• Jak powstaje chleb? - wycieczka do piekarni

          • Nowa galeria Jak powstaje chleb? - wycieczka do piekarni została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 12 stycznia 2024 r. uczniowie klasy III B z wychowawczyniami  udały się na wycieczkę do pobliskiej piekarni „ Młyn”. Celem jej było poznanie zawodu piekarza i sposobu powstawania chleba.

            Na początku zostaliśmy poczęstowani, przez właściciela p. Michała, ciepłym chlebem i ptysiowymi słomkami. Pycha. Następnie weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Właściciel  piekarni dokładnie zapoznał nas z kolejnymi etapami wypieku chleba. Obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na chleb. Następnie ciasto trafiło do naszych rąk, porcjowaliśmy je i wkładaliśmy do przygotowanych wcześniej foremek, które potem ustawialiśmy  na specjalnym ,,piętrowym” wózku. Tak przygotowane bochenki po „wyrośnięciu” trafiły do  pieca, do wypiekania. Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że dzieci poczuły się głodne. Ale to jeszcze nie wszystkie niespodzianki, które przygotowali sympatyczni pracownicy piekarni. Przyszedł czas na wałkowanie, wycinanie, pieczenie, ozdabianie, a na koniec objadanie się pierniczkami.

            Uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie oraz za to, że mogli zobaczyć, jak wygląda piekarnia. Udając się do szkoły zostaliśmy obdarowani cieplutkimi bochenkami chleba.

            Wszystkie dzieci wraz ze swoimi paniami składają serdeczne podziękowania p. Michałowi Wójcikowi  oraz pracownikom piekarni za okazaną gościnność i miłą atmosferę.

          • XVII Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”

          • Nowa galeria XVII Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie” została dodana do albumu fotograficznego

            XVII Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie” kolejny raz pozwolił nam na wydłużenie magicznej atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Zaproszenie do wokalnych zmagań przyjęło w tym roku 41 uczestników z 9 szkół powiatu oleckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Krzywicka, Gabriela Krupińska i Tola Antkiewicz z oddziału „0”. W II kategorii zaśpiewały Zofia Wiśniewska i Klaudia Okurowska. Najliczniejszą grupę III reprezentowali: Maja Wilczewska, Weronika Skowerenda, Paweł Kulbacki, Antonina Rogalewska, Aleksandra Toczyńska i Hanna Miłun.

            REGULAMIN KONKURSU

            1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów przedszkoli oraz szkół podstawowych powiatu oleckiego.
            2. Szkoła typuje kandydatów w każdej kategorii:

            I kategoria: uczniowie przedszkola I oddz. „0” ( sześciolatki) – 2 osoby;

            II kategoria: uczniowie klas I-III – 3 osoby;

            III kategoria: uczniowie klas IV – VIII – 5 osób.

            Uczestnicy wykonują jeden utwór – kolędę, pastorałkę lub inny o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia (maksymalnie dwie zwrotki).
            Jury konkursu ustali i przyzna nagrody oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach oraz nagrodę GRAND PRIX (kategoria II i III) konkursu

            CELE KONKURSU

            1. Wyrażenie radości z przyjścia na świat Syna Bożego poprzez śpiew kolęd.   
            2. Promocja młodych talentów.
            3. Upowszechnianie kolęd jako wartości związanej z tradycją.
            4. Wymiana doświadczeń.

            Integracja środowisk szkolnych – budowanie pozytywnych więzi

            Jury brało pod uwagę następujące kryteria:

            1. Dykcję.
            2. Walory głosowe, intonację.
            3. Poczucie rytmu.
            4. Dobór repertuaru do wieku i walorów głosowych.
            5. Ogólny wyraz artystyczny.

            W komisji konkursowej zasiedli :

                 Pani Jolanta Grędzińska – Kosiorek,  Pani Elżbieta Koncewicz , Pan Jacek Rutkowski.

            Wśród nagrodzonych wykonawców znaleźli się nasi uczniowie: Gabriela Krupińska z „0” zajęła 3 miejsce w swojej kategorii. Weronika Skowerenda zajęła II miejsce, Maja Wilczewska III, a Hanna Miłun otrzymała wyróżnienie.

             Na widowni zasiedli uczniowie z oleckich szkół, dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku, uczestnicy WTZ oraz nauczyciele i rodziny występujących.

            Konkurs przygotowały panie: Anetta Borawska,  Katarzyna Fiećko i Sylwia Wysocka.

            Wyniki:

            Kategoria - klasy ,,0" i sześciolatki:

            I  Anna Surażyńska

            II Iga Kosakowska

            III Gabriela Krupińska

            Kategoria klasy I - III

            I Anastazja Bronikowska

            II Emilia Sosnowska

            III Wiktor Laskowski

            wyróżnienia – Zofia Kulbacka, Roża Wiśniewska

            Kategoria klasy IV - VIII

            I Wiktor Bartnik

            II Weronika Skowerenda

            III Maja Wilczewska

            Wyróżnienia - Hanna Miłun, Naila Nowoć

            Nagroda GRAND PRIX  - Marcel Czapuryn

            Dziękujemy wszystkim wykonawcom, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Anetta Borawska

          • Konkurs wokalny

          • W Ogólnopolskim Konkursie Kolędy i Piosenki Świątecznej "Pod Choinkę" Paweł Kulbacki wyśpiewał III miejsce. Duet "Koleżanki" - Weronika Skowerenda i Maja Wilczewska w swojej kategorii także zajęły III miejsce.

            K.F.

          • Jasełka w szkole

          • Nowa galeria Jasełka w szkole została dodana do albumu fotograficznego

             

            Ostatni dzień szkoły przed zimową przerwą świąteczną był najlepszym czasem do zgłębienia tajemnicy Bożego Narodzenia. W piątek, 22 grudnia 2023 r., zebraliśmy się na sali gimnastycznej, by obejrzeć opowieść o Bożym Narodzeniu w wykonaniu uczniów klas 3b i 4b we współpracy z chórem szkolnym i z gościnnym występem tanecznym klasy 2b. Jasełka zaaranżowane w tradycyjny sposób, bogate stroje, rekwizyty, scenografia oraz kolędy wprowadziły nas w czas Bożego Narodzenia pełny pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Uczniowie i ich opiekunki dołożyli wszelkich starań, aby te jasełka były dla nas sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. To widowisko na długo zapisze się w naszej pamięci.

            Za ogromny trud włożony w inscenizację składamy podziękowania zaangażowanym uczniom oraz paniom: Halinie Dembińskiej, Joannie Cichanowicz, Katarzynie Fiećko, Anetcie Borawskiej, Bogumile Bajbak, Wioletcie Chmielewskiej, Justynie Jasińskiej.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

          • Jak wyobrażam sobie postać literacką?

          • Pan Tomasz z „Katarynki” i aplikacja Bitmoji

            Wielu uczniów zastanawia się na pewno, jak mogą wyglądać bohaterowie książek. Jeśli utwór został zekranizowany, to jest nam dużo łatwiej identyfikować postać z wizerunkiem aktora. Jeśli nie ma filmu, to każdy z nas inaczej może wyobrażać sobie tę osobę.

            Dziewczęta i chłopcy z klasy 6b zmierzyli się z tym zadaniem w inny sposób… Dzięki aplikacji Bitmoji udało im się stworzyć awatara pana Tomasza – głównego bohatera noweli Bolesława Prusa „Katarynka”.  W swoich pracach wykorzystali realistyczny opis z lektury oraz własną wyobraźnię. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji. 😊

            Mariola Zdancewicz

          • Drogi Darczyńco, Droga Darczyńczyni!

          • Nowa galeria Drogi Darczyńco, Droga Darczyńczyni! została dodana do albumu fotograficznego

            Weekend Cudów już za nami,  16 grudnia zostały przekazane prezenty wybranej przez nas Rodzinie. Dzięki Wam Pani Alina i Paweł otrzymali wszystko, czego potrzebowali. Dziękujemy, że jesteście z nami i pomagacie zmieniać świat na dobre. Mamy dla Was coś wyjątkowego.

            Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

            Gdy wnosiliśmy paczki pani Alina nie mogła uwierzyć, że wszystkie są dla nich. Zarówno babcia i wnuk przecierali oczy ze zdziwienia, nie mieli świadomości, że dostaną tak dużą pomoc. Otwierając każdy prezent komentowali z radością jak bardzo się im on przyda. Pani Alina była bardzo wdzięczna z otrzymanych paczek, popłakała się i przytuliła mnie oraz drugą wolontariuszkę. Cieszyła się, że dostała tyle potrzebnych rzeczy, które chociaż przez jakiś okres czasu będą dla nich wsparciem. Kobieta bardzo ucieszyła się z listonoszki oraz małej walizki, która przyda się na wyjazdy do lekarzy. To było jej małe marzenie! Paweł okazał dużo radości jak zobaczył, że są dla niego słuchawki. Spotkanie było bardzo wzruszające i dla nas i dla rodziny.

            Słowo od Rodziny

            Rodzina bardzo dziękuje za wszystkie otrzymane rzeczy.

            Słowo od Wolontariusza

            Drodzy Państwo pragnę serdecznie Państwu podziękować za tak wielkie zaangażowanie, życzliwość i empatię, jaką okazaliście pani Alinie i Pawłowi. Serdecznie dziękuję za włączenie w zbiórkę społeczności szkolnej, dzięki czemu Paczka dla Rodziny pani Aliny była wspaniale wyposażona, znalazły się tam najważniejsze potrzeby, które zapewne pozwolą Rodzinie odetchnąć choć na chwilę. Ta pomoc przyniesie Rodzinie ogromną ulgę i wsparcie. Tym wspaniałym gestem wywołaliście uśmiech na twarzy pani Aliny oraz Pawła i przywróciliście im wiarę w drugiego człowieka. Cieszę się, że mogłam przekazać przygotowaną przez Państwa tak piękną paczkę. Było mi bardzo miło cieszyć się szczęściem razem z rodziną. Współpraca z Państwem to czysta przyjemność i wspaniałe doświadczenie. Postawa Państwa jest godna naśladowania i powielania. Jeszcze raz, w imieniu swoim, pozostałych wolontariuszy oraz Rodziny ogromnie dziękuję. Życzę Państwu wszystkiego dobrego!

            Zespół Szlachetnej Paczki

            Szkolne Koło Wolontariatu
            "Dobre Serce"

          • Sukcesy wokalne uczniów

          • Nowa galeria Sukcesy wokalne uczniów została dodana do albumu fotograficznego

            Paweł Kulbacki wyśpiewał wyróżnienia w Międzynarodowym Festiwalu „Słowa i Piosenki Patriotycznej Biało – Czerwona” ART FESTIVALS FACTORY i Międzynarodowym Festiwalu „Zaśpiewane Jesienią” ART FESTIVALS FACTORY.

            Duet Koleżanki – Weronika Skowerenda i Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki zdobyli tytuł laureata w VII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Świątecznej i Zimowej 2023 Hu, hu, ha oraz w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Świątecznych i Zimowych "Bardzo cicha noc".

            Gratulujemy osiągniętych sukcesów.

            K.Fiećko

          • „Leć, kolędo leć…’

          • Nowa galeria „Leć, kolędo leć…’ została dodana do albumu fotograficznego

            21 grudnia 2023 r. dzieci z klas 0A  i 0C  wraz z wychowawcami (p. Zosią, p. Wiolą, p. Oleną i p. Marcinem) zaprosiły rodziców oraz społeczność szkoły na uroczystość związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowywane od kilku tygodni. Podczas występu przedszkolaki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa, oprawioną wieloma kolędami oraz gościnnie występującymi starszymi kolegami i koleżanką (Maciejem P., Patrykiem S. oraz Mają W.), którzy w szkole muzycznej grają na akordeonie i na skrzypcach. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne.

            Zwieńczeniem występu były noworoczne życzenia od p. dyrektora Stanisława Kopyckiego skierowane do dzieci i przybyłych gości. Wzruszenie malujące się na twarzach gości oraz gromkie brawa były wyrazem podziękowania dzieciom i wychowawcom za trud włożony w przygotowanie uroczystości.

            Wszystko to sprawiło, iż w szkole zapanował uroczysty i nastrojowy klimat świąt Bożego Narodzenia.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Olena Lelet, Marcin OŁów

          • Wizyta w sali zabaw "Piórko"

          • Nowa galeria Wizyta w sali zabaw "Piórko" została dodana do albumu fotograficznego

            11 grudnia uczniowie klasy 1a odwiedzili salę  zabaw "Piórko". Zjeżdżalnie z piłkami, tunele i labirynty, karuzela i mnóstwo  zabaw zręcznościowych sprawiły, że każde dziecko znalazło dla siebie atrakcyjny sposób spędzenia czasu. Zabawa w grupie daje każdemu okazję do wykazania się sprawnością i kreatywnością, uczy szacunku dla innych uczestników zabawy i wzmacnia poczucie przynależności do grupy rówieśniczej. Wspólne harce wprawiły uczniów w doskonały, beztroski nastrój! Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty, na których dzieci robiły bałwankowe kule śnieżne. Na koniec, pobyt w sali zabaw osłodziła uczta przy wacie cukrowej. To był naprawdę udany dzień!!!

          • Z wakacji na Zanzibarze do masajskiej wioski

          • Nowa galeria Z wakacji na Zanzibarze do masajskiej wioski została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia pierwszego grudnia (piątek) na zaproszenie pań z klas 0C i 0A szkołę odwiedziła podróżniczka pani dr Renata Madziara. W ramach edukacji globalnej pani Renata przybliżyła dzieciom środowisko przyrodnicze i społeczne życia ludzi zamieszkujących busz. Zapoznała nas z tamtejszą kulturą, zwyczajami, obrzędami.

            Pani Renata jest naturaterapeutą. W Tanzanii jest od dwóch lat. Pracuje tam jako lekarz – zaopatruje rany ludziom żyjącym w buszu – Masajom. Gościnnie uczy dzieci masajskie w ich języku – swahili (często kupuje im przybory, rzeczy niezbędne do życia).

            Z opowiadania pani Renaty dowiedzieliśmy się, iż w  Tanzanii  są dwie pory roku: deszczowa (trwa 6 miesięcy) i sucha (trwa też 6miesięcy). Bezcennym produktem, niezbędnym do bardzo trudnego życia w buszu, jest woda. Przynoszą ją kobiety w bukłakach, często z bardzo oddalonych miejsc. Trzeba ją bardzo oszczędzać (jest brązowa – jeden cykl to: myjemy się, pierzemy ubranie i dajemy zwierzętom do picia).

            Domy Masajów są bardzo małe, bez okien, podłogi. W domu tylko śpią i gotują posiłki (na środku jest ognisko). Mężczyźni zajmują się wypasem krów, budową zapór, obroną przed dzikimi zwierzętami (śpią w uzbrojeniu, noszą korale, które dźwięczą i odstraszają dzikie zwierzęta, noszą dłuższe włosy), natomiast kobiety budują domy i robią wszystko co jest związane z domem i otoczeniem oraz uprawiają kukurydzę, która jest głównym składnikiem pożywienia (robią  z niej mąkę, gotują ją). Słowo masajskie – emutu – mąka kukurydziana. Zwierzęta są całkowicie wykorzystywane (mięso, skóra jako posłanie). Dzieci nie mają zabawek, edukacja jest bardzo ograniczona wręcz sporadyczna. Dzieci same robią zabawki, różne pojazdy, które służą też do wożenia wody, z dostępnych im materiałów (kamyki, patyki). Już od trzech lat dziecko pracuje – pasie kozy.

            Językiem urzędowym  jest swahili, a językiem którym posługują się Masajowie w buszu jest maa. Pani Renata przybliżając nam zupełnie inną kulturę, środowisko uświadomiła  jak piękna i potrzebna jest przyroda oraz jak ważne jest dbanie o jej zasoby (zwłaszcza oszczędzanie wody). Nasze dzieci miały możliwość poznać  jak funkcjonują ich rówieśnicy zamieszkujący odległe i nieznane  miejsca na Ziemi.

            Więcej informacji na ten temat można uzyskać na facebooku:”Polka wśród Masajów” .

            Wioletta Łęgowska, Zofia Sadłowska, Marcin Ołów

          • Iskierki Dobra

          • Nowa galeria Iskierki Dobra została dodana do albumu fotograficznego

             

            "Każdy ma coś, co może dać innym".  

            3 grudnia o godzinie 13.00 na Placu Wolności odbyły się „Iskierki dobra". Wspólnie szerzyliśmy ideę pomocy i wolontariatu. Zgodnie z zapoczątkowaną 7 lat temu tradycją, w tym dniu obchodziliśmy również Dzień Wolontariusza i towarzyszące mu Mikołajki. Podczas wydarzenia nie zabrakło działań w świątecznym klimacie.

            Wolontariusze SP4 reprezentujący nasz Szkolny Wolontariat Dobre Serce, zorganizowali sesję świąteczną. Wspólnie ozdobili ramkę do zdjęć. Pani Aneta Sawicka zadbała o dodatkowe ozdoby świąteczne i oprawę fotograficzną. Uwieczniła emocje towarzyszące nam w tym dniu.

            Z całego serca dziękuję za pomoc i zaangażowanie.

            Angelika Fiećko

          • XX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”

          • Nowa galeria XX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” została dodana do albumu fotograficznego

            Od ponad 40 lat znamy wirusa HIV i nadal nie mamy stuprocentowo skutecznej recepty na walkę z nim. Dziś wiemy jednak, że wczesne rozpoznanie zakażenia tym wirusem w praktyce oznacza skuteczne leczenie i długie życie w zdrowiu – do tak zwanej naturalnej śmierci. Dzisiaj, w Światowy Dzień AIDS, przeprowadziliśmy wspólnie ze Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Olecku finał XX Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” pod patronatem Starosty Oleckiego.

            Z przyjemnością informujemy o wynikach rywalizacji:

            miejsce I zajęła Maja Szymańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
            miejsce II otrzymała Natalia Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
            miejsce III przypadło Gabrieli Wysockiej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

            Wyróżnienia otrzymali:

            – Alan Gojlik ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
            – Weronika Wasilewska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach,
            – Amelia Sienica z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach,
            – Zuzanna Osiecka ze Szkoły Podstawowej w Judzikach,
            – Karolina Orzechowska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
            – Lena Czaplejewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,
            – Mateusz Chmielewski ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich.

            Naszą młodzież nagrodziliśmy dzięki Starostwu Powiatowemu w Olecku, Urzędowi Gminy Kowale Oleckie, Urzędowi Gminy w Wieliczkach oraz Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Serdecznie dziękujemy za środki finansowe. Uczestnicy spotkania dzięki udziałowi w rywalizacji zyskali wiedzę teoretyczną. Prawdziwy sukces odniosą, gdy teorię będą wykorzystywać w praktyce. My, dorośli, będziemy odnosić swoje prywatne sukcesy nie robiąc tabu z naszego zdrowia seksualnego.

            Pamiętajmy o tym, że zakażenia wirusami – nie tylko HIV, lecz HPV, HBV, HCV oraz innymi patogenami mogą dotyczyć nas wszystkich. Nieważne jak doszło do zakażenia czy zarażenia: czy drogą kropelkową, czy pokarmową, czy podczas kontaktów seksualnych.  A ty? Czy kiedykolwiek zrobiłaś/zrobiłeś test w kierunku HIV?

          • 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

          • Nowa galeria 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

            Wolność to nie cel, lecz szansa

             

            Słowa piosenki Marka Grechuty „Wolność” stanowiły motto niezwykle podniosłej uroczystości z okazji 105. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wydarzenie odbyło się  10 listopada 2023 r. w Teatrze AGT od nowa.

            Mieszkańcy Olecka zostali zabrani w podróż przez dekady niepodległości, przez burzliwą historię polskiego państwa, na spotkanie z ludźmi, którzy są wzorem do naśladowania, którzy poprzez swoją postawę, pracę i ogromny wysiłek, na stałe wpisali się w historię niepodległej Polski i w naszą pamięć.

            Podczas spotkania mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z przeszło stu lat wolności, były to między innymi: czas radości po odzyskaniu niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, czasy powojenne, wybór Karola Wojtyły na papieża, Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy, obrady Okrągłego Stołu, wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej, a także czas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

            Uroczystość była niezwykle podniosła i pozwoliła przypomnieć zarówno trudne jak i wspaniałe chwile, które polski naród mógł przeżywać przez ponad wiek.

            Pamiętajmy, że wolność jest przede wszystkim prawem jednostki. Wolność jest wielkim dobrem, bez niej bowiem, człowiek nie może realizować się w sposób odpowiadający jego naturze. Wolność jest światłem –  pozwala odpowiedzialnie wybierać cele i drogę, które do niej prowadzą.

            W montażu słowno – muzycznym wystąpili:

            Anna Stefanowska – prowadząca
            Antonina Wysocka – prowadząca
            Hanna Dziokan – wykonanie utworu „Kolęda Warszawska”
            Hanna Miłun – wykonanie utworu „Miasto 44” 
            Lena Grześ, Anastazja Korejwo, Agata Szóstkiewicz, Antonina Wysocka –  wykonanie utworu „Uwięziony ptak”
            Marcel Chlebus, Paweł Kulbacki – „Łopocą zwycięskie sztandary” Antoni Madej
            Alicja Konopko – „Zielono mam w głowie” Kazimierz Wierzyński
            Maja Borys, Natasza Borys, Amelia Chalecka, Maria Nowik, Zuzanna Sitkowska, Weronika Skowerenda, Barbara Skowrońska, Maja Wilczewska – występ taneczny
            Bartosz Kawałko – „Który skrzywdziłeś” Czesław Miłosz
            Filip Bednarek, Jan Saulewicz – politycy (NATO)
            Rafał Smokowski – Aleksander Kwaśniewski (Unia Europejska)
            Aleksandra Zwęglińska, Halina Żukowska, Lena Czaplejewicz – kotyliony

            Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku:

            Mariolę Zdancewicz, Anettę Borawską, Wiolettę Czaplejewicz, Krystynę Matwiejczyk, Joannę Cichanowicz oraz Jarosława Bagieńskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate” w Olecku oraz Urzędem Miejskim w Olecku. Organizatorzy składają podziękowania panu Kamilowi Fidlerowi za realizację dźwięku i światła.           

            Mariola Zdancewicz

          • Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

          • Nowa galeria Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej została dodana do albumu fotograficznego

            Po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Z poziomu klas 1-4 wyróżnienie otrzymał duet Koleżanki w składzie Weronika Skowerenda i Maja Wilczewska. Paweł Kulbacki z kl 4b zajął III miejsce . W kategorii 5- 8 wyróżnienie otrzymał Zespół Czwórka w składzie: Lena Grześ, Anastazja Korejwo, Agata Szóstkiewicz, Antonina Wysocka. I miejsce zajęła Hanna Miłun z klasy 8. Gratujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.    

            Anetta Borawska

          • Finaliści Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

          • Nowa galeria Finaliści Powiatowego Konkursu Recytatorskiego została dodana do albumu fotograficznego

            Pięcioro uczniów. Pięć różnych wierszy oraz pięć różnych interpretacji. Pięć miejsc na podium. Sześć nagród. To podsumowanie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Juliana Tuwima Słówka i słufka”, a mowa oczywiście o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którzy nie mogli zaprezentować się lepiej i godniej reprezentować naszej społeczności.

            Finał konkursu, który odbył się 21 listopada 2023 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku, dostarczył obecnym wielu przeżyć artystycznych, ogromu wzruszeń i mnóstwa radości. Jury doceniło wysoki poziom recytacji oraz zaangażowanie dzieci i młodzieży, a także opiekunów.

            Spośród kilkudziesięciu uczestników ze szkół powiatu oleckiego nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas 0-2 najlepiej wypadli i zajęli pierwsze miejsce ex aequo Antoni Stachowicz – sześciolatek z oddziału 0b, przygotowywany przez panią Agnieszkę Krassowską oraz Zofia Wiktorzak – uczennica klasy 1b, którą wspierały panie Katarzyna Fiećko i Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska. W drugiej kategorii wiekowej (klasy 3-4) Zofia Wiśniewska z klasy 3b, uczennica pań Grażyny Hołowni i Małgorzaty Truchan, zajęła drugie miejsce. Pierwsze, jej starszy kolega – Bartosz Kawałko przygotowywany przez panią Mariolę Zdancewicz. W ostatniej kategorii – klas 5-8 – bezkonkurencyjna okazała się Alicja Konopko, również uczennica pani Marioli Zdancewicz (klasa 6b).

            Wisienką na tym poetyckim torcie była Nagroda Starosty Powiatu Oleckiego przyznana również naszej uczennicy – Zofii Wiktorzak – za doskonałą dykcję i dbałość o polszczyznę.

            Wszystkim finalistom gratulujemy i dziękujemy!

            Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska

          • Sprzątanie grobów

          • Nowa galeria Sprzątanie grobów została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 27.10.2023 r. uczniowie klasy 3B wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Truchan oraz nauczycielem wychowania fizycznego Michałem Wasilewskim odwiedzili Cmentarz Komunalny w Olecku. Uczniowie uprzątnęli groby zaniedbane i opuszczone oraz uporządkowali je z liści.

            Serdecznie dziękujemy za pomoc i pamięć o zmarłych!

            Małogrzata Truchan
            Michał Wasilewski

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          • Nowa galeria Ślubowanie pierwszoklasistów została dodana do albumu fotograficznego

            W środowe popołudnie, 15 listopada, w naszej szkole odbyła się jedna z ważniejszych uroczystości szkolnych jaką jest ślubowanie i pasowanie dzieci z pierwszych klas na uczniów. Pierwszoklasiści długo przygotowywali się do tego szczególnego wydarzenia pod czujnym okiem swoich wychowawczyń ( Anety Palewicz i Anetty Borawskiej oraz Katarzyny Fiećko i Agnieszki Gryniewicz-Dębkowskiej), by jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w okolicznościowym programie pt. „Podróż w pierwszej klasie”,

            Odświętnie ubrani, uśmiechnięci i podekscytowani bohaterowie dnia stanęli przed swoimi rodzicami, dyrektorem szkoły oraz wychowawczyniami, by udowodnić gotowość do wejścia w rolę pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. I trzeba przyznać, że udało im się to doskonale, z czym zgodził się dyrektor szkoły – pan Stanisław Kopycki, kierując do pierwszoklasistów wiele serdecznych słów.   

            W związku z tym tradycji mogło stać się zadość. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, po czym pan dyrektor dokonał symbolicznego aktu pasowania ich na uczniów, wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy, a rodzice – upominki. Po uroczystości wszyscy pozowali do wspólnych fotografii, częstowali się tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję.

            Ten wyjątkowy dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci nie tylko samych uczniów, ale i dumnych ze swych pociech rodziców. Zarówno jednym i drugim należą się ogromne podziękowania za obecność, współpracę i ogromne zaangażowanie.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

          • Klasowe eliminacje do konkursu

          • 8 XI 2023 roku w klasie III B odbyły się klasowe eliminacje do konkursu recytatorskiego pt. ” Juliana Tuwima Słówka i słufka”. Komisja w składzie: p. Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska i p. Wioleta Chmielewska po długiej naradzie przyznały :

            I miejsce Zofia Wiśniewska,
            II miejsce Michał Smokowski,
            III miejsce Oliwier Marciniak.

            Naszą klasę na szczeblu  powiatowym  reprezentowała Zosia Wiśniewska. Wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze. Uczniów do konkursu przygotowała p. Grażyna Hołownia.

            M. Truchan

          • W Królestwie Pszczół

          • Nowa galeria W Królestwie Pszczół została dodana do albumu fotograficznego

            8.11.2023 Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

            Wzięli Oni udział w zajęciach, które prowadziła p. Jadwiga Wasilewska – pszczelarka i znawca naszego regionu.

            Dzieci poznały rośliny z których wytwarzany jest miód przez pszczoły, poprzez prezentację multimedialną pt. „Rośliny Miododające”. Ponadto poznały poszczególne etapy pracy pszczół. Pani Jadwiga mówiła także o życiu tych owadów oraz pokazała specjalistyczny sprzęt pszczelarza.

            Całe spotkanie zakończyło się miodową agapą po której mali uczniowie powrócili do szkoły na swoje dalsze zajęcia.

            Zofia S., Wioletta Ł., Marcin O.