• Kolejny sukces uczniów klasy IV b

          • Nowa galeria Kolejny sukces uczniów klasy IV b została dodana do albumu fotograficznego

            W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU MUZYKI ROZRYWKOWEJ - WYGRAJ SIEBIE Weronika Skowerenda, Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki wyśpiewali wyróżnienie.

            Weronika Skowerenda została laureatką w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIOSENKI Z EKRANÓW.

            Wyróżnienie wyśpiewał Paweł Kulbacki w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE WOKALNYM ,,Mistrzowie Piosenki’’.

            K. Fiećko

          • Konkurs Ładnego Pisania

          • Nowa galeria Konkurs Ładnego Pisania została dodana do albumu fotograficznego

            17 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się już po raz VII Powiatowy Konkurs Ładnego Pisania. Motywem przewodnim było hasło Rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.
            Tegoroczny konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
            kategoria I - uczniowie klas I-III,
            kategoria II - uczniowie klas IV-VIII.
            W szranki o tytuł Mistrza Kaligrafii stanęło 31 uczestników z 6 szkół. Zadanie uczestników polegało na przepisaniu odręcznie długopisem utworu Czesława Miłosza pt. „Ganek” (kat. I) oraz „Pieśń o końcu świata” (kat. II).
            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Urszula Romotowska - przewodnicząca, p. Agnieszka Szymańska-Chodnicka oraz p. Krystyna Karczewska – członkowie, która po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniła listę laureatów:
            kategoria I
            1 miejsce – Maria Kołdys
            2 miejsce - Hanna Szejda
            3 miejsce – Amelia Lorenc
            kategoria II
            1 miejsce – Julia Sawicka
            2 miejsce  - Julia Retel
            3 miejsce – Antonina Wysocka
            Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i grawerowane długopisy.

            W tym roku komisja przyznała również dwa wyróżnienia, które otrzymały

            1. Lena Jarosz
            2. Lena Czaplejewicz​​​​​​

            Organizatorzy konkursu kierują podziękowania do uczennicy klasy VIIb, Mai Wasilewskiej, za przybliżenie wszystkim obecnym na konkursie postaci Czesława Miłosza oraz do pań Wioletty Czaplejewicz i Żanety Milewskiej za przygotowanie okolicznościowej tablicy.

            Organizatorzy dziękują za finansowe wsparcie Radzie Rodziców z SP4 w Olecku oraz Autoczęściom Żukowski J.
            Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok!

            Organizatorzy:
            Małgorzata Marcinkiewicz
            Małgorzata Truchan
            Emilia Stasiak

          • Kostka Rubika, to jest łatwe!

          • Nowa galeria Kostka Rubika, to jest łatwe! została dodana do albumu fotograficznego

            Kostka Rubika to przedmiot skonstruowany w latach siedemdziesiątych przez węgierskiego matematyka, który okazał się hitem służącym nie tylko do zabawy, ale także do rozwoju osobistego. Układanie ćwiczy cierpliwość, pamięć i koncentrację. To zadanie wymaga dużego poświęcenia czasu i energii, prowadzi do rozwoju zmysłu logicznego myślenia.

            10 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku odbył się I Powiatowy Konkurs Układania Kostki Rubika „Kostka Rubika, to jest łatwe!”. Do zawodów przystąpiło 38 osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu oleckiego.

            Uczestnicy byli podzieleni według grup wiekowych i mieli okazję zmierzyć się w dwóch kategoriach - ułożenia kostki 2x2x2 i 3x3x3w jak najkrótszym czasie.

            Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 5 osób. W grupie wiekowej IV-VI w dwóch kategoriach ułożenia kostki 2x2x2 i 3x3x3 w jak najkrótszym czasie dwa trzecie miejsca zajął Michał Wiśniewski uczeń klasy 6b. W kategorii 2x2x2 klas VII-VIII oraz I (ponadpodstawowa) pierwsze miejsce zajął Olivier Nartowicz uczeń klasy 7a, Olivier zajął również trzecie miejsce w kategorii 2x2x2 klas VII-VIII oraz I (ponadpodstawowa).

            Gratulujemy!!!

            Zachęcamy do ćwiczenia i rozwijania umiejętności układania kostki Rubika.

          • Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie - Olecko 2024

          • Nowa galeria Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie - Olecko 2024 została dodana do albumu fotograficznego

            11 kwietnia 2024 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się  Wiosenne Integracyjne Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych oraz podopiecznych Domu im. J.Korczaka w Olecku. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Dom im. J.Korczaka w Olecku oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Pomarańcza” i MOSiR w Olecku.

            W Zawodach Pływackich wzięło udział blisko stu zawodników i zawodniczek z 14 placówek z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: Dom im. J.Korczaka w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, WTZ Ryn, ŚDS „Aktywni tak samo” Suwałki, DPS Węgorzewo, WTZ Kętrzyn, WTZ w Olecku, Centrum Edukacji Terapeutycznej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, „Bajka” i „Prolog” Suwałki, SOSW nr 1 Suwałki, oraz Szkoła Podstawowa  Nr 4 w Olecku.

            Zawody otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 4 w Olecku – p.Stanisław Kopycki. W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:    

            Pan Karol Sobczak –  Burmistrz Olecka,
            Pani Barbara Sulima – dyrektor Domu im. Janusza Korczaka w Olecku,
            Pan Michał Ptaszyński – dyrektor MOSiR,

            Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali swoje placówki i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych. Dużo emocji wzbudził  wyścig na 25 metrów dla osób nie do końca dobrze pływających, które mogły wspomagać się przyrządem(deska, makaron, rękawki) lub opiekunem podczas płynięcia.

            Wyniki zawodników w poszczególnych kategoriach:

            Kat. I Chłopcy – rocznik 2014 i młodsi – dystans 25 m
            1 m. Adam Żukowski – SP 4 Olecko
            2 m. Julian Wrzesiński – CE – T Olecko
            3 m. Olaf Kubacki – SOSW nr 1 w Suwałkach

          • Na sportowo i z uśmiechem na Hali Lega

          • Nowa galeria Na sportowo i z uśmiechem na Hali Lega została dodana do albumu fotograficznego

            21 marca w  Hali Lega odbył się Turniej klas I - III  szkół podstawowych powiatu oleckiego. Swoje 12 - osobowe reprezentacje wystawiło aż 7 szkół (po 2 dziewczynki i 2 chłopców z każdego rocznika). Wspierani głośnym dopingiem swoich kolegów i koleżanek przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach, Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich rywalizowali i przy tym świetnie się bawili w 5 konkurencjach, w które były zaangażowane całe zespoły. Wyścigi w workach, kozłowanie piłki, toczenie ogromnej piłki, slalom z piłką tenisową prowadzoną kijem do unihokeja i wyścig z piłką tenisową położoną na rakiecie dostarczyły wielu emocji i radości.

            Po zakończeniu części sportowej reprezentacje szkół musiały jeszcze zmierzyć się z testem z wiedzy o sporcie. Tak jak w wyścigach, tak też z „kartkówką” poszło im świetnie. Ostatecznie najlepsza w wiosennej rywalizacji okazała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.  Skład drużyny: Franciszek Górski, Joanna Grzymkowska, Blanka Gałkowska, Miłosz Zawistowski, Róża Szyłkiewicz, Patryk Wysocki, Julian Siemaszko, Nel Dudanowicz, Alan Krzywicki, Zuzanna Chartuniewicz, Gracjan Dubicki, Hanna Szejda.    Peprezentacja prowadzona przez panią Marzenę Jasińską. 2. miejsce  SP Kowale Oleckie, której opiekunem był Pan Mirosław Mularczyk. 3. lokata przypadła drużynie SP 3 pod wodzą Pani Haliny Jaroc. Tuż tuż od podium były SP 1 Pan Karol Talipski, SP 2 Pan Robert Markowski, SP Gąski Pani Anna Chmielewska i SP Babki Oleckie Pan Michał Smokowski.

            Mistrzowska drużyna zdobyła piękny przechodni puchar (w kolejnej edycji będzie chciała go obronić), voucher na ognisko na polu namiotowym MOSiR.

          • Malowanie pisanek

          • Nowa galeria Malowanie pisanek została dodana do albumu fotograficznego

            Malowanie pisanek jest piękną tradycją, która wywodzi się jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich. Zdobienie jajek może przyczynić się nie tylko do powstawania wielkanocnych dekoracji, ale może stać się sposobem na międzypokoleniową zabawę.

            W środę 27.03.2024r. do klas 0A i 0C przybyła pani Małgorzata – babcia Błażeja, twórca ludowy, która wraz z wnukami malując pisanki metodą batikową podtrzymuje wielkanocną  tradycję ludową.

            Przyniosła prawdziwy wosk pszczeli, barwniki, jajeczka. Dzieci miały okazję zobaczyć , na czym polega malowanie batikowe jajek. Własnoręcznie , pod czujnym okiem p. Małgorzaty i z pomocą pani Oleny wykonały swoją pisankę , którą umieszczą na wykonanym przez siebie pojemniczku ze zbożem, który posłuży za dekorację na wielkanocnym stole we własnym domu.

            Owocem naszej wspólnej pracy są piękne pisanki, dobra zabawa oraz wprowadzenie w nastrój świąteczny poprzez kontynuowanie starej i pięknej tradycji.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Marcin Ołów

          • Warsztaty wielkanocne w klasie 1a

          • Nowa galeria Warsztaty wielkanocne w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

            Okres przygotowań do świąt wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci tradycji świątecznych. 26 marca w klasie 1a odbyły się warsztaty wielkanocne. Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników zajęć. Efekty okazały się lepsze od spodziewanych. Na stołach pojawiły się malowane jajka, zające i kwiaty. Patrząc na wykonane prace, można stwierdzić, że mamy wielu utalentowanych uczniów w naszej klasie. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszyscy świetnie się bawili, była to także doskonała okazja do rozmowy. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

          • Wyjście klasy 0b

          • Nowa galeria Wyjście klasy 0b została dodana do albumu fotograficznego

            25 marca 2024r uczniowie klasy 0B odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku w celu poznania tradycji Wielkanocnych naszego regionu. Panie z biblioteki opowiedziały o koszyczku wielkanocnym, malowaniu jajek, śniadaniu wielkanocnym oraz  Śmigusie – Dyngusie. Na zakończenie zajęć dzieci  wykonały kartki świąteczne, które z życzeniami „Wesołego Alleluja” zabrały do domu.

            Katarzyna Bańkowska – Bąk, Agnieszka Krassowska

          • „Święta, święta, biją dzwony…”

          • Nowa galeria „Święta, święta, biją dzwony…” została dodana do albumu fotograficznego

            Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenie sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

            We wtorek 21 marca 2024r. z okazji Dnia Wiosny dzieci z klas 0A i  0C wybrały się do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na warsztaty związane z w\w tematyką. Panie z biblioteki opowiadały o dawnych zwyczajach  i tradycjach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Dzieci dowiedziały się, jakie ważne wydarzenia są związane ze świętami, jakie potrawy przygotowujemy na uroczyste wielkanocne śniadanie. Poznały tradycje związane z Poniedziałkiem Wielkanocnym (lanie wody). Podsumowaniem warsztatów było wykonanie kartek świątecznych i ułożenie życzeń najbliższym.

            W poniedziałek 25 marca do naszych klas zawitał wysłannik Zajączka Wielkanocnego, który wręczył dzieciom upominki. Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska, Marcin Ołów

          • Skarpetkowe zoo klasy 1b

          • Nowa galeria Skarpetkowe zoo klasy 1b została dodana do albumu fotograficznego

            W pewne marcowe popołudnie rodzice uczniów klasy 1b wraz ze swoimi pociechami spotkali się w szkole z panią Kasią i panią Agnieszką na artystycznych zajęciach otwartych. Głównym celem spotkania było wykonanie kukiełek, które będą bohaterami inscenizacji wiersza „ZOO” Jana Brzechwy. Ponadto była to doskonała okazja do integracji dzieci i rodziców naszej klasy, jak również chwila aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu z rodziną.

            Z kolorowych skarpetek, tasiemek, patyczków i innych materiałów powstał cały zwierzyniec. Wśród ponad dwudziestu zwierząt wymienianych przez poetę znalazły się m.in.: wilk, kangur, żubr, renifer, struś. Zachwytom nad efektami wspólnych działań nie było końca. Na ogromne pochwały zasługują dzieci, które nie tylko wymyślały projekty kukiełek, ale również z wielkim zapałem angażowały się w ich wykonanie, tworząc ogony, przyklejając oczy, robiąc uszy itp.

            Przedstawienie treści wiersza Brzechwy za pomocą skarpetkowych aktorów jest odpowiedzią na szkolne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

             

            Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska

          • O tym warto rozmawiać

          • Nowa galeria O tym warto rozmawiać została dodana do albumu fotograficznego

            22 kwietnia uczniowie klasy ósmej oraz klas siódmych wzięli udział w edukacji żywieniowej. Zajęcia prowadziła absolwentka naszej szkoły i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - Magdalena Cichocka. Pani dietetyk szczegółowo przedstawiła zasady zdrowego żywienia, m.in: zapobieganie niedoborom pokarmowym, rodzaje diet oraz ich wpływ na organizm człowieka, rolę wybranych produktów w profilaktyce i leczeniu dietetycznym  insulinooporności i cukrzycy typu 2. Uczniowie uzyskali także wiedzę na temat chorób cywilizacyjnych związanych  z zaburzeniami odżywiania.                                                                                                           

            Zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia jest ściśle związany z tym, co wkładamy do swojego koszyka w sklepie. Nasze zakupy powinny być przemyślane, a produkty zdrowe. Dlatego też elementy edukacji konsumenckiej były również przedmiotem tego spotkania. Myślę, że prowadząca przekonała wszystkich do tego, że warto czytać etykiety i zastanawiać się, co powinno znaleźć się w naszej diecie i co jest ważne podczas wyboru produktów. Atrakcyjnym elementem spotkania była możliwość zbadania składu ciała na profesjonalnym analizatorze.

            Dziękuję Pani Magdalenie Cichockiej za bardzo ważną lekcję, wyczerpujące przedstawienie tematu i zachęcenie młodzieży do zdrowego stylu życia. Uczniom dziękuję za właściwą postawę i zainteresowanie podczas dwugodzinnego spotkania. Warto rozmawiać o tym, czy zdrowo się odżywiam?

          • Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej

          • W pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej".  W szranki stanęło 48 uczniów. 19 z nich uzyskało tytuł laureata. Najlepszy wynik osiągnął Kajetan Kawałko z klasy Ib, zajmując I miejsce w kraju z maksymalnym wynikiem 400 punktów. Uczniów do zmagań przygotowywały wychowawczynie i nauczyciele współorganizujący. Każde dziecko, biorące udział w konkursie, otrzymało pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Szkoła uzyskała Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty.

            Gratulujemy wszystkim uczniom osiągniętych wyników. Szkolnym koordynatorem była Katarzyna Fiećko.

          • Kapelusz dla Pani Wrony

          • Nowa galeria Kapelusz dla Pani Wrony została dodana do albumu fotograficznego

            Konkurs klasowy Rozstrzygnięty! 15 marca w klasie Ia odbył się klasowy konkurs plastyczno – techniczny

            pod hasłem "Kapelusz dla Pani Wrony." Konkurs nawiązywał do lektury pt. "Kapelusz Pani Wrony" i miał na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Wszystkie dzieci zaprojektowały przepiękne kapelusze według własnego pomysłu. Każda prezentacja była oceniana według następujących kryteriów: praca własna przy wykonaniu ozdób, estetyka oraz dokładność. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności plastycznych i technicznych. Wszystkie dzieci otrzymały ocenę za wykonany projekt, a trójka zwycięzców otrzymała dyplomy i nagrody.

            Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

          • Konkurs FOX w naszej szkole

          • Nowa galeria Konkurs FOX w naszej szkole została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 5 marca 2024r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX. W ławkach dla tegorocznych śmiałków zasiadło dziesięcioro uczniów z kategorii KITTENS (klasy 3 - 4), sześcioro uczniów z kategorii BUNNIES (klasy 6 - 7) i taka sama ilość w kategorii DUCKS (klasy 7 - 8). Udział w konkursie polega na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i daje uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej. Uczniowie przygotowali się do konkursu wyśmienicie. Przeczytali lekturę w języku angielskim, powtórzyli niezbędne słownictwo i zagadnienia gramatyczne. Czekamy na ich wyniki. Trzymamy kciuki!!!

          • Sukces naszej uczennicy w XXIX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

          • Umiejętność operowania własnym głosem jest niezwykle przydatna w wielu sytuacjach. Na pewno sprawdza się podczas konkursów recytatorskich. Recytacja to  sztuka sceniczna, która daje uczniowi rzadką w procesie dydaktycznym szansę artystycznej wypowiedzi, pozwalającą wyrazić jego niepokoje, pragnienia czy obawy. Należy zatem wykorzystać potencjał emocjonalny i twórczy drzemiący w naszych podopiecznych i dać im możliwość udziału w takich przedsięwzięciach. 

            O istocie tych słów mogą zaświadczyć Alicja Konopko wraz z Nikolą Korejwo, które 23 lutego 2024 r. miały przyjemność reprezentować naszą szkołę w XXIX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dziewczęta musiały przygotować dwa utwory – jeden wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, drugi mógł być również wierszem lub fragmentem prozy z XXI wieku, a swoją tematyką musiał nawiązywać do myśli przewodniej tegorocznej odsłony konkursu – „Przyjaźń w czasie próby”. 

            Alicja Konopko (kl. VI b) wydeklamowała sobie zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu utworami „Wejrzenie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz  fragmentem powieści „Gwiazd naszych wina” Johna Greena (przygotowanie: p. Mariola Zdancewicz). Godnie reprezentowała nas również Nikola Korejwo (kl. VIII), która recytowała utwory: „Promienie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (przygotowanie: p. Agnieszka Kopycka).

            Warto dodać, że Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został wpisany do Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych branych pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

            Gratulujemy Alicji I miejsca i dziękujemy dziewczętom za reprezentowanie naszej szkoły, a także życzymy im dalszych sukcesów.

            Mariola Zdancewicz

          • Rozśpiewani uczniowie

          • Nowa galeria Rozśpiewani uczniowie została dodana do albumu fotograficznego

            Troje uczniów kl. IV B w Ogólnopolskim Festiwalu „Muzyczny Talent” otrzymało wyróżnienia (Weronika Skowerenda, Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki). W Międzynarodowym Winter Vibe Festiwal ci sami uczniowie zajeli III miejsca.

            W Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej ,,Zaśpiewane Zimą’’  Weronika Skowerenda wyśpiewała II miejsce, a Maja Wilczewska i Paweł Kulbacki III miejsce. Ogromne brawa!

            Uczniów przygotowała Katarzyna Fiećko.

          • Wyjście do Nadleśnictwa Olecko

          • Nowa galeria Wyjście do Nadleśnictwa Olecko została dodana do albumu fotograficznego

            27 lutego uczniowie klasy 1a odwiedzili Izbę edukacyjną Nadleśnictwa w Olecku. Dzieci miały okazję obejrzeć eksponaty spreparowanych zwierząt, trofea łowieckie, próbki drewna oraz gabloty z owadami. Pan Piotr Borzeński - edukator prowadzący zajęcia, przekazal dzieciom wiele ciekawych informacji o eksponowanych zwierzętach oraz wyświetlił i omówił filmiki przyrodnicze. Dodatkowym ciekawym miejscem był  kącik historyczny Lasów Państwowych, w którym wyeksponowane są przedmioty i różne narzędzia wykorzystywane niegdyś w pracy przez leśników. Uwagę chłopców przykuły w szczególności zbiory eksponatów historycznych pochodzących z terenu powiatu oleckiego i gołdapskiego. Mogli tam zobaczyć części broni, amunicji  i wyposażenia wojskowego z okresu I i II Wojny Światowej, a także czasopisma, zdjęcia, elementy biżuterii i przedmioty użytku domowego.

            Pobyt osłodziła dzieciom p. Podlecka - mama jednego z uczniów, przygotowując przepyszne ciasto.

          • Spotkanie z policjantką Wiewiórą

          • Nowa galeria Spotkanie z policjantką Wiewiórą została dodana do albumu fotograficznego

            We wtorek 20 lutego br. uczniowie klasy 1b jako przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Olecku, podczas którego przedstawiona została dzieciom nowa policjantka -  st. sierż. Wiewióra.

            Maskotka będzie brała udział w profilaktycznych spotkaniach policyjnych z dziećmi ze szkół podstawowych powiatu oleckiego. To ona ma uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa. Tak też było podczas tego spotkania. Po krótkiej pogadance na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przedstawiciele wszystkich obecnych szkół przystąpili do quizu. Jagna i Leon doskonale poradzili sobie z odpowiedzią na wylosowane pytanie i w nagrodę dostali małą pamiątkową wiewiórkę, która znalazła swoje miejsce w gabinecie pani Joli, pedagog szkolnej.

            Na koniec dzieci mogły przytulić się do funkcjonariuszki Wiewióry i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska

          • Debata Oksfordzka

          • Nowa galeria Debata Oksfordzka została dodana do albumu fotograficznego

            Czym jest?

            Debata oksfordzka jest to sformalizowana forma dyskusji pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami. Toczy się ona nad podawaną z wyprzedzeniem (najczęściej tygodniowym) tezą – jasnym stwierdzeniem, które można potwierdzić lub obalić. Na 15 minut przed rozpoczęciem debaty drużyny w wyniku losowania przeprowadzanego przez sędziego stają się drużyną propozycji (broniącą podanej tezy) i opozycji (mającej ją obalić).

            Czego uczy debata oksfordzka?

            • stymuluje do poszerzania naszej wiedzy ogólnej;
            • jest motywujące samo w sobie, ponieważ wynika z wewnętrznych potrzeb człowieka: rywalizacji i chęci przekonywania innych do swoich racji,
            • pozwala poznać argumenty za i przeciw, zrozumieć oś sporu i ocenić argumentacje;
            • poprawia standardy dialogu, uczy szacunku dla różnych punktów widzenia;
            • łączy ludzi, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, sprzyjają budowaniu wspólnoty;
            • pomaga w nagłośnieniu omawianych kwestii.
            • oswaja z wystąpieniami publicznymi.

            Od listopada 2024 r. grupa uczniów pod opieką Pani Angeliki Fiećko uczestniczyła w warsztatach. Spotkania były prowadzone przez Panią Iwonę Olkowicz, Panią Patrycję Brodowską i Pana Pawła Wilka.

            Uczniowie na każdym spotkaniu przygotowywali się do Debaty Oksfordzkiej. Poznawali jej zasady i uczestniczyli w różnych dyskusjach.

            Tydzień przed debatą uczniowie otrzymali temat tezy: Media społecznościowe ogłupiają.

            16.01.2024 r. uczniowie mieli okazje zaprezentować się przed jury (Pan Dyrektor Stanisław Kopcyki, Pani Małgorzata Marcinkiewicz, Pani Karolina Domel).

            Jak przebiegła debata?

            W debacie uczestniczyły dwie czteroosobowe drużyny. Ich zadaniem było bronić lub obalać postawioną tezę: „ Media społecznościowe ogłupiają”. Przed rozpoczęciem debaty wylosowaliśmy stanowiska obu drużyn. Na początku usłyszeliśmy kilka słów od pani Marszałek, która powitała jury oraz przypomniała zasady. Następnie głos zabrali pierwsi mówcy, którzy mieli zdefiniować podaną tezę. Po nich nastąpiła wymiana przekonujących argumentów, a następnie kontrargumentacja. Było to trudne zadanie, lecz obie drużyny świetnie sobie z tym poradziły. Na koniec usłyszeliśmy wypowiedzi osób podsumowujących argumenty swojej drużyny. Ostatecznie po naradach jury wygrała strona opozycji. Zorganizowanie takiej debaty pomogło nam rozwijać umiejętności tworzenia logicznych i konkretnych wypowiedzi, wzmacnianie pewności siebie oraz rozwijanie umiejętności twórczego myślenia. Wszystkim uczestnikom spodobała się taka forma zajęć. Uczestnictwo w debacie pokazało nam jak istotne jest słuchanie innych oraz poszanowanie czyjegoś punktu widzenia. Nauczyliśmy się również tego, że jest wiele pytań, na które istnieje więcej niż jedna definitywna odpowiedź.

            Maja Wasilewska kl. 7b

          • Coś więcej niż tylko łamigłówka - to prawdziwa gimnastyka dla umysłu

          • Nowa galeria Coś więcej niż tylko łamigłówka - to prawdziwa gimnastyka dla umysłu została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w finale  powiatowego konkursu „ Sudoku – lubię to”, pod patronatem burmistrza Olecka - Pana Karola Sobczaka, który odbył się 20 lutego 2024r.  w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku.

            W  ósmej edycji konkursu szkołę reprezentowali:
            Franciszek Dębski  - klasa  II b,
            Szymon Jankowski – klasa III a,
            Bartłomiej Monkiewicz – klasa  III b,
            Natasza Borys - klasa IV b,
            Paweł Kulbacki – klasa IV b,
            Karol Bielecki – klasa V a,

            Lena Michniewicz – klasa VII b
            Maja Wasilewska – klasa VII b.

            Cierpliwość, koncentracja i umiejętność logicznego myślenia są niezbędne, żeby zmierzyć się z matematyczną łamigłówką. Nie miał z nią jednak problemu uczeń czwartej klasy – Paweł Kulbacki, który zdobył 247 punktów i został  mistrzem sudoku w kategorii klas IV – VI.                                                            

            Słowa uznania i podziękowania  należą się też pozostałym naszym reprezentantom, którym nie udało się w tym roku stanąć na podium, ale dołożyli wszelkich starań, żeby znaleźć się w gronie finalistów konkursu .

            Dziękuję również  Paniom, które przygotowały uczniów do etapu szkolnego i finałowego konkursu.

            Gratulujemy Pawłowi i pozostałym uczniom, życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu, w którym „cyfry muszą być pojedyncze”…………. To jest właśnie SUDOKU.

               Krystyna Matwiejczyk