• Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

          W scenerii śnieżnej bieli, kontrastującej z zielenią choinek i migocących światełek, społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zebrała się 21 grudnia w sali gimnastycznej na wyjątkowej części artystycznej z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

            Uczniowie  naszej szkoły pozwolili nam kolejny raz przeżywać historię narodzin Jezusa Chrystusa, a także dostrzec prawdziwą wartość Świąt. Podczas wzruszającego koncertu kolęd i pastorałek mogliśmy podziwiać talenty muzyczne wielu młodych artystów. Głęboką wymowę występu podkreślili soliści i instrumentaliści: Julia Truszczyńska, Julia Szlaszyńska, Bartek Woronko, Zuzanna Bagan,  Aleksandra Chodnicka, Hanna Dziokan, Eryk Czaplejewicz, Magdalena Milewska oraz pani Anna Sitko. Aranżację muzyczną dopełniał szkolny chór.

           Jak zaznaczyła twórczyni scenariusza – pani Agnieszka Kopycka – „Inscenizacja miała na celu skupić się na sensie Bożego Narodzenie, jego istocie. Chciałyśmy podkreślić,
      że jest to nie tylko czas narodzin Jezusa, czego pamiątkę obchodzimy co roku, ale także czas narodzin miłości i dobroci”.

          Wprowadzeni w świąteczni nastrój, wysłuchaliśmy życzeń pana dyrektora Stanisława Kopyckiego, który zwrócił uwagę na to, co w istocie jest najważniejsze w tym szczególnym czasie, aby nikt nie był smutny, a przede wszystkim samotny w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Byśmy byli bogaci w najważniejsze wartości wiary, nadziei i miłości, a nowy 2019 rok przyniósł spełnienie najskrytszych marzeń. Pan Dyrektor, podziękował występującym uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, a były to panie: Agnieszka Kopycka, Joanna Cichanowicz oraz Anna Sitko.

      Mariola Zdancewicz

     • KLASOWY KONKURS „KOCHAM CZYTAĆ”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KLASOWY KONKURS „KOCHAM CZYTAĆ”.

          Zaczytany grudzień za nami. To już kolejny miesiąc, w którym uczniowie z klasy IIA przygotowują teksty do pięknego czytania. Zbieranie znaczków i otrzymywanie comiesięcznych nagród bardzo mobilizuje dzieci do pracy  z książką. Podczas zajęć obecni i zaczytani byli również bliscy naszych małych czytelników, za co im serdecznie dziękujemy. Częstym gościem był Bartek Woronko – brat Izy, pani Beata Dźwilewska oraz pani Zdzisława Jurewicz, babcia Tymka i Konrada. Dzięki ich zaangażowaniu, dzieci mogły otrzymać podwójna ilość znaczków i tym samym zająć następujące miejsca: I – Iza Dźwilewska, II – Konrad Sitkowski oraz III – Tymoteusz Murawski.

          Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałe dzieci zapraszamy do przygotowywania pięknego czytania.

      Wychowawczynie

     • Przebojem na listy światowych przebojów?

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przebojem na listy światowych przebojów? .

          „Jestem przekonana, że jeszcze o Tobie usłyszymy” – takimi słowami zakończyłam wywiad (poniżej) przeprowadzony w marcu do szkolnej gazetki z naszym uczniem, członkiem zespołu muzycznego Syndrom  – Erykiem Czaplejewiczem. Nie trzeba było długo czekać, by tak się stało, albowiem już siódmego grudnia tego roku Syndrom wygrał krajowe eliminacje podczas festiwalu ,,Imagine Żywe Granie" i będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Imagine w holenderskim Maastricht we wrześniu przyszłego roku. Młodzi muzycy pokonali w tych zmaganiach Anię Cieślę, Eye of the storm, The Wall, Melob Bar i SKENE. Siedemnastego grudnia w studiu radiowym Trójki zespół nagrał materiał promocyjny przed wyjazdem do Maastricht. W skład zespołu, oprócz Eryka Czaplejewicza (saksofon, klawisze, wokal), wchodzą Bartłomiej Śliwiński (perkusja, wokal), Kuba Śliwiński (gitara elektryczna, wokal) oraz Jan Łoziński (kontrabas, gitara basowa). Chłopcy mają na swym koncie i inne sukcesy – w czerwcu zagrali w finale konkursu amatorskich zespołów LegaFest Olecko, zdobywając wyjątkową nagrodę - własny koncert podczas festiwalu w 2019 r. W lipcu z kolei Syndrom otworzył tegoroczny Przystanek Olecko, zaś w październiku zagrał w wojewódzkim finale ,,Rockowań 2018". Jesteśmy dumni z Eryka, zespołowi zaś życzymy wielu sukcesów. Wierzymy, że pierwsza nagroda na międzynarodowym Festiwalu Imagine w Maastricht trafi właśnie w ich ręce, za co z pewnością wszyscy będziemy trzymać kciuki.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • IV POWIATOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA "Nigdy więcej wojny"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii IV POWIATOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA "Nigdy więcej wojny".

          7 grudnia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku odbył się IV Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania ,,Nigdy więcej wojny”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu oleckiego.

          Głównym celem tegorocznej edycji było przede wszystkim: popularyzowanie prozy o tematyce wojennej, ukazanie dążeń do wolności, walk i zmagań o wolność poprzez pryzmat utworów literackich oraz uczczenie 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wzięli udział w konkursie. W kategorii klas czwartych Maja Sztelmach zaprezentowała fragment utworu Joanny Porazińskiej pt. ,,Asiunia” i zdobyła wyróżnienie. W kategorii klas piątych wystąpiła Michalina Kalinowska, która przeczytała opowiadanie Idy Fink ,,Zabawa w klucz”. W kategorii klas siódmych i ósmych Jakub Mackun z kl.VIII  niemalże aktorsko zinterpretował ,,Pamiętnik z powstania warszawskiego”  Mirona Białoszewskiego i zdobył tytuł ,,Mistrza Pięknego Czytania”.

          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe.

       Anna Klimasara

     • Mikołajkowy Koncert Charytatywny na rzecz Wiktorka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkowy Koncert Charytatywny na rzecz Wiktorka.

          5 grudnia 2018 roku o godzinie 11.50 w sali gimnastycznej naszej szkoły  z inicjatywy p. Fabiana Szóstkiewicza odbył się Mikołajkowy Koncert Charytatywny na rzecz Wiktorka Nikielca, który zmaga się z chorobą nowotworową - zwojakoglejakiem móżdżku.  Występ przygotowany przez grupę muzyczną z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zgromadził liczną publiczność – uczniów i nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych.

          W kwestowanie pieniędzy potrzebnych na kosztowne leczenie Wiktorka zaangażował się Samorząd Uczniowski. Jego członkowie zbierali pieniądze do puszek na pomoc choremu chłopcu podczas przerw i koncertu, a  wraz z opiekunem podjęli też decyzję, że przekażą na ten zbożny cel całkowity dochód z organizacji szkolnych andrzejek.

          Nasza społeczność szkolna ma wielkie serce. Udało nam się zgromadzić w sumie 1625,80 zł. Dziękujemy serdecznie wszystkim za szczodre wsparcie akcji.

                                                                                                                                                               Anna Klimasara

     • Spotkanie na temat profilaktyki czerniaka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie na temat profilaktyki czerniaka.

              06.12.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się zajęcia lekcyjne dla klas gimnazjalnych i podstawowych dotyczące metod skutecznej profilaktyki czerniaka. Zostały one zrealizowane w ramach IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Innowacje w Onkologii”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka i metod jej skutecznej profilaktyki. Zajęcia prowadził lekarz stażysta Michał Siwik. Na początek zapoznał uczniów z regułą ABCDE czerniaka. Każda z tych liter oznacza cechy, które może posiadać ten rodzaj nowotworu. A - asymetria, B - brzegi poszarpane, C - kolor czerwony, czarny, niejednolity, D - duży wymiar (powyżej 6 mm), E - ewolucja, tzn. postępujące zmiany. Następnym krokiem spotkania był film, ukazujący jak należy poprawnie sprawdzać swoje ciało w celu poszukiwania niepokojących zmian na naszej skórze. Uczniowie dowiedzieli się również jakie osoby są najbardziej podatne na wystąpienie tej choroby (głównie osoby z jasną cerą, blond włosami, niebieskimi oczami i w podeszłym wieku). Pan Siwik powiedział jak należy postępować, aby zapobiec wystąpieniu czerniaka. Dodatkowo wspomniał też jak wyglądają studia medyczne i kształcenie w tej dziedzinie. Na zakończenie uczennice wręczyły mu mały podarunek. Chciałybyśmy jeszcze zachęcić wszystkich do odwiedzenia strony internetowej www.akademiaczerniaka.pl, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

       

      Iza Motulewicz, Kinga Kruszniewska – III B G1

     • XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS "Nie daj szansy AIDS"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS "Nie daj szansy AIDS".

          Już prawie czterdzieści lat mija, od kiedy opis pierwszych przypadków nowej choroby, nazwanej później AIDS, po raz pierwszy pojawił się w renomowanym czasopiśmie medycznym pt. „New England Journal of Medicine”. Było to w grudniu 1981 roku. AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności) na początku epidemii zbierał ogromne, śmiertelne żniwo. Rokowania osób zakażonych wirusem HIV zmieniły się diametralnie po roku 1996,
      w którym to wprowadzono do stosowania leki antyretrowirusowe zmniejszające ilość wirusa we krwi. Dziś człowiek żyjący z HIV może dożyć późnej starości. Najlepiej jednak, kiedy zakażenie HIV zostanie rozpoznane w stadium bezobjawowym, kiedy człowiek czuje się dobrze. Zakażenie wirusem HIV nawet przez 8-10 lat nie daje żadnych objawów.

          Uczniowie klas VII-VIII oraz III gimnazjalnych szkół podstawowych powiatu oleckiego powyższą wiedzę przyswoili sobie w trakcie przygotowań do udziału w XVII Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”. Celem rywalizacji zorganizowanej od siedemnastu lat przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olecku przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku jest nie tylko podniesienie poziomu wiedzy młodzieży, ale również kształtowanie ich prawidłowych postaw i zachowań. Dwudziestu dziewięciu uczniów z dziesięciu szkół walczyło o tytuł laureata konkursu. A wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

      Miejsce pierwsze; Katarzyna Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,

      miejsce drugie:  Zofia Olga Jasina ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie,

      miejsce trzecie: Oliwia Gołaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku.

          Uczennice naszej szkoły, Agnieszka Majewska i Kinga Kruszniewska zdobyły dwa spośród siedmiu wyróżnień.

          Gratulujemy zwycięzcom!

                                                                                                 W imieniu współorganizatora:

                                                                                         Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny

     • Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

          Od 3 XII 1992 roku na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych . Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji  Narodów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej, podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa, wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tych osób.

          W naszej szkole pierwsze klasy integracyjne powstały już 16 lat temu, a Dzień Osób Niepełnosprawnych jest okazją do świętowania całej społeczności szkolnej.

         W tym roku uczniowie integracyjnej klasy VIA pod kierunkiem pani M.Truchan, J.Wojtkowskiej i G.Hołowni przygotowali przedstawienie pt. 'Mały Książę, oparte na motywach  książki o tym tytule.

         Część taneczną zaprezentowali uczniowie klasy VIIB, którą przygotowała J. Cichanowicz.

      G.Hołownia

     • Andrzejki klas 0 - 3

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki klas 0 - 3.

      „Czas Andrzejek już nadchodzi,
      w szkole o to się rozchodzi.
      Bo Andrzejki - czas niezwykły,
      a do tego już przywykły,
      w szkole wszystkie ananasy -
      no dosłownie - z każdej klasy!”

         Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy. W naszej szkole, jak co roku, dzieci z klas O-III miały swoje Andrzejki. Zabawy i radości było wiele, gdyż imprezę poprowadził pan B. Szlaszyński i dwie urocze nauczycielki tańca z Ogólnopolskiej Szkoły Tańca i Dobrych Manier – Tanmuz.  Gdy tylko wszystkie klasy przybyły na salę gimnastyczną, rozpoczęły się tańce, którym nie było końca. Tworzyliśmy węże, pociągi, koła. Tańczyliśmy do naszych ulubionych utworów, które często   możemy usłyszeć w radio. Były również wróżby andrzejkowe – niektórzy dowiedzieli się, że zostaną kucharzami, stylistami mody, policjantami czy też nauczycielami.   Niestety, co dobre szybko się kończy….Tanecznym krokiem opuściliśmy salę gimnastyczną i udaliśmy się  do swoich sal  na poczęstunek andrzejkowy.

      SW

     • Spotkanie z policjantami ośmioklasistów

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z policjantami ośmioklasistów.

           3.12.2018 roku w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, klasy 8 wzięły udział w spotkaniu dotyczącym odpowiedzialności prawnej nieletnich. Spotkanie poprowadziło dwóch funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Olecku: asp. Justyna Sznel i podkom. Tomasz Domel. Para policjantów przedstawiła uczniom  informacje dotyczące nieletnich oraz poruszyła tematy ośrodków wychowawczych dla młodzieży , która trafia tam gdy popełniła czyn wykraczający poza prawo. Policjanci wspomnieli również uczniom o ich obowiązkach. Opowiedzieli również historie dotyczące osób nieletnich , które w jakiś sposób postąpiły źle, jak przebiega przesłuchanie, kiedy sprawa jest kierowana do sądu. Uczniowie mogli zadawać również pytania, na które funkcjonariusze policji im odpowiadali. Na zakończenie spotkania, podziękowaliśmy naszym gościom  za poświęcony czas, a także wręczyliśmy im drobny upominek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                                       Rozalia Piotrowska,
      Ania Jankowska,
      Martyna Kasprzyk
      - uczennice kl. 8 b