• Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

• 26.04.2022 12:13
      • Dnia 25 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klasy I.
        Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania zbiblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

• W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki odbyło się pierwszy raz.

Podczas  spotkania,  dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek, mogły wykazać się także znajomością postaci bajkowych.

Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności wychowawców klas uczniowie podnieśli w górę dwa palce lewej dłoni i powtórzyli za nauczycielem-bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia.

My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy

I wskazówek i rad książek

Będziemy słuchać z uwagą,

Obowiązki czytelnika

Traktować z wielką powagą!

PRZYRZEKAMY.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali karty, wyprawki czytelnicze, pozyskane nieodpłatnie prze szkołę w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do biblioteki, gdzie zawsze będą mile widziani.

Drodzy Rodzice,

Korzystając z okazji pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.

klasa 1a                                                                  klasa 1b