poczuć tę niezwykłą aurę podczas uroczystego apelu z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

          Uczniowie klasy VI b, wcielając się w role Maryi, Józefa, pasterzy i aniołów, kolejny raz przypomnieli nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w  lichej stajence, w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uroczysty charakter inscenizacji podkreśliły pastorałki oraz kolędy w wykonaniu szkolnego chóru oraz uczniów z klasy II b.

          Na zakończenie przedstawienia wystąpili pierwszoklasiści w niezwykle energicznym tańcu do bożonarodzeniowej piosenki „Merry Christmas Everyone”. Występ okazał się niezwykle jednoczący, gdyż do tańczących maluchów zaczęli dołączać uczniowie z widowni.

          W dalszej części spotkania głos zabrał pan dyrektor Stanisław Kopycki, który złożył uczniom i pracownikom szkoły  świąteczne życzenia, zwracając uwagę na niezwykły czas zadumy i radości, który przed nami.

          Był to bardzo miły dzień, który spędziliśmy w ciepłej atmosferze. Występy uczniów zostały przygotowane przez Annę Klimasarę (aktorzy), Magdalenę Stachowicz (chór), Anetę Skrzypiec (występ kl. II b), Wioletę Chmielewską i Jarosława Bagieńskiego (występ kl. I b).

     • Warsztaty świąteczne

     •     19 grudnia w czwartkowe przedpołudnie kl. I A   wybrała się wraz z wychowawcą   i nauczycielem wspomagającym  na wyjątkowe warsztaty pomocników “Świętego Mikołaja” do Gospodarstwa Ekoturystycznego “Martyna” w Kukowie . Warsztaty składały  się z trzech bloków:

      1. Kulinarnego, w ramach tego działania dzieci wykonały  ciasto na pierniki , wycięły je  foremkami   o tematyce świąt, a  następnie upiekły. Warsztaty poprowadziła  profesjonalna kucharka wraz z elfami, a zapach pieczonych pierników wprowadził uczestników w atmosferę świąt .
      2. Rękodzielniczego, gdzie  każde dziecko wykonało swoją ozdobę na choinkę z pierników. Do wyboru mogło wykonać choinkę, dzwonek lub udekorować pierniki o różnych wzorach. Warsztaty rękodzielnicze prowadziła wykwalifikowana  animatorka wraz z elfami.
      3. Zabaw ruchowych w stodole zwanej Magazynem Świętego Mikołaja,gdzie dzieci miały do wykonania siedem zadań:
      • Wrzucały plastikowe bombki do kartonu na prezenty, które musiały  przeliczyć.
      • Ciągnęły sanki wypełnione pudełkami na prezenty slalomem.
      • Układały  puzzle z obrazków z saniami Świętego Mikołaja i renifera.
      • Segregowały według kolorów plastikowe bombki..
      • Biegały w workach jutowych.
      • Lepiły bałwanki z wyczarowanego przez Mikołaja sztucznego śniegu.
      • Poszukiwały w sztucznym śniegu zaginionych skarbów.

          Nad zabawami ruchowymi pieczę  sprawowały  renifery Świętego Mikołaja: Rudolf Czerwononosy i Kometek oraz elfy. 

          Dzieci nauczyły  się nowych umiejętności , poćwiczyły  manualnie, rozwinęły pamięć. Warsztaty miały  charakter edukacyjny, promujący zdrowie poprzez zabawy ruchowe.

          W trakcie warsztatów Babcia Jadzia  opowiadała gwarą mazurską  o tradycjach bożonarodzeniowych, uczyła  dzieci kolędy “ Wśród nocnej ciszy” oraz pokazała 150-letni śpiewnik z kolędami.

          W ostatniej części warsztatów wszyscy usiedli do stołu zastawionego piernikami i sokiem z czerwonej porzeczki zrobionymi przez dzieci. Degustację  przerwał   gość specjalny- Święty Mikołaj, który pojawił się poprzedzony dźwiękiem dzwonków i wejściem elfów. Mikołaj podziękował wspaniałym młodym ludkom za ich pracę i zaangażowanie i podarował każdemu medal upominek -odlew figurki gipsowej. Dodatkowo dzieci zabrały ze sobą do domu pięknie zapakowane ozdoby piernikowe wykonane przez siebie na zajęciach rękodzielniczych. 

          To wszystko odbyło się  dzięki grupie młodzieży niepełnospranej „Złota Rybka” i szczypcie środków ze Stowarzyszenia Adelfi.

          Klasa I A w ramach warsztatów  włączyła się w zbiórkę darów – ręczników na rzecz DPS Jaśki, które zostały osobiście przekazane na drugi dzień.

      Marcelina Nalewajko

      Jarosław Bagieński

     • Stypendia Burmistrza 2019

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Stypendia Burmistrza 2019.

          10 grudnia w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku zostały wręczone Stypendia Burmistrza, które są wyróżnieniem i nagrodą za ciężką pracę uczniów w minionym roku szkolnym.

          Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego miała przyjemność organizować tegoroczną galę i śmiało możemy przyznać, że była to wspaniała uroczystość, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem widzów.

          W tym roku Burmistrz Olecka przyznał 55 wyróżnień i aż 13 z nich trafiło do uczniów naszej szkoły. Niezwykle budujący jest fakt, że pięcioro z ośmiorga stypendystów nagrodzonych w dziedzinie nauki to uczniowie naszej szkoły.

          UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU, KTÓRZY OTRZYMALI STYPENDIA BURMISTZRA ZA WYSOKIE WYNIKI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

      KATEGORIA NAUKA

      • Jan Kamiński
      • Zuzanna Bagan
      • Aleksander Adamajt
      • Miłosz Skrzypiec
      • Izabela Motulewicz

      KATEGORIA ATYSTYCZNA

      • Lidia Grześ

      KATEGORIA SPORT

      • Kornel Romotowski
      • Mateusz Żukowski
      • Julia Butkiewicz
      • Wiktor Raszkowski
      • Rozalia Mikielska
      • Konrad Kamiński
      • Antoni Miszczak

          Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów, którym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

      Mariola Zdancewicz

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

          Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie rokrocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. W naszej szkole wpisało się na stałe w kalendarz uroczystości, zresztą nie bez przyczyny. Jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi, więc niepełnosprawność nie jest nam obca. Co roku zatem obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych, by nie tylko przybliżyć społeczności szkolnej problemy osób z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim pokazać, że to wspaniali, pełnowartościowi ludzie, którzy mają pasje i marzenia oraz ogromną potrzebę akceptacji i zrozumienia. W tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystym i niezwykle wzruszającym apelu, który przybliżył nam z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne.
      Uczniowie zaprezentowali niezwykle refleksyjny wiersz, który pokazuje, istotę człowieczeństwa każdego z nas, oto on:

      Jakie kwalifikacje należy posiadać
      By niepełnosprawnym mogli cię nazwać
      Pełnosprawnym cię nazwą jeśli masz zdrowy umysł i ciało
      Czy to nie za mało………?

      Można mieć dłonie sprawne jak chirurg
      I do nikogo ich nie wyciągać
      Można do każdego wyciągać dłoń
      Nie umiejąc szklanki utrzymać nią

      Można mieć zdrowe obie nogi
      I nie wychodzić poza własne progi
      A można z trudem poruszać nogą
      I wciąż podążać w stronę kogoś

      Dostrzegać i cieszyć się tym, co jest piękne
      Mając ciemną zasłoną oczy zamknięte
      Można mieć wzrok dobry jak sokół
      I nie widzieć niczego w oku

      Trudne zadania można rozwiązywać
      I mądrym człowiekiem siebie nazywać
      Można nie wiedzieć w jakim żyje się wieku
      A cały czas myśleć o drugim człowieku

      Można być pięknym i przed ludźmi uciekać
      Można tez twarz mieć skrzywioną ,lecz wciąż do innych się uśmiechać

      Można nie widzieć nie chodzić nie mówić
      A być sprawniejszym od tak zwanych zdrowych ludzi
      Można mieć sztuczne serce
      Ale przed sobą nieść je na ręce

      Można być książkowym przykładem zdrowia
      Nie rozumiejąc, co pod pojęciem człowiek się chowa

      Można mieć ciało kalekie
      A być pełnosprawnym człowiekiem

          Prowadzący przypomnieli, że niepełnosprawni to członkowie naszych rodzin – bliższych i dalszych, znajomi, sąsiedzi, osoby, które widujemy na zakupach, na ulicy, koledzy z pracy, czy ze szkoły i dawni przyjaciele z dzieciństwa, ale i często zupełnie obce osoby. To Ci, których spotykamy w drodze do domu, ale też postaci znane, które odnoszą ogromne sukcesy artystyczne i sportowe. Zaprezentowanie sylwetek osób niepełnosprawnych ze świata muzyki i sportu w bardzo sugestywny sposób unaoczniło nam, że wszyscy mogą osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia. A zdrowie i sprawność, czy atrakcyjny wygląd nie są dane raz na zawsze i chwila nieuwagi, niefortunny wypadek, mogą sprawić, że zdrowy człowiek stanie się niepełnosprawny. Dlatego akceptacja inności jest tak ważna, a zarazem powinna być naturalną postawą każdej zdrowej osoby, gdyż o tym, czy jest się człowiekiem, nie decydują fizyczność ani intelekt, lecz wnętrze, charakter, dobroć serca. 

          Te wartości zostały ukazane podczas tegorocznej uroczystości, którą przygotowali uczniowie klasy 4 a oraz Szkolny Zespół Muzyczny. Paniami, które czuwały nad organizacją apelu były: Krystyna Matwiejczyk, Magdalena Stachowicz, Krystyna Jankowska, Karolina Domel.

         Mariola Zdancewicz

     • Mikołajki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki.

          6 grudnia to w naszej szkole szczególny dzień. Już od wielu lat podtrzymujemy tradycję mikołajkową. Bez wątpienia tego dnia kolor czerwony dominował na szkolnych korytarzach.

          Od samego rana atmosfera była wyjątkowa. Najmłodsi z ekscytacją wpatrywali się w klasowe drzwi i w skupieniu nasłuchiwali co się za nimi dzieje. I przybył… po długich oczekiwaniach dzieci doczekały się odwiedzin upragnionego Mikołaja. Miły gość porozmawiał z dziećmi, wysłuchał pięknie zaśpiewanych piosenek oraz szczerych obietnic. Najczęściej dzieci zapewniały poprawę zachowania i ocen. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania i każdemu uczniowi wręczył prezent.

          To nie była jedyna atrakcja tego dnia. Wielką niespodziankę klasom 0-III sprawili uczniowie klasy 8 b. Starsi koledzy zaprezentowali ciekawy taniec, do którego choreografię ułożyła Julia Szlaszyńska. Bardzo Wam dziękujemy!

          Niewątpliwie to był dzień pełen wrażeń. Mikołaj swoją wizytą sprawił naszym uczniom dużo radości. Do zobaczenia w przyszłym roku Drogi Mikołaju!

      M. Nalewajko

     • Jak to z papierem było?

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jak to z papierem było?.

          5 grudnia 2019 r. po raz kolejny klasa pierwsza B była gościem Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Jak to z papierem było?”. Na początku z zaciekawieniem obejrzeliśmy krótką prezentację, a później zostaliśmy zapoznani z materiałami pisarskimi zmieniającymi się na przestrzeni wieków. Mogliśmy prawie wszystkimi zmysłami poczuć magię papirusu i pergaminu oraz porównać je z dzisiejszą kartką papieru. Na zakończenie każdy miał możliwość zrobienia sobie kartki szarego, kolorowego i  papieru przyozdobionego według własnego pomysłu, tradycyjną metodą „czerpania” .

          Podziękowania ślemy Pani Agnieszce.

     • TEATRZYK KAMISHIBAI

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii TEATRZYK KAMISHIBAI .

          W dniu 4.11.2019r. zawitaliśmy do Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia czytelnicze, które okazały się wspaniałą niespodzianką. Zajęcia zostały poprowadzone wywodzącą się z Japonii techniką kamishibai. Na wzór teatrzyków kukiełkowych, jednak trochę w inny sposób, zaprezentowana została opowieść pt. „Dziewczynka z zapałkami”, napisana na podstawie baśni Andersena. Na zakończenie dzieci prezentowały własne, wymyślone przez siebie wersje zakończenia tej historii.

          Dziękujemy Pani Agnieszce Makowskiej za ukazanie nam, dotąd niepoznanej, metody kamishibai, która wywołała uśmiech na twarzy każdego dziecka

     • Umiem pływać

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Umiem pływać.

          Od października do grudnia 2019 r. uczniowie klas I b i II a uczestniczyli w zajęciach z nauki pływania w ramach Programu „Umiem pływać”.

          Pływanie doskonale wpływa na naszą formę i samopoczucie. Pływać można nauczyć się w każdym wieku, ale im szybciej - tym lepiej. Właśnie dlatego nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki "Umiem pływać".  Wspaniała zabawa, połączona z nauką dała dzieciom wiele radości, które po zajęciach wracały do szkoły z uśmiechem.

          Uczniowie trenowali na basenie hali „Lega” w Olecku. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów w grupach do 15 osób.

     • Koncert muzyczny pt. „ Wigilijna opowieść”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert muzyczny pt. „ Wigilijna opowieść”.

          Agencja Artystyczna „Mat” z Olsztyna 2.12.2019 roku zaprezentowała klasom 0-III koncert muzyczny pt. „Wigilijna opowieść”, tym samym wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę. W rolę bohaterów opowiadania jak zawsze wcielili się nasi uczniowie.

          Dzieci podczas wspólnej zabawy poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą obchodów Świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Dowiedziały się, że zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec, ale nie w każdym kraju jest stosowany. Teraz już wiedzą, że mieszkańcy Hiszpanii i Boliwii przystrajają swoje domy szopkami bożonarodzeniowymi. Usłyszały także, że w Anglii i we Francji nie zasiada się do kolacji wigilijnej, natomiast w Stanach Zjednoczonych nie szuka się prezentów pod choinką, a w specjalnej skarpecie. Ponadto dowiedziały się, że w Boliwii Święta Bożego Narodzenia obchodzi się tańcząc i śpiewając, a w Hiszpanii dzieci nie czekają na Mikołaja, ponieważ prezenty przynosi im Baltazar. Uczniowie poznali także kolędy i piosenki świąteczne z różnych stron świata.

          Tradycyjnie na zakończenie spotkania odbył się konkurs. Tym razem należało zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Rogalewska z klasy Ia.  Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Bez wątpienia koncert wywołał wiele radości i sprawił, że poczuliśmy już nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

      M. Nalewajko

     • Młodzi poznają pracę urzędników

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzi poznają pracę urzędników.

          2. grudnia 2019 r. w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie  odbyła się wycieczka edukacyjna do Urzędu Miejskiego w Olecku, zorganizowana dla uczniów klasy VIII b. Głównym założeniem spotkania było zapoznanie młodzieży ze strukturą organizacyjną jednostki, a także sposobem pracy oleckich urzędników.

          Uczniowie zostali przyjęci przez pracowników instytucji niezwykle ciepło i życzliwie. W głównym budynku uczestników powitali Zastępca Burmistrza Olecka - Pani Sylwia Wieloch i Sekretarz Gminy - Pan Sławomir Hatalski, którzy oprowadzili młodzież po obiekcie, przybliżając pracę urzędników i funkcjonowanie urzędu. Uczniowie zwiedzili salę konferencyjną i inne pomieszczenia urzędu. Dzięki uprzejmości kierowników poszczególnych wydziałów, młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem poszczególnych referatów. Zostali również zaproszeni do gabinetu burmistrza (który był niestety nieobecny). Podczas wizyty dzieci miały okazję obejrzeć miejsce pracy włodarza miasta. Nie zabrakło też ochotników, którzy zasiedli w fotelu pana burmistrza.

          Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w drugim budynku UM w Olecku, który znajduje się w parku miejskim. Uczniowie zostali zaznajomieni z poszczególnymi wydziałami dla petentów, które funkcjonują w urzędzie. Młodzież odwiedziła też Urząd Stanu Cywilnego. Kierownik wydziału – pani Wioletta Biszewska zaprosiła ich do sali ślubów i opowiedziała o pracy tego wydziału.

          Po spotkaniu uczniowie na pamiątkę wykonali wspólne zdjęcie przed budynkami UM. Dziękujemy pracownikom UM w Olecku za bardzo sympatyczne i życzliwe przyjęcie, a w szczególności Panu Słowomirowi Hatalskiemu za przybliżenie uczniom informacji o działalności urzędu.

      Karolina Szyłkiewicz

     • V Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy świat”.

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Baśniowy świat.

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

      Wisława Szymborska

          Idąc wzorem noblistki, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego w Olecku, Wioleta Chmielewska, Karolina Domel  i Aneta Skrzypiec zorganizowały 29 listopada 2019 r. już po raz piąty Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy świat”.  Aura za oknem niewątpliwie zachęciła  do sięgania  po książkę najmłodszych czytelników, bo w konkursie brali udział uczniowie z dziecięciu szkół naszego powiatu. Były to: SP nr 1, SP nr 3, SP Nr 4, Zespół Szkół STO w Olecku, SP  w Babkach Oleckich, SP w Gąskach, SP w Judzikach, SP w Stożnem, SP  w Świętajnie i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach. Bardzo to nas, organizatorów cieszy. Serdecznie dziękujemy nauczycielom i rodzicom za pracę włożoną w  przygotowanie dzieci do konkursu.

          Konkurs ma na celu nie tylko promowanie czytelnictwa i poszukiwanie „ziarenek prawdy” ukrytych w dziełach literatury dziecięcej oraz poznawanie wartości sztuki baśniowej,  ale również doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formie pisemnej. Należy też pamiętać o społecznej roli konkursu, o nawiązywaniu relacji z  rówieśnikami.  A jeśli czyta się książki, łatwiej nawiązać kontakt, bo jest o czym porozmawiać.

          Poziom przygotowania uczestników tegorocznego konkursu był bardzo wysoki.  Poszczególne miejsca dzieliła zaledwie jedno i dwupunktowa różnica. Najdokładniejszą znajomością mniej popularnych  baśni H. Ch. Andersena, takich jak : „Kogut podwórzowy i kogut na dachu”, „Pięć ziarenek grochu”, „Len”, wykazali się : Maja Wasilewska, zdobywczyni I miejsca, Tymon Wojczulewicz – II miejsce oraz Olivier Nartowicz – zdobywca III miejsca.  Maję do udziału w konkursie przygotowywała pani Katarzyna Fiećko, SP Nr 4 w Olecku, Tymona pani Krystyna Wawrzyn ze SP nr 3 w Olecku, natomiast Oliviera, pani Elżbieta Tumiel z Zespołu Szkół STO w Olecku. Serdecznie gratulujemy ! Nie tylko laureaci otrzymali nagrody, pozostali uczestnicy również zostali obdarowani drobnymi upominkami przypominającymi im o udziale w konkursie.

          Uczestnicy konkursu to wyjątkowi goście, na których z przyjemnością czekamy każdego roku.

      "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

      A zatem, młodzi czytelnicy, życzymy Wam wielu spotkań z przyjaciółmi.

      AS

     • 8a w sądzie rejonowym

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 8a w sądzie rejonowym.

          W dniu 19.11.2019r. uczniowie klasy 8a wybrali się do Sądu Rejonowego w Olecku. Celem spotkania było zapoznanie się z pracą w sądzie oraz jego strukturą. W sądzie przywitała nas Pani Agnieszka Stachelek, która oprowadziła nas po budynku. Zapoznaliśmy się również z pracą ochroniarza.

          Na sali rozpraw spotkaliśmy Panią Prezes oleckiego sądu -  Katarzynę Jakubowską. Zapoznała nas ona z wybranymi paragrafami kodeksu karnego, które dotyczą nieletnich. Z chęcią opowiedziała również o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się o czynnościach, jakie należą do uczestników rozprawy sądowej, zarówno sędziego jak
      i oskarżonego, adwokata oraz świadków. W trakcie spotkania mogliśmy się dowiedzieć m.in. jak wygląda typowy dzień w pracy sędziego, jaką ścieżkę edukacyjną należy pokonać, aby móc wykonywać ten zawód, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości. Każdy uczeń miał możliwość przymierzenia i zrobienia sobie zdjęcia w stroju sędziego.

          Wtorkowe wyjście było bardzo udane. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat funkcjonowania sądu oraz pracy w nim. Uważam, że jest to bardzo trudny i odpowiedzialny zawód.

      Julia Trojanowska, klasa 8a