• Poeci są wśród nas – spotkanie z p. Markiem Borawskim

• 19.12.2022 13:54
      • 23.11.2022 r. uczniowie kl. IV b i VII  gościli p. Marka Borawskiego. Spotkanie zorganizowane przez p. Agnieszkę Kopycką poświęcone było głównie twórczości literackiej gościa oraz innych poetów z Olecka i okolicy.
        •  Pan Borawski opowiedział o mających miejsce w przeszłości wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście, które skoncentrowane były wokół dwóch dziedzin – poezji i teatru. Dowiedzieliśmy się, że w roku 1978 założona została Grupa Poetycka Legary. Składała się ona z laureatów zorganizowanego w czasie I Oleckiego Czerwca Poetyckiego Konkursu Poezji i Prozy. Należeli do niej: Wojciech Anuszkiewicz, Bogusław Marek Borawski, Grażyna Dobreńko, Wacław Klejmont i Urszula Sołtysiak. Pokłosiem ich działalności było wydanie w rok później zeszytu poetyckiego pt. Legary, w którym zamieszczone zostały wiersze uczestników konkursu. Biuletyn ukazywał się nieregularnie, a redagowany był przez Wojciecha Anuszkiewicza, Bogusława Marka Borawskiego i Wacława Klejmonta. Członkowie Grupy Poetyckiej Legary organizowali spotkania literackie, wystawy, warsztaty, pomagali w organizacji Oleckiego Czerwca Poetyckiego. Nasz gość odniósł się również do twórczości poetyckiej pochodzącej z Augustowa Janiny Osewskiej, mieszkającego obecnie w Gołdapi Mirosława Słapika,  pełniącego funkcję dyrektora  Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu Wojciecha Kassa, Adama Andryszczyka i Józefy Drozdowskiej. Nie zabrakło też wspomnień o Wacławie Klejmoncie oraz jego fraszkach i limerykach. Mieliśmy okazję wysłuchać kilku wybranych utworów – naszego gościa oraz Józefy Drozdowskiej.
        • Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się również, iż pan Borawski w latach osiemdziesiątych współtworzył Amatorską Grupę Teatralną, występując w wystawianych przez nią spektaklach. W tym czasie powstał również budynek AGT. Pasja aktorska trwa do dziś i dostarcza wiele satysfakcji. Jej owocem jest odbywający się cyklicznie w każdy ostatni piątek miesiąca Wróbelek Literacki, którego pomysłodawcą i jednym z realizatorów jest właśnie nasz gość. Oprócz literatury i teatru ma on również wiele innych pasji. Jedną z nich stanowi projektowanie i wydawanie modeli samolotów oraz prowadzenie dzieciom i młodzieży warsztatów modelarskich w miejskiej bibliotece. Wielka miłością twórcy Wróbelka Literackiego jest też żeglarstwo. Pan Marek zwiedził już wraz z córką wiele miejsc, a marzy mu się jeszcze w podróż do Egiptu. Życzymy oczywiście, by doszła do skutku. Pływanie jachtem wymaga wielkiej sprawności, wiedzy i umiejętności – jak się dowiedzieliśmy także z matematyki, która nie była ulubionym przedmiotem tego zapalonego żeglarza. Teraz jednak się przydaje. Serce redaktora nieistniejącego już Tygodnika Oleckiego skradły również książki, które składają się na trzy pokaźnych rozmiarów biblioteki. Niektóre z nich posiadają autografy autorów, wiec stanowią szczególną część zbiorów. Źródłem satysfakcji jest również pełnienie funkcji radnego.
        • Bardzo dziękujemy panu Markowi Borawskiemu za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się z nami wiedzą oraz życzymy wielu sukcesów. Pozostaje nam też mieć nadzieję, że naszemu gościowi udało się zarazić jedną z pasji uczestników spotkania. Wróbelek Literacki chętnie przygarnie pod swe skrzydła miłośników poezji i teatru, do biblioteki miejskiej zawsze można wstąpić na warsztaty modelarskie. A jeżeli ktoś woli, może zasiąść wygodnie w fotelu z filiżanką herbaty i zatopić się w lekturze książki, którą bez problemu wypożyczymy i w naszej szkolnej bibliotece.

•  Agnieszka Anna Kopycka