• Starszy czyta młodszym

• Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.  Teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę, jednak po otwarciu jej tajemniczych drzwiczek wprowadza nas w baśniowy świat. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków.

Kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a zajęcia z wykorzystaniem  tego papierowego teatrzyku to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. Jest to także zabawa, edukacja i twórcze działania.

Wprowadziliśmy również do naszej innowacji „Starszy czyta młodszym” tę metodę i specjalnie dla was zaprosiliśmy do wspólnego czytania techniką Kamishibai, panią Krystynę Karczewską bibliotekarkę z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku. Na co dzień zajmuje się książkami i upowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.  Stworzyliśmy ilustracje, nagrałyśmy film, zmontowałyśmy go i możemy zaprezentować efekty naszej pracy.

Magdalena Szlaszyńska

• Dzień Dziecka

• 1 czerwca  dzieci na całym  świecie mają swoje  święto. Dzień Dziecka w naszej szkole zawsze był wesoły, pełen niespodzianek i radości. Ten rok jest jednak wyjątkowy. Nasza codzienność uległa dużej zmianie, a wraz z nią zwyczaje i tradycje.

Wychowawcy i nauczyciele wspomagający klas I-III postanowili, że odczarują rzeczywistość i w tym roku, mimo dużych trudności, również wywołają uśmiech na twarzach dzieci.

Kochane dzieciaki, z okazji Waszego święta życzymy Wam snów kolorowych, zabaw szalonych, przyjaciół oddanych, góry słodkości i mnóstwo radości.

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu, który powstał z ogromnej tęsknoty za Wami.

Marcelina Nalewajko