• Zapal Światło Wolności - 41. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

• 13.12.2022 15:10
      • 13 grudnia uczniowie klas 8 i 7 naszej szkoły wysłuchali wykładu on-line poświęconego tematyce stanu wojennego.
        Spotkanie rozpoczęło się od ogólnego przedstawienia sytuacji w Polsce w czasach komunizmu. Uczestnicy dowiedzieli się
         o wydarzeniach prowadzących do wybuchu strajków, podpisania porozumień sierpniowych czy "karnawału Solidarności".
        Uczniowie mieli możliwość poznać  rzeczywistość okresu stanu wojennego.

Prelekcję wygłosił historyk i metodyk WMODN w Olsztynie - pan Jacek Rutkowski. Symbolicznie zapalono również światełko w oknie sali
        historycznej na znak solidarności z bohaterami wydarzeń sprzed ponad 40 lat.
      • W związku z przypadającą w tym roku 41. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30. w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.