• Opiekę w bibliotece sprawują nauczyciele bibliotekarze : Grażyna Hołownia, Magdalena Szlaszyńska


          Biblioteka szkolna

          czynna jest w godzinach

          poniedziałek– 730 – 1330

          wtorek – 730 – 1330
          środa – 730 – 1330
          czwartek –730 – 1330
          piątek –730 – 1330

           


          BUDOWA_KSIaZKI(1).pdf


          Drodzy Rodzice!

          Każdy z Was pragnie, aby jego dziecko wyrosło na mądrego, dobrego i szczęśliwego człowieka. Z pewnością najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest codzienne czytanie!


              

          3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pewnie wiecie, że uchwalono ją w 1791 r., a więc bardzo dawno temu. Od tego czasu wydarzyło się bardzo wiele, a jednak święto 3 maja pozostaje jednym z najważniejszych. Dlaczego? 

          Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie. Do konstytucji "dopasowuje się" wszystkie prawa i ustawy. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą, po amerykańskiej, na świecie. 

          W Polsce roku 1791 rządzonej teoretycznie przez króla Stanisława Poniatowskiego, a faktycznie przez magnatów, słabej i zagrożonej przez sąsiednie kraje, uchwalenie zbioru praw, które regulowały podstawowe problemy społeczno-polityczne, porządkowały prawa obywateli oraz organizowały zasady pracy władz państwowych - było niezwykle istotne. 

          Konstytucja znosiła np. "liberum veto" ("wolne - nie pozwalam"). Każdy szlachcic, który krzyknął "liberum veto" na obradach sejmu zrywał w ten sposób obrady, co powodowało anulowanie wszystkich podjętych uchwał. Szlachta nadużywała "liberum veto" i skutek był taki, że trudno było cokolwiek uchwalić. 

          Jak widzicie Konstytucja 3 Maja wprowadzała po prostu ład w Polsce. Wśród wielu zasadniczych zmian były też i takie, które rozszerzyły prawa mieszczan, a chłopom gwarantować miały opiekę prawa i rządu. 

          Konstytucja 3 Maja, która miała wzmocnić Polskę po I rozbiorze obowiązywała wprawdzie tylko 15 miesięcy, jednak była krokiem milowym nie tylko w historii naszego kraju, ale i Europy. 

          źródło http://dladzieci.pl/ecid,25,eid,1066,title,Pierwsza-konstytucja,zabawa.html?ticaid=516fdc


           

          „Jeśli chcesz być przyjacielem bądź wart przyjaźni”

          „Jeśli chcesz być przyjacielem bądź wart przyjaźni” -poznajemy wybrane polskie przysłowia o przyjaźni-to temat lekcji bibliotecznej skierowanej do uczniów klasy 5. Na zajęciach przedstawiliśmy wyjaśnienie znaczenia pojęcia „przysłowie”, podawaliśmy ich cechy, zastanawialiśmy się nad pochodzeniem i znaczeniem niektórych przysłów. Uświadomiliśmy sobie jak ważną rolę odgrywają przysłowia w życiu codziennym. Celem lekcji było rozwijanie wyobraźni, twórczego myślenia; wzbogacanie zasobu słownictwa; rozwijanie wiedzy na temat przydatności poznanego słownika; budowanie zaufania, poczucia bezpieczeństwa i przyjaznej atmosfery.

          Zajęcia te utwierdziły uczniów w przekonaniu, że przyjaźń jest potrzebna każdemu człowiekowi, ale aby była prawdziwa, trzeba ją pielęgnować i dbać o nią.
          Na zakończenie spotkania młodzież mogła wypożyczyć książki z akcji „Książka niespodzianka”.

           


          Cykl zajęć bibliotecznych

          W świecie baśni i bajeczek

          W lutym i marcu odbyliśmy podróż do krainy baśni i bajek.

          Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych. Zgłębiając tę skarbnicę mądrości, czerpiemy z niej stale. Bajkowy świat bowiem nie przemija i chętnie do niego wracamy.

           Bajki i baśnie wywierają fantastyczny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego ciekawość poznawczą, ale również na wrażliwość emocjonalną, chęć pokonywania własnych słabości, kształtują prawidłowe postawy społeczne, uczą wartości moralnych i estetycznych, budują poczucie własnej wartości. Jednym słowem – wzbogacają osobowość i charakter. Moc baśni jest tak silna, że nawet my, dorośli, pamiętamy je do dziś. Prawie każdy z nas, gdyby sięgnął pamięcią do dzieciństwa, utożsamiał się ze swoim bajkowym bohaterem. Dla nas, bajki są też swoistym łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Bajka zacieśnia więzi rodzinne. Chętnie słuchamy baśni, ale też chętnie je opowiadamy. Zawsze piękny jest widok dzieci wtulonych w ramiona bliskich, gdy słuchają melodyjnego głosu babci, łagodnego tonu mamy, usypiającego szeptu taty lub dziadka. Nie dziwi więc fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta.

          Na początku zajęć dowiedzieliśmy się, czym różnią się bajki od baśni. Dzieci miały możliwość przypomnienia/poznania, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Kot w butach itp. Oglądały książki z pozycji literatury dziecięcej, zwracały uwagę na piękne ilustracje, obrazki; rozwijały myślenie logiczne poprzez: rozwiązywanie zagadek, określanie kolejności zdarzeń w różnych naturalnych sytuacjach, historyjkach.

          Trudnym, ale ważnym elementem zajęć w klasach 1-3 okazało się odróżnianie rzeczywistości od fikcji. W tym wieku dzieci często mają z tym jeszcze problem. Dlatego warto z nimi poruszać ten temat, np. przy okazji oglądania filmów, opowiadania bajek czy czytania książek. 

          Udział w bajkowych zajęciach miał na celu wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstów literackich oraz rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą.

          GRUPA 0A

          Temat: W krainie baśni.

          GRUPA 0B

          Temat: W krainie baśni.

          KLASA 1a

          Temat: W świecie baśni i bajek.

          KLASA 3a

          Temat: W świecie baśni i bajek.


          Randka w ciemno z książką...

          Jak co roku szkolna biblioteka zorganizowała akcję „Randkę w ciemno z książką”. To wydarzenie, które zostało przygotowane z okazji Walentynek trwało od 15 do 19 lutego 2021r. W tych dniach można było wybrać dla siebie książkę nie oceniając jej treści po okładce. W klasach IV zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne on-line, które dotyczyły przysłów związanych z przyjaźnią,  miłością i podczas tych zajęć można było właśnie wylosować książkę z „Randki w ciemno”.
          Akcja budziła pozytywne zaskoczenie i wprowadziła element zabawy w nawyki czytelnicze.
          Celem akcji była popularyzacja czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do zapoznania się z mniej popularną beletrystyką młodzieżową.

           


          Jak powstaje książka?

          Klasy 2 brały udział w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez panie z biblioteki szkolnej pt. „Jak powstaje książka?”. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z procesem powstawania książki – od pomysłu, poprzez druk do sprzedaży w księgarni.  Poznały także różne rodzaje książek i różnice między księgarnią, a biblioteką. Samodzielnie układały książki w kolejności alfabetycznej, dla najlepszych  zakończenie spotkania zostały rozdane zakładki do książki.

          Celem tych zajęć było: -zachęcanie do kontaktu z książką; -doskonalenie samodzielnego układania książek w kolejności alfabetycznej; - wprowadzenie słownictwa określającego nazwy zawodów związanych z powstaniem książki: autor, redaktor, ilustrator, drukarz, wydawca itp.


          Mój kochany miś…

          Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W związku z tym 25 listopada w bibliotece szkolnej był obchodzony  Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, pluszowego przyjaciela dzieci.

          Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

          Z okazji tego święta do biblioteki zaproszono uczniów klas zerowych.

          Na jeden  dzień biblioteka zamieniła się w Misiolandię, pełną sympatycznych pluszaków. Na stoliku w bibliotece wyeksponowano książki dotyczące misiów – zarówno tych bajkowych, jak i prawdziwych.

          Pluszowy miś to dla większości pierwsza i tym samym najważniejsza zabawka, trudno zatem odmówić mu prawa do własnego święta. Dzieci z naszej szkoły także postanowiły hucznie obchodzić ten dzień, dlatego w środę 25 listopada niemal wszystkie przyniosły swoje ukochane pluszaki. Razem z nimi mogły oglądać w bibliotece bajki o Koralgolu, Misiu Uszatku i innych filmowych miśkach. Nie zabrakło także „małego conieco” (kruchych ciasteczek maczanych w miodzie).

          Podczas  zajęć było mnóstwo radości i śmiechu. Dzieci wyszły bogatsze o wiadomości  o życiu i zwyczajach niedźwiedzi. Dowiedziały się , że są to zwierzęta chronione, a pluszowy miś to najpopularniejsza zabawka na świecie. Mamy w duchu cichą nadzieję, że wszystkie misie czuły się w tym dniu wyjątkowo docenione. W końcu tak wiernego przyjaciela z dzieciństwa, jakim jest pluszowy miś, trzeba mocno tulić i ściskać każdego dnia, a 25 listopada szczególnie mocno.

           

           


          Teatr kamishibai w pierwszej klasie

          Klasa 1a przystąpiła do projektu edukacyjnego „Lekturki spod chmurki. Czytam z klasą”. Dzieci opracowywały lekturę pt.: ” Kapelusz Pani Wrony”.  Z tej okazji klasa pierwsza zaprosiła Panią Magdę z biblioteki, do przeczytania jednego z opowiadań z tej książki.

          Pani Magda zaprezentowała niezwykły teatrzyk KAMISHIBAI. KAMI to papier, SHIBAI to teatr KAMISHIBAI to papierowy teatr obrazkowy, czyli technika opowiadania lub czytania, wywodząca się z Japonii.

          Pierwszaki z dużą uwagą i zaciekawieniem obejrzały i wysłuchałyhistorię niezwykłego małżeństwa bociana Mikołaja z piękną żabką.

          Na zakończenie uczniowie stworzyli pracę plastyczną – „Bocian i żabka”. Oto fotorelacja z zajęć.


          W dniach od 26 X do 30 X 2020r. biblioteka szkolna pracuje bez zmian. 

          Jeżeli nie zdążyłeś wypożyczyć lektury szkolnej, którą masz czytać, możemy Ci ją udostępnić. Napisz do nas na e-dzienniku zaznaczając Pracownik Biblioteki, a My przygotujemy książkę do wypożyczenia. W wiadomości napisz tytuł potrzebnej lektury. Na wiadomości czekamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30. Postaramy się jak najszybciej przygotować potrzebną pozycję książkową. Zerkaj u siebie na wiadomości w e-dzienniku, bo tam będziemy umieszczać na bieżąco miejsce odbioru książek.

                                                                                                                                                            Panie bibliotekarki

                                                                                                                                                                  heartheartheart


          Przypominamy o konkursie:

          Cykliczny Konkurs literacko-plastyczny

          „Jesień w wierszach”

          Raz w tygodniu będziemy umieszczać dwa wierszyki o wjesieni. Przeczytaj je w wolnej chwili. Wybierz jeden, który bardziej Ci się spodoba i zrób do niego ilustrację na kartce z bloku technicznego (technika dowolna). Podpisz obrazek ( tytuł wiersza i twoje imię, nazwisko i klasa). Zachowaj ( włóż do teczki, koszulki itp.) Następnym razem znów otrzymasz kolejne dwa wierszyki i zrobisz następną ilustrację. Na koniec naszych spotkań będziesz mieć kilka takich obrazków.

          Zrobisz z nich wtedy „ALBUM O JESIENI”.

          A oto wierszyki:

          9.11.2020r.

            

          2.11.2020r.

            

          26.10.2020r.

            

           


          Fundacja ING Dzieciom

          Nasza biblioteka szkolna podejmuje współpracę z różnymi fundacjami, które pomagają dzieciom lub szerzą czytelnictwo.

          W tym roku nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ING Dzieciom, dzięki której nasza biblioteka otrzymała bezpłatnie egzemplarze książek biblio-terapeutycznych "Lucjan, lew jakiego nie było" i "Kosmita",  które już niedługo zasilą nasze zbiory.

          Książki te poruszają wiele ciekawych tematów, m.in. jak odnaleźć się w nowej sytuacji oraz jak pokonywać poważne problemy zdrowotne z którymi dzieci muszą się czasami zmierzyć. Będą one wykorzystywane podczas lekcji bibliotecznych oraz wypożyczane chętnym dzieciom i nauczycielom. 

          Bardzo dziękujemy Fundacji za wsparcie, a czytelników zapraszamy niebawem do wypożyczania!

          1. „Lucjan. Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. 
          Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

          2. „Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – to książka wydana jesienią 2008 roku.

          Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

          W 2009 roku książka ta znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.


          Przypominamy o konkursie:

          Cykliczny Konkurs literacko-plastyczny

          „Jesień w wierszach”

          Raz w tygodniu będziemy umieszczać dwa wierszyki o wjesieni. Przeczytaj je w wolnej chwili. Wybierz jeden, który bardziej Ci się spodoba i zrób do niego ilustrację na kartce z bloku technicznego (technika dowolna). Podpisz obrazek ( tytuł wiersza i twoje imię, nazwisko i klasa). Zachowaj ( włóż do teczki, koszulki itp.) Następnym razem znów otrzymasz kolejne dwa wierszyki i zrobisz następną ilustrację. Na koniec naszych spotkań będziesz mieć kilka takich obrazków.

          Zrobisz z nich wtedy „ALBUM O JESIENI”.

          A oto wierszyki:

          19.10.2020r.

             

          Poniżej znajdziecie wcześniej przygotowane wiersze.


          Cykl zajęć bibliotecznych

          "Jesień wokół nas"

          Jesień jest to jedna z najpiękniejszych pór roku. W tym czasie  w przyrodzie można zaobserwować wiele ciekawych zjawisk, które inspirują do organizowania różnorodnych zajęć. I tak nasza biblioteka szkolna wraz z dziećmi przywitała jesień. Dzieci uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych pod tytułem "Jesień wokół nas".Celem spotkań było zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami tej pory roku, utrwalenie nazw drzew, darów jesieni z parku oraz zaciekawienie zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.

          Niektóre, a w zasadzie większość z przybyłych dzieci, była w bibliotece szkolnej po raz pierwszy, ale wydaje się, że nie ostatni, bowiem duża  ilość książek na półkach wzbudziła wielki entuzjazm dzieciaków, które zadeklarowały, że jeszcze tu wrócą, by rozpocząć swą czytelniczą przygodę. Młodym wielbicielom literatury książek z pewnością nie zabraknie.

          GRUPA  0A

          Temat: Lecą liście kolorowe.

          KLASA  1A

          Temat: Jesienne drzewa.

           

          KLASA 2A

          Temat: Jesienne drzewa.

          KLASA 2B

          Temat: Jesienne drzewa.

          KLASA 3A

          Temat: Dlaczego jesienią opadają liście?

           

          KLASA 3B

          Temat: Dlaczego jesienią opadają liście?


          01.10.2020r.

          "Życie daje doświadczenie, książka-wykształcenie pozwalające rozumnie przejść życie"

          ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

          KLASA 5A

          Temat: Poznajemy budowę książki.

          BUDOWA_KSIaZKI.pdf

          Zadanie 1

          Budowa książki:

          https://wordwall.net/play/4522/228/858

          Zadanie 2

          Wykreślanka:

          https://wordwall.net/play/4627/041/376

          Zadanie 3

          karta tytułowa:

          https://wordwall.net/play/4626/666/152

          Zadanie 4

          https://wordwall.net/play/4626/573/532


          30.09.2020r.

          ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

          KLASA 4B

          Temat: Fascynujący świat książek.

           

          Zadanie 1

          Ułóż w kolejności alfabetycznej:

          https://wordwall.net/play/4626/812/481

          Zadanie 2

          Budowa książki:

          https://wordwall.net/play/4626/666/609

          Zadanie 3

          Wykreślanka:

          https://wordwall.net/play/4627/041/148

          Zadanie 4:

          https://wordwall.net/play/4626/573/128


          Cykliczny Konkurs literacko-plastyczny

          „Jesień w wierszach”

          Raz w tygodniu będziemy umieszczać dwa wierszyki o wjesieni. Przeczytaj je w wolnej chwili. Wybierz jeden, który bardziej Ci się spodoba i zrób do niego ilustrację na kartce z bloku technicznego (technika dowolna). Podpisz obrazek ( tytuł wiersza i twoje imię, nazwisko i klasa). Zachowaj ( włóż do teczki, koszulki itp.) Następnym razem znów otrzymasz kolejne dwa wierszyki i zrobisz następną ilustrację. Na koniec naszych spotkań będziesz mieć kilka takich obrazków.

          Zrobisz z nich wtedy „ALBUM O JESIENI”.

          A oto wierszyki:

          12.10.2020r.

             

           5.10.2020r.

             

          28.09.2020r.

             

          21.09.2020r.

          "Dwa wiatry"

          Jeden wiatr - w polu wiał, 
          drugi wiatr - w sadzie grał: 
          Cichuteńko, leciuteńko, 
          liście pieścił i szeleścił, 
          mdlał... 
          Jeden wiatr – pędziwiatr! 
          Fiknął kozła, plackiem spadł, 
          skoczył, zawiał, zaszybował, 
          świdrem w górę zakołował 
          i przewrócił się, i wpadł 
          na szumiący senny sad, 
          gdzie cichutko i leciutko 
          liście pieścił i szeleścił 
          drugi wiatr... 
          Sfrunął śniegiem z wiśni kwiat, 
          parsknął śmiechem cały sad, 
          wziął wiatr brata za kamrata, 
          teraz z nim po polu lata, 
          gonią obaj chmury, ptaki, 
          mkną, wplątują się w wiatraki, 
          głupkowate mylą śmigi, 
          w prawo, w lewo, świst, podrygi, 
          dmą płucami ile sił, 
          łobuzują, pal je licho!... 
          A w sadzie cicho, cicho... 
          Julian Tuwim

          "Zbieramy kasztany"

          Zbieramy kasztany, 
          robimy w nich dziurki, 
          a wtedy je można 
          nawlekać na sznurki. 
          Tak robi się lejce, 
          naszyjnik z korali. 
          Kasztany, kasztany 
          będziemy zbierali.

          Władysław Broniewski 


          -2020/2021-

           Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.

           Jim Trelease


          Smakowite słowa, czyli literackie pyszności

          Zapraszamy Was dzisiaj do przepysznej literackiej zabawy- mimo braku dostępu do naszej szkolnej biblioteki.

          Jeśli czytaliście lub czytacie książkę, w której bohaterowie delektują się i przyrządzają ciekawe dania, prześlij tytuł i autora książki z krótkim opisem potrawy na adres e-mail biblioteka@sp4.olecko.pl lub za pomocą e-dziennika. Zapraszam też do świetnej zabawy, dzięki której przypomnicie sobie przeczytane wcześniej lektury szkolne. Wystarczy wejść na stronę www.quizme.pl/lektury i wyszukać coś interesującego dla siebie. 

          Drodzy Czytelnicy,

          Przygotowałyśmy też dla Was przepisy inspirowane literaturą, które znalazłyśmy na kartach powieści. Mrożona kawa na ostro, Malfatti z Mantui, bułeczki z rozmarynem, serduszka z czekoladą, mus "Kiss Kiss", połówka pomarańczy na słodko, słynne ciasteczka Franklina… Kuchnia włoska, amerykańska, polska, dania na gorąco i zimno, pyszne przekąski i słodkie desery, jednym zdaniem – dla każdego coś dobrego. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas przepisy zaspokoją Wasz apetyt, nie tylko na czytanie!

          Życzymy miłej lektury i inspirujących chwil spędzonych w kuchni!

            "Franklin i ciasteczka" str. 31

            "Małgorzta Musierowicz dla zakochanych" str. 16

          "Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci" str.127

                    


          #ZASMAKUJ W BIBLIOTECE

          Od 8 do 15 maja 2020 r. obchodzony jest XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym okresie biblioteki zazwyczaj organizują wydarzenia kulturalne, spotkania z autorami, warsztaty i konferencje. Tegoroczny Tydzień Bibliotek jest obchodzony on-line pod hasłem #zasmakuj w bibliotece.

          Hasło niewątpliwie wychodzi naprzeciw naszej nowej rzeczywistości, bo cóż można robić, siedząc w domu?

          Oczywiście czytać, czytać i czytać oraz… smacznie gotować :).

          Serdecznie zapraszamy Was do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek! 

          Moje propozycje dla Was na dzisiaj: 

          Lekcja biblioteczna - Witamy_w_bibliotece.pdf

          Quiz wiedzy o bajkach - https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,1651ea-quiz_wiedzy_o.html

          Domisiowa gazeta - https://www.youtube.com/watch?v=xQvCNgIwekY 

          Ćwiczenia z książką - https://www.youtube.com/watch?v=_aN9YpuvLz4 


          08.05.2020 r. piątek

          heartheartheart8 majaheartheartheart

          Dziś

          Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          8 maja to szczególny dzień w życiu biblioteki, gdyż w tym dniu obchodzimy dzień bibliotek i bibliotekarza, czyli takie urodziny biblioteki. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich już w 1985 roku. Od tamtego czasu 8 maja jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, a jednocześnie okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć bibliotekarek i bibliotekarzy, a jest ich nie mało.

          Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa oraz podkreślanie roli bibliotek w kształtowaniu osobowości człowieka, podnoszeniu jakości życia oraz zwiększaniu prestiżu zawodu bibliotekarza. 

          Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: "Zasmakuj w bibliotece".  

          W tym roku, w związku z zaistniałą sytuacją i szerzącą się pandemią koronawirusa, nie możemy zorganizować wielu wydarzeń promujących czytelnictwo. Pamiętajcie o tym, że biblioteka szkolna prowadzi działalność zdalną. Jesteśmy do Waszej dyspozycji i odpowiadamy na zainteresowania czytelnicze.

          Zachęcamy do udziału w konkursach zdalnych organizowanych przez naszą bibliotekę szkolną.

          Przede wszystkim pamiętajcie, że jak mówił Umberto Eco: "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie". 


          06.05.2020 r. środa

          15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.
          Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

          Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" audiobook


          Uczniom klas młodszych 
          Bajka "Jeżyk Bartek zostaje w domu" napisana przez psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia dzieciom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

          Jeżyk Bartek zostaje w domu


          04 maja 2020 r. poniedziałek

          NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI WSZECH CZASÓW WEDŁUG MAGAZYNU THE TELEGRAPH

          Drodzy Rodzice i Uczniowie!

          Wybierając książkę do czytania, spójrzcie na przygotowaną przez magazyn The Telegraph listę Najlepszych książek dla dzieci wszech czasów. Z listy 100 tytułów nauczyciele bibliotekarze wybrali dla Was 10 propozycji, są to pozycje, które czytają kolejne pokolenia od lat i nadal cieszą się one niemalejącym zainteresowaniem.  Są one niezwykłe, ponadczasowe i  zachwycą zarówno dzieci, nastolatków jak i dorosłych.

          1. Kubuś Puchatek Alan Alexander Milne

          Kubuś to chyba najsłynniejszy miś na świecie. Mieszka w Stumilowym Lesie w otoczeniu przyjaciół. Jest nieco roztrzepany, wiecznie burczy mu w brzuszku i wciąż wplątuje się w jakieś kłopoty, ale w jego słowach kryje się wiele życiowej mądrości, o którą sam miś siebie nie podejrzewa.

          2. O czym szumią wierzby  Grahame Kenneth

          Opowieść o świecie przyrody, którego nie dostrzegamy na co dzień. Bohaterowie: Kret, Szczur, Ropucha, Borsuk i Wydry przeżywają zabawne i wzruszające przygody. To historia o prawdziwej przyjaźni, odwadze i marzeniach.

          3. Czarnoksiężnik z krainy Oz Frank Baum Lyman

          To przygoda 12-letniej Dorotki, Stracha na wróble, któremu brak rozumu, blaszanego Drwala ubolewającego nad brakiem serca i Lwa, któremu brak odwagi. W słowach wypowiadanych przez bohaterów skrywa się wiele symbolicznych znaczeń: Posiadanie serca lub nie, nie zależy od tego, jak bardzo kochasz, ale jak mocno jesteś kochany przez innych. Książka doczekała się licznych ekranizacji, zarówno w postaci filmów fabularnych, jak i animowanych. Była także wielokrotnie wystawiana na scenie jako musical.

          4. Alicja w Krainie Czarów  Lewis Carroll

          Kolejna słynna książka, w której wiele rzeczy nie jest takimi, jak się wydaje. Opowiada o dziewczynce, która podążając za królikiem trafia do nory skrywającej, jak się okazuje, przejście do zupełnie niezwykłego świata. To klasyczna powieść z pogranicza snu i jawy.

          5. Tajemniczy ogród  Frances Hodgson Burnett

          Przepiękna i wzruszająca historia o przyjaźni, miłości i pokonywaniu własnych słabości. Dla wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Opowiada o samotnej i chorowitej dziewczynce, która odnalazła prawdziwy dom w objęciach przyrody, w tajemniczym świecie ukrytego ogrodu.

          6. Opowieści z Narnii 1. Lew, Czarownica i stara szafa Clive Staples Lewis

          Kultowy cykl opowieści, który uczy rozwijać wyobraźnię kolejnych młodych pokoleń. Powieść Lew, czarownica i stara szafa opowiada historię czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie. W domu profesora Kirke'a odkrywają szafę, która prowadzi do magicznego świata.

          7. Baśnie Hans Christian Andersen

          Baśnie Andersena często zawierają w sobie historie i zdarzenia, które nie należą do najweselszych. Jednak ukryta w nich mądrość, głębia przedstawianych historii i niezwykli bohaterowie sprawiają, że baśnie są utworami ponadczasowymi. Brzydkie KaczątkoCalineczkaKrólowa ŚnieguKsiężniczka na ziarnku grochu – to tylko kilka najbardziej znanych tytułów.

          8. Mały Książę Antoine de Saint Exupery

          Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny. To króciutka historia o tym, co w życiu najważniejsze, o miłości, przyjaźni, relacjach międzyludzkich i życiowej mądrości. Jest to także jedna z książek, które sprzedały się na świecie w ponad 100 milionowym nakładzie.

          9. Harry Potter i Kamień Filozoficzny  Joanne Kathleen Rowling

          Kolejna książka, którą zna chyba cały świat. Opowiada o małym chłopcu, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem i że będzie pobierał nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa.

          10. Mały Książę Antoine de Saint Exupery

          Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny. To króciutka historia o tym, co w życiu najważniejsze, o miłości, przyjaźni, relacjach międzyludzkich i życiowej mądrości. Jest to także jedna z książek, które sprzedały się na świecie w ponad 100 milionowym nakładzie.


          3 maj z Zamku Królewskiego w Warszawie

          Z okazji zbliżającej się kolejnej 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja kadra naukowa Zamku Królewskiego w Warszawie przygotowała wyjątkową edycję lekcji historii: 3 maj po królewsku.

          Zapraszam wszyskich: młodszych, trochę starszych, ale także i dorosłych na wspaniałe lekcje historii z Zamku Królewskiego w Warszawie.

          https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/3maj-po-krolewsku


          BIBLIOTEKA SZKOLNA

          poleca

          Czytanie przed spaniem - Nasza paczka i niepodległość

          KONSTYTUCJA

          ŚWIĘTO PRACY


          24 kwietnia 2020 r. 

          Pomysłowe dzieci nigdy się nie nudzą!!! smiley

          Wasza młodsza koleżanka Sara z klasy 1 ciekawie, pomysłowo prezentuje wiersze i bajeczki różnych autorów.

          Gorąco zachęcamy Was do obejrzenia i naśladowalnia.

          Pamiętajcie tylko, że obecnie obowiązuje w Polsce ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach.  Autorskie prawa- zgodnie z polskim prawem autorskim- trwają od momentu powstania dzieła przez całe życie jego twórcy i wygasają dopiero po upływie 70 lat od dnia jego śmierci.

           

           

          Zachęcamy również do zaglądania na profil Sary: Jestem Sara  - YouTube 


          23 kwietnia 2020 r.

          23 kwietnia 

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          23 kwietnia to ważna data dla każdego bibliotekarza i miłośnika książek. Tegoroczny Światowy Dzień Książki obchodzony będzie jedynie w przestrzeni internetowej.

          23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich- doroczne Święto Książki ustanowione w 1995 przez UNESCO  (organizację ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, nauki i sztuki).

          Rokrocznie w ramach ceremonii tego święta na całym świecie odbywały się różne spotkania, konkursy, kiermasze mające na celu promocję książki oraz czytelnictwa.

          Tegoroczne obchody tego święta z racji pandemii koronawirusa i konieczności przebywania w izolacji, zasadniczo odbiegają od tradycyjnych form. Warto o tym dniu pamiętać, bowiem dużo ludzi w dzisiejszych, bardzo trudnych czasach właśnie w książkach poszukuje pewnego rodzaju „odskoczni od rzeczywistości” i chwilowego zapomnienia o ponurej i smutnej rzeczywistości.

          Jak wiadomo książki od wiek wieków przynosiły człowiekowi wiedzę, radę, pocieszenie, i rozrywkę.

          Zachęcamy Wszystkich Dużych i Małych, którzy lubią czytać książki, by podzielili się z bliskimi swoimi fascynacjami książkowymi. Możecie również, zorganizować wspólne głośne czytanie w domu, bądź wykonać samodzielnie swoją mini książeczkę.

          Jak_zrobic_mini_ksiazeczke_w_3_minuty_(1).mp4

           


          22 kwietnia 2020 r.

          22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.
          Z tej okazji biblioteka szkolna proponuje uczniom książki z przyrodą
          w roli głównej

          Naszym młodszym czytelnikom polecamy bajkę Kamishibai „Opowieści z Zielonego Parku” Katarzyny Wychowaniec, bajka ta zawiera informacje o zagrożeniach płynących  z braku szacunku do przyrody oraz  podpowiada jak dbać o środowisko. . 

          Co to takiego Kamishibai? Otóż KAMI to papier, SHIBAI to teatr  – czyli KAMISHIBAI to Papierowy Teatr- teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.  
          Naszą opowieść można pobrać ze strony:
           bajka Opowieści z Zielonego Parku

          Starszym czytelnikom polecamy zapoznać się z propozycjami książek z poniższych stron internetowych. Zachęcamy do czytania w wolnym czasie.

          empik-Lektury zbliżające do natury, czyli książki z przyrodą w roli głównej

          oraz

          Wokół Faktu-10 książek o naturze i przyrodzie


          20 kwietnia 2020 r.

          Akcja Żonkile 2020 -
          wydarzenia edukacyjne dla szkół i bibliotek

           Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki  z całej Polski do udziału w zajęciach edukacyjnych on- line w ramach akcji Żonkile, by upamiętnić 77 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

          20 kwietnia 2020r. Andrzej Seweryn oraz Barbara Kurdej-Szatan przeczytają fragmenty książek. Bez wychodzenia z domu będzie można wziąć udział w spacerach po wystawie oraz wspólnie obejrzeć film "Nie było żadnej nadziei".

          Zajęcia edukacyjne będą dostępne na stronie internetowej Muzeum oraz w serwisach społecznościowych YouTube oraz Facebook

          Harmonogram działań on- line:

          godz. 9.00-9.30
          Barbara Kurdej- Szatan czyta fragmenty "Arki czasu" i "Pana Apotekera". Wydarzenie jest skierowane do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej

          godz. 10.00-10.30
          "
          Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym". Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

          godz. 12.00-13.00
          Pokaz filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943". Film jest skierowany do uczniów klas 8 i starszych

          godz. 13.00-13.30
          Andrzej Seweryn czyta fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem" Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

          Więcej informacji, oraz materiały edukacyjne do pobrania na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

          https://polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne


          Kochani ! Przypominamy

          Jeżeli nie zdążyłeś wypożyczyć lektury szkolnej, którą masz czytać, możemy Ci ją udostępnić. Napisz do nas na e-mail: 
          biblioteka@sp4.olecko.pl, a My przygotujemy ją do wypożyczenia. W wiadomości napisz swoje imię, nazwisko, klasę oraz tytuł potrzebnej książki. Na wiadomości czekamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30. Postaramy się jak najszybciej przygotować potrzebną pozycję książkową. Zerkaj do  zakładki "Biblioteka" na stronie szkoły, bo tutaj będziemy umieszczać na bieżąco miejsce i godziny odbioru książek.

                                                                                                                                                            Panie bibliotekarki

                                                                                                                                                                  heartheartheart


          Witam wszystkich od 16 kwietnia, czyli od dziś w Polsce noszenie maseczek jest obowiązkowe – także dla dzieci.

          Znalazłam dla Was i Waszych rodziców ciekawą stronkę: https://www.mamaprzyjaciel.pl/ 

          Trochę informacji o tej stronce:  

          Aby pomóc rodzicom, pewna mama dwóch małych urwisów przygotowała dla dzieci Bajki Mamy Przyjaciela i kolorowanki, które w przyjaznej formie odpowiadają dzieciom na pytanie pojawiające się w ich głowach. 

          Bajki Mamy Przyjaciela i kolorowanki zostały stworzone po to, aby pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami w chwilach, które mogą być dla nich bardzo trudne. My dorośli szybko zapominamy, jak to jest być dzieckiem i co wszystko może być powodem obaw lub zmartwień naszych maluchów. W tych bajkach główni bohaterowie przeżywają różne sytuacje dnia codziennego, podobne do tych, które przeżywa każde dziecko. Dzieci mogą się z nimi utożsamić, bo często czują to samo.

          A bohaterami tych bajek jest rodzina smoków latających, która żyje w świecie płazów i gadów zupełnie podobnym do naszego. Głównym bohaterem jest  smoczek Wojtuś w wieku przedszkolnym i ma on młodszego braciszka- Maćka. Tematy bajek obejmują sytuacje, które mogą wzbudzać w dzieciach emocje – narodziny rodzeństwa, rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, wizytę u lekarza, ale także kłótnię rodziców czy konflikty z rówieśnikami. Forma audiobajek pozwala mamusiom słuchać razem z dzieckiem, ale może też dać im chwilę wytchnienia i czasu dla siebie.

          Bajki Mamy Przyjaciela- Wojtek i maseczki


          Nauczyciele bibliotekarze polecają
          lektury szkolne ONLINE dla klas I- III

          Dziś  lista lektur szkolnych w formie elektronicznej dla uczniów klas 1-3:

          Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki -zobacz

          Asiunia – Joanna Papuzińska - zobacz

          Baśnie – Hans Christian Andersen (wybór) - zobacz

          Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren - zobacz

          16 kwietnia 2020 r. czwartek

          Karolcia – Maria Krüger Kruger  - zobacz

          Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa -zobacz

          Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting - zobacz

          Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim - zobacz

          17 kwietnia 2020 r. piątek

          O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski -zobacz

          Dziadek i niedźwiadek- Łukasz Wierzbicki - zobacz

           


          Zapraszamy do muzeów!

          Podczas dni, które musimy spędzać w domu, warto wybrać się, nie ruszając z fotela (!), do wspaniałych muzeów, które za darmo oferują wirtualne zwiedzanie ekspozycji.  Listę będziemy aktualizować.
           Miłego zwiedzania smileysmileysmiley

          Zobacz: Tradycje Wielanocne na zamku Siedleckim

          Zobacz: Ermitaż (film)

          Zobacz: Kopalnia Soli "Wieliczka"

          Zobacz: Te 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery

           

          15 kwietnia 2020 r. środa

           

          Zobacz: Muzeum Powstania Warszawskiego-wirtualny spacer

                        Muzeum Powstania Warszawskiego-"na żywo"-facebook

          Zobacz: Muzeum Narodowe w Warszawie-cyfrowe muzeum

           

           


          08 kwietnia 2020r. środa

           

                        Pisklę Whatsapp U+1F424Pisklę Whatsapp U+1F424Pisklę Whatsapp U+1F424

          Kochani czytelniczy!

          Wasza Zdalna Biblioteka Szkolna

          wita Was i składa życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych!

           

          Ile promyków ma wiosenne słonko,

          ile polnych kwiatków można nazwać łąką,

          tyle życzymy na święta radości

          i jeszcze dużo, dużo miłości.

          i kolorowych jajeczek,

                a w poniedziałek mokrych porteczek.

           

          wielkanoc_biblioteka_szkolna.pdf

          wielkanocna wykreślanka

          ułuż według kolejności zdarzeń-calineczka


          07 kwietnia 2020r. wtorek

            

          regulamin_konkursu_klasy_I-III.pdf

          ***

          KONKURS_klasy_4-8.pdf


          06 kwietnia 2020r. poniedziałek

          Zapraszamy do muzeów!

          Podczas dni, które musimy spędzać w domu, warto wybrać się, nie ruszając z fotela (!), do wspaniałych muzeów, które za darmo oferują wirtualne zwiedzanie ekspozycji.  Listę będziemy aktualizować.
           Miłego zwiedzania
           smileysmileysmiley

          Zobacz: Ermitaż (film)

          Zobacz: Kopalnia Soli "Wieliczka"

          Zobacz: Te 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery


          3 kwietnia 2020r. piątek

          ߌ肠- rainbow emoji Dzień Tęczy

          To zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”, a powstaje gdy światło słoneczne rozszczepia się i załamuje wewnątrz licznych kropli wody, np. deszczu lub mgły tworząc na niebie barwy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Nie możemy jednak zagwarantować, że w Dzień Tęczy, zobaczycie na niebie ten siedmiobarwny łuk, więc wyszukałyśmy dla Was kilka linków słuchowisk i nie tylko:

           Słuchowisko Dorotka i Królestwo Podwójnej Tęczy 

          Maria Konopnicka-Tęcza wiersz


          2 kwietnia

          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 

           

          Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu.

          Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

           

          1.Audiobook powstał w Radiu Opole S.A.

          Nagranie i mastering audiobooka: Andrzej Czubiński

          Autorka książki, reżyser i wydawca: Agnieszka Kossowska

          Lektorzy przewodnicy: Franio Kossowski i Tomek Zacharewicz

          Muzyka: Rafał Doliński Rebizandt, Marcin Bors

          Mix, mastering: Marcin Bors Realizacja nagrań Szymon Orchowski

          Nagrań muzycznych dokonano w Studiu Fotoplastikon we Wrocławiu

          Rozdział I - Autyzm Czytają: Dawid Poślednik (tekst rozdziału) i Justyna Sujata (zadania)

           

          Audiobook Duże sprawy w małych głowach

           

          oraz

           

          2 kwietnia

          Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci 

           

          Święto te nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się znany nam wszystkim słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 
           

          Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo.
          Polska takża była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 
          Z okazji tego święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. 
           
          Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o takiej akcji społecznej jak „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. 


          Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie, czy przed komputerem. 

          "Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry

           

          Przesyłamy wam link do gry, którą same stworzyłyśmy "Połącz w pary"  (gra polega na tym, że tytuł książki łączymy z obrazkiem). Wykorzystaliśmy baśnie Hansa Christiana Andersena. 

          Napiszcie nam ile wykonaliście ruchów zanim ułożyliście prawidłowo.

          Piszemy na pocztę: biblioteka@sp4.olecko.pl   

          CZEKAMYsmileysmiley

          Połącz w pary-zabawa


          1 kwietnia 2020r.

          1. Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

          http://audio-bajki.pl/

          2. Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

          https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

          Link do bajki 3 świnki po e-Konferencji:

          https://www.youtube.com/watch?v=qQ8peGVzNdU&fbclid=IwAR15gGl_yVLHLG78jZ4XxfMR8hWu1s-dH1WaGlAcKu2j6PiP2ivbCDRssjQ


          31 marca 2020r.

          1. Zapraszamy do lektur na ekranie.

          https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

          Znajdziecie tu zekranizowane lektury, które warto znać.

          2. Lektury w zasięgu wzroku!

          Dziś biblioteka szkolna poleca lektury szkolne "Karolcię" oraz "Lew czarownica i stara szafa". Link do lektury w formacie pdf.

          https://docplayer.pl/109227649-Ilustrowala-halina-bielinska-lektura-dla-klasy-ii-szkoly-podstawowej-by-piotr-bielinski-isbn.html

          lew_czarownica_i_stara_szafa.pdf

           


          30 marca 2020r.

          Biblioteka szkolna poleca publikację, która pomoże wytłumaczyć młodszym dzieciom obecną sytuację. Poznajmy się z koronawirusem bez strachu! Fundacja „Polki Mogą Wszystko” opublikowała w tym celu książeczkę dostępną na stronie: 

          https://fpmw.pl/wp-conte…/uploads/Koronawirus-ksiazeczka.pdf

           


          27 marca 2020r.

          #Zostańwdomu. Poczytaj!
          Konkurs czytelniczy!

          Poleć książkę i przeczytaj książkę, którą ktoś poleci!

          Prosimy wszystkich chętnych uczniów z kl. I-III, aby polecili swoim koleżankom i kolegom ciekawą książkę na czas przymusowego rozstania się ze szkołą.

          Konkurs trwa do czasu powrotu do szkoły.
           
          Swoje samodzielnie wykonane projekty okładek polecanych książek, które obecnie czytacie przesyłajcie na adres:
          biblioteka@sp4.olecko.pl
          Pamiętajcie, żeby ilustracja zawierała tytuł oraz autora polecanej  książki. 

          Poproście rodziców o pomoc w przesłaniu prac.

          Najciekawsze ilustracje opublikujemy na naszej zakładce i nagrodzimy po powrocie do szkoły.

          smileysmileysmiley


          Witajcie kochani ! Przypominamy

          Jeżeli nie zdążyłeś wypożyczyć lektury szkolnej, którą masz czytać, możemy Ci ją udostępnić. Napisz do nas na e-mail: 
          biblioteka@sp4.olecko.pl, a My przygotujemy ją do wypożyczenia. W wiadomości napisz swoje imię, nazwisko, klasę oraz tytuł potrzebnej książki. Na wiadomości czekamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30. Postaramy się jak najszybciej przygotować potrzebną pozycję książkową. Zerkaj do  zakładki "Biblioteka" na stronie szkoły, bo tutaj będziemy umieszczać na bieżąco miejsce i godziny odbioru książek.

                                                                                                                                                            Panie bibliotekarki

                                                                                                                                                                  heartheartheart


           Dzień Czytania Tolkiena

          25 marca (środa)

          Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników powieści mistrza fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca (rethe) przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy. W tym dniu, fani Tolkiena organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie w kawiarniach lub w bibliotekach w celu wspólnego czytania prozy, a także liczne konkursy lub akcje zachęcające do sięgnięcia po książki Tolkiena.

          Kim był autor powieści, uważany za prekursora fantasy w literaturze? John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Angielski pisarz, oprócz trylogii „Władca Pierścieni”, był autorem wielu opowiadań, w których akcja toczy się w mitycznym świecie, na przykład „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, czy „Legendarium Śródziemia”, które weszły w skład 12-tomowej „History of the Middle-earth”. Tolkien także badał literaturę dawną i posługiwał się kilkoma językami. Co ciekawe, podobno pisarz chciał nauczyć się języka polskiego, ale ten okazał się dla niego za trudny.

          Z  okazji tego dnia biblioteka ogłasza mini quiz

          J.R.R. Tolkien „Hobbit czyli tam i z powrotem”

          Quiz czytelniczy ze znajomości lektury

          Quiz przeznaczony głównie dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII.

          Cele quizu:

          • Popularyzacja twórczości J.R.R. Tolkiena.
          • Sprawdzenie wiedzy uczniów z przeczytanej lektury. 
          • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych przy użyciu technologii informacyjnokomunikacyjnych. 
          • Stwarzanie sytuacji dających możliwość dobrej zabawy. 
          • Rozwijanie umiejętności współzawodnictwa z rówieśnikami.

           

          mini_quiz_ze_znajomosci_lektury.pdf

          Odpowiedzi do quizu przesyłamy na e-mail:

          biblioteka@sp4.olecko.pl

           


          23 marca 2020r.

          Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
          Jak skorzystać z promocji?

          1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
          2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
          3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
          4. Aktywuj usługę Empik Premium.
          5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

          Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.


          20 marca 2020r.

          Drodzy czytelnicy! Czytamy on-line

          Szkoła zamknięta, więc biblioteka szkolna również.
          My jednak będziemy na naszej zakładce bibliotecznej aktywnie dziełać. Bądźcie razem z nami... zerkajcie...

          Obecnie możemy wam zaproponować korzystanie ze strony https://wolnelektury.pl/  znajdziecie tam potrzebne Wam książki.
          Serdecznie namawiam do korzystania z tego serwisu. Tam znajdują się lektury szkolne, które są przerabiane w naszej szkole.
          Życzymy Wam zatem przyjemnego czytania i dużo zdrówka. Do zobacznia! Wasze bibliotekarki.
          laugh


          19 marca 2020r.

          Bajki do słuchania:

          1. CUDACZEK WYŚMIEWACZEK cz.1   https://youtu.be/Xe3B8tGjKXE

          2. CUDACZEK WYŚMIEWACZEK cz.2   https://www.youtube.com/watch?v=oluP6vCQYx0

          3. PAMIĘTNIK CZARNEGO NOSKA:  https://www.youtube.com/watch?v=SLbwhFqiwhA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3VzT4-WjSSZDAnC4ddGrhElhRso7OG4-mcGLBUCe5oFicSuCooRx4mQw0


          Witajcie kochani !

          Jeżeli nie zdążyłeś wypożyczyć lektury szkolnej, którą masz czytać, możemy Ci ją udostępnić. Napisz do nas na e-mail: 
          biblioteka@sp4.olecko.pl, a My przygotujemy ją do wypożyczenia. W wiadomości napisz swoje imię, nazwisko, klasę oraz tytuł potrzebnej książki. Na wiadomości czekamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30. Postaramy się jak najszybciej przygotować potrzebną pozycję książkową. Zerkaj do  zakładki "Biblioteka" na stronie szkoły, bo tutaj będziemy umieszczać na bieżąco miejsce i godziny odbioru książek.

                                                                                                                                                            Panie bibliotekarki

                                                                                                                                                                  heartheartheart


          DRODZY RODDZICE!

          Wspólne czytanie wierszy od najmłodszych lat uświadamia dziecku to, że słowa to dźwięki,które są ułożone w odpowiedni sposób potrafią stworzyć melodię, a ich właściwy dobór skutkuje powstaniem rymów.

          Czytanie kształtuje u dzieci  pamięć i koncentrację. Dziecko już po kilkukrotnej lekturze wiersza zapamiętuje niektóre kwestie i potrafi je odtworzyć.

          Rymowane teksty łatwo wpadają w ucho i zapadają w pamięć, doskonale rozwijają słownictwo i uczą dziecko zwracania uwagi na intonację, akcenty czy rytm. 

          Wiersze mogą być też  podstawą licznych zabaw. Wiele tego typu utworów wspiera dziecięcą wymowę i jest bardzo dobrym ćwiczeniem logopedycznym na emisję głosu czy wymawianie trudnych głosek.

          CZYTAJMY WIĘC SWOJEMU DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE –CODZIENNIE !!!

          Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania – tę potrzebę się nabywa, a dzieci, którym zaszczepimy miłość do książek, będą również czytać w przyszłości. Zachęcajmy także dzieci starsze. Młodzi ludzie, którzy regularnie czytają mają mniejsze problemy ze skupieniem się, szybciej zapamiętują nowe informacje i osiągają lepsze wyniki w nauce. Czytanie jest też świetnym sposobem na polepszenie nastroju. Oderwanie się od codziennych spraw w czasie lektury może znacznie zmniejszyć poziom stresu.

           


          heartheartheart-Randka w ciemno z... książką-heartheartheart

          Z okazji walentynek uczniowie naszej szkoły  mogli uczestniczyć w zabawie "Randka w ciemno z książką", która została zorganizowana w bibliotece szkolnej w dniach od 10-14 lutego 2020r. Czytelnicy wypożyczali „w ciemno” zapakowane w papier książki,  nie znając wcześniej ich tytułu i autora. Wszystkie pozycje zostały zapakowane w szary papier i kusiły jedynie swoim oryginalnym opakowaniem oraz krótką, zagadkową informacją o zawartości.

          Postaraliśmy się, by w tym dniu książki wyszły niejako poza progi biblioteki i chyba nam się to udało. Dotarli do nas również tacy „randkowicze”, którzy na co dzień niezbyt często odwiedzają to miejsce. O pozytywnej reakcji na przygotowaną przez nas akcję świadczy nie tylko fakt, że wszystkie „pakunki” zniknęły, ale również słowa uznania ze strony zachwyconych czytelników.

           Zabawa ta miała za zadanie wprowadzić element tajemniczości i zaskoczenia. Książki są wcześniej wybierane przez bibliotekarzy, a następnie specjalnie przygotowywane z przeznaczeniem dla określonej grupy wiekowej.


          Ferie z książką!

          Do ferii zostało niewiele czasu. Czy wiesz, jak je spędzisz? Doskonałym pomysłem jest dobra książka. W bibliotece szkolnej znajdziesz literaturę fantasy, kryminał i sensację, literaturę obyczajową, książki laureatki różnych prestiżowych nagród, biografie i reportaże, literaturę faktu i poradniki. Nic tylko czytać! Każdy powinien znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek przy dobrej książce. Zachęcamy do odwiedzin w bibliotece, chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze interesującej książki.

          Biblioteka szkolna poleca na FERIE…

          Najmłodszym:

          1.Seria  „Mądra Mysz” to edukacyjna seria dla dzieci, w skład której wchodzą obyczajowe opowiadania o przygodach Zuzi, przybliżające najróżniejsze zawody książki „Mam przyjaciela…” oraz cykl pełen technicznych szczegółów „Maszyny i pojazdy”.

          Zuzia to rezolutna dziewczynka, która towarzyszy rówieśnikom w ważnych w ich życiu momentach, takich jak pierwszy dzień w przedszkolu, narodziny rodzeństwa, czy pierwsza wizyta u lekarza. Dzięki Zuzi dzieci mają szansę wcześniej poznać i oswoić nieznane sytuacje. Dla chłopców jest seria "Maks".

          2. Seria "Kicia Kocia"  Anity Głowińskiej.

          „Kicia Kocia” zyskała popularność dzięki naukom, jakie niesie młoda kotka wraz ze swoimi przyjaciółmi (Packiem, Adelką i Juliankiem) uczy się, jak funkcjonować w świecie. Przygody Koci uczą dzieci m.in. tego, jak gotować i zachowywać się w różnych życiowych sytuacjach. Dzięki nim poznają również pracę policjantów czy strażaków.

          3. "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej.

          To opowieść o małym plastelinowym ludziku, Plastusiu, który mieszka w drewnianym piórniku Tosi. Wspólnie przeżywa wraz z Tosią pierwsze dni w szkole, poznają jej znajomych, uczą się odpowiedzialności za swoje działania, zasad przyjaźni i współżycia z innymi.

          I choć drewniane piórniki rzadko już noszone są do szkoły i od dawna nie pisze się wiecznym piórem z atramentem, to przygody wesołej gromadki wymyślone przez Marię Kownacką, nadal cieszą dzieci rozpoczynające dopiero swoją przygodę ze szkołą.

          Trochę starszym:

          1."Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet".

          Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. 

          Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. 

          2. "Asiunia" Joanny Papuzińskiej.

          Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

          3. "Tomek Łebski" Liz Pichon.

          Zabawne perypetie szkolne jedenastoletniego chłopca, Tomka Łebskiego. Tomek chodzi do piątej klasy szkoły podstawowej. Lubi rysować, łatwo daje się ponieść wyobraźni i nie może się skupić na lekcjach. Często kłóci się ze swoją starszą siostrą Danką, nie oddaje na czas prac domowych i lubi płatać figle przemądrzałemu koledze z klasy, Markowi. Tomek jest miłośnikiem zespołu rockowego 3PACZKA. Zainspirowany ich sukcesem zakłada z najlepszym przyjacielem Darkiem własny zespół o nazwie PZOMBIE. Chce w ten sposób zaimponować Asi, koleżance z klasy, która mu się podoba. Tak zaczyna się pierwsza część perypetii Tomka Łebskiego.Tekst przeplata się z zabawnymi czarno-białymi ilustracjami.

          oraz nastolatkom:

           1.„ Dotyk Julii ” Tahereh Mafi. W skład trylogii wchodzą następujące części: „Dotyk Julii”, „Dar Julii” oraz „Sekret Julii ”.

          Bohaterką jest dziewczyna, której dotyk zabija i od wielu lat żyje w izolacji.
          Książka napisana jest z niezwykłym polotem i wyobraźnią. Sam opis świata w jakim znajdują się bohaterowie nie jest bardzo rozbudowany, to jednak sama historia głównej bohaterki przyciąga jak magnes.

          2.„Gwiazd naszych wina” Johna Greena.

          To historia dwojga kilkunastoletnich bohaterów, którym była zapisana w gwiazdach śmiertelna choroba, ale też wielka miłość. Ich uczucie jest piękne i wnosi do ich codziennych zmagań z chorobą radość, motywuje do walki, daje nadzieję. Cieszą się każdym dniem, okupionym walką o życie. Nie jest to książka o raku, ale o życiu, marzeniach, pragnieniach i tęsknotach.


          Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego

          „Ja czytam, ty czytasz, my czytamy –

          Świat SUPERBOHATERÓW”

          Z przyjemnością informujemy, że Powiatowy Konkurs Plastyczny „Ja czytam, ty czytasz, my czytamy – Świat SUPERBOHATERÓW” zorganizowany przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Olecku oraz naszą bibliotekę szkolną, został rozstrzygnięty.

          9 grudnia zebrała się komisja w składzie: Krystyna Głębocka, Filip Greś, Marek Pacyński oraz Waldemar Rukść, która po obejrzeniu prac wyłoniła zwycięzców. Było to bardzo trudne zadanie gdyż wszystkie prace były wyjątkowe, starannie wykonane, ale przede wszystkim twórcze.

          Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców z naszej szkoły:

          w kategorii I

          Miejsce I

          Buraczewski Jakub kl.1

          Wyróżnienie:

          Gniedziejko Julia kl. 1

           

          w kategorii II

          Miejsce III

          Chilińska Maria kl. 2

          Wyróżnienie:

          Jasiński Franciszek kl. 2

           

          w kategorii III

          Miejsce I

          Sztelmach Maja kl. 5

          Żarnoch Paulina kl.5

          Miejsce II

          Duchnowska Wiktoria kl.5

          Wyróżnienia

          1. Bochińska Lea kl. 5

          2. Piętko Lena kl. 5

          3. Sienkiewicz Edyta kl. 5

           

          w kategorii IV

          Miejsce III

          Dziokan Hanna kl. 8

           

          w kategorii „Modele”

          Miejsce II

          Skowerenda Tymoteusz kl. 2

          Wyróżnienie

          1. Ostrowska Joanna kl. 3

          2. Krysz Amelia kl. 5

          3. Wasilewska Maja kl. 3

           

          Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

           

          Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w  Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku przy ul. Kopernika 6, we wtorek, 17 grudnia, o godz. 16:00!!!


          Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego 

          Ryby-żaby i raki” czyli wierszowane igraszki JANA BRZECHWY

          25 listopada br. odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Wśród 40 recytatorów komisja w składzie pań: Małgorzaty Michałowskiej, Krystyny Matwiejczyk i Magdaleny Szlaszyńskiej wyłoniła następujących laureatów w 4 kategoriach wiekowych: 

          Kategoria I-klasy 0-I:

          1. Wiktoria Kuczykowska kl. I A

          2. Antonina Rogalewska kl. I A

          3. Sara Wiśniowska kl. I A

          Kategoria II-klasy II-III:

          1. Alicja Konopko kl. II B

          2. Lena Michniewicz kl. III B

          3. Maja Wasilewska kl. III B

          Kategoria III- klasy IV-VI:

          1. Mateusz Skowroński kl. VA

          2. Lidia Grześ kl. V B

          3.Klaudia Kamińska kl. V C

          Kategoria IV-klasy VII-VIII:

          1. Martyna Toczyńska kl. VII A

          2. Filip Krawczyk kl. VIII A

          Laureaci wezmą udział w kolejnym etapie: 

          KONKURS W KATEGORII I (klasy 0-1) i II (klasy 2-3) na oddziale dla dzieci i młodzieży w Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku przy ul. Kopernika 6; dnia 28 listopada 2019 r. o godz.10:00.
          KONKURS W KATEGORII III (klasy 4-6) i IV (klasy7-8) w czytelni PCWE(Powiatwej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku) przy ul. Armii Krajowej 30;

          dnia 29 listopada 2019 r. o godz.10:00 .

          Za naszych reprezentantów trzymamy mocno kciuki! Powodzenia!

           


          - heart Nasze pierwszaczki w bibliotece heart -

          Przez ostatnie kilka dni w szkolnej bibliotece pojawiało się wielu nowych czytelników. Uczniowie klas 1a i 1b z wychowawczyniami przybyli do biblioteki na specjalne zaproszenie.

          Pierwszaki  na spotkaniu zapoznały się z działalnością biblioteki i księgozbiorem. Ponadto poznały zasady wypożyczania książek i zachowania                  w bibliotece. Rozmawiały o tym, jak należy obchodzić się z książkami , by jak najdłużej służyły czytelnikom. Po obejrzeniu przygotowanej dla nich wystawki bibliotecznych nowości, samodzielnie wybrali i wypożyczyli swoje pierwsze książeczki.

          Jak ważne jest głośnie czytanie dzieciom, nie muszę chyba pisać - to pierwszy krok do dalszego, już samodzielnego, sięgania po książki (miejmy nadzieję smiley) . Dlatego z prawdziwą przyjemnością gościłam w bibliotece pierwszaczki z klas p. Marceliny Nalewajko oraz Wioletty Chmielewskiej.

          Dziękuję dzieciom oraz wychowawczyniom za wizytę i zachęcam do kolejnych!

                                                                                                                                                                                                                                       Magdalena Szlaszyńska

                                                                                                                               


          konspekt lekcji otwartej z wykorzystaniem nowoczesnego ekranu multimedialnego

          Tworzenie_z_natury-martwa_natura.pdf


          Randka w ciemno z… książką

           

          Od 11 lutego do czwartku 15 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się niecodzienna akcja „Randka w ciemno z… książką”. Z okazji Walentynek na uczniów i nauczycieli czekały książki-niespodzianki, opakowane w szary papier i ozdobione różowymi serduszkami. Wszystkie wybrane książki dotyczyły tematyki miłosnej. Uczniowie i nauczyciele wypożyczali w ten dzień książki w ciemno, bez żadnych rekomendacji, bez czytania recenzji i kto wie być może nawet z gatunku, po który nigdy wcześniej nie sięgali.

           Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie książki rozeszły się jak świeże bułeczki, a było ich naprawdę sporo. Mamy nadzieję, że nasi młodsi i starsi Czytelnicy spędzili z wybraną książką naprawdę niezapomniany i niepowtarzalny wieczór i że pozostanie on na długo w ich pamięci.

           Akcję przygotowały: pani Magdalena Szlaszyńska oraz pani Grażyna Hołownia

           


           

          Magia świąt…

           19 i 20 grudnia 2018r w naszej bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli, które poprowadziła pani Magdalena Szlaszyńska. Temat zajęć brzmiał „W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia” i miał on wprowadzić dzieci w nastrój zbliżających się świąt.

           

           Głównym celem zajęć było wzbogacenie wiadomości na temat tradycji związanych ze świętami, rozwijanie samodzielności i aktywności oraz umiejętność współdziałania w grupie, jak również wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie.

           

           Pani Magda przygotowała liczne atrakcje. W trakcie zajęć odbyły się rozmowy na temat tradycji świątecznych, quiz bożonarodzeniowy, układanie słów z rozsypanki wyrazowej, dodawanie do 10. Zadania stawiane do wykonania dostosowane były do możliwości dzieci, co pozwoliło na ich aktywny udział w zajęciach oraz wzbogacenie wiedzy i umiejętności. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie zgłaszali się do odpowiedzi. Na koniec dzieciaki wraz z nauczycielami otrzymały słodki poczęstunek. Atmosfera była bardzo miła, sympatyczna i oczywiście świąteczna.

           

           

          więcej zdjęć


          Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod tytułem
           „Ja czytam, ty czytasz, my czytamy – książki z Krainy Czarów”
               

           

          Nasza biblioteka szkolna wraz z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Olecku zorganizowały konkurs plastyczny pod tytułem "Ja czytam, ty czytasz, my czytamy – książki z Krainy Czarów".
          Zadanie konkursowe, w zależności od kategorii wiekowej. W dniu 5 grudnia 2018r. nastąpiło rozstrzygnięcie. Ponieważ na konkurs nadesłanych zostało wiele przepięknych, kolorowych prac, Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach, Komisja zdecydowała się przyznać nagrody.

          Miło nam, ze wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły.


          Poniżej prezentujemy wyniki.
          Kategoria II:
          Wyróżnienia:

                Aleksandra Mikielska
                Lena Michniewicz
                Maria Romanowska
                Kategoria III:
                Miejsce I 
                Rozalia Mikielska

          Kategoria IV:

          Miejsce I 
          Pola Stadnicka

                Miejsce III
                Hanna Dziokan

                Wyróżnienia
                Milena Zaręba
                Karolina Kopycka

           

          11 grudnia 2018 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Laureaci oraz ich bliscy przybyli do biblioteki by świętować swoje sukcesy. Komisja w kilku słowach podkreśliła znaczenie konkursu oraz walory wszystkich prac.

          Zwycięskie prace można podziwiać w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku.
          Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i serdecznie gratulujemy.

           

          wiecej zdjęć

           


          "Koszmarny Karolek niegrzeczny bohater literacki"

          Uczniowie spotkali się w bibliotece szkolnej i podczas zajęć zapoznali się z postacią pisarki Franceski Simon oraz z cyklem Jej książek – „ Koszmarny Karolek".  Uczennica z gimnzajum, przeczytała fragment przygód Karolka. Zachęciła swoich kolegów i koleżanki do lektury. Miłym zaskoczeniem było utworzenie przez uczniów listy oczekujących na wypożyczenie przygód "Koszmarnego Karolka".

          więcej zdjęć


          "Zaczarowany Świat Franklina"

          Uczniowie klasy Ia  szkoły podstawowej podczas zajęć w bibliotece  zapoznali się z Franklinem bohaterem różnych książek dla dzieci. Wysłuchali opowieści o Franklinie, który nie lubił sprzątać. Wspólnie doszli do wniosku, że sprzątanie jest niezbędne. Przyjemnie się spędza czas w uporzadkowanym pokoju. Wszystko jest wtedy na miejscu. Dzieci wypożyczyły opowiadania o Franklinie, a po ich przeczytaniu dzieliły się swoimi wrażeniami i opowiadały o  głównym bohaterze. Następnie wykonały prace plastyczne przedstawiające przygody Franklina i stworzyły galerię swoich prac w biliotece szkolnej.

           

          więcej zdjęć


          VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej”

                  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku oraz Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku już po raz szósty organizowały wspólnie Powiatowy Konkurs Recytatorski. W roku 2018 konkurs ogłoszony został pod hasłem „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej”. Był  on   adresowany do uczniów szkół podstawowych klas 0-VIII z terenu powiatu oleckiego i został przeprowadzony w 3 kategoriach wiekowych. Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom twórczości polskich poetów, dostarczanie doznań estetycznych oraz wspieranie aktywności twórczej uczniów poprzez obcowanie z „żywym” słowem.
                  Laureatkami z naszej szkoły po pierwszym dniu recytacji, który odbył się 21.11.2018r. zostały: Konopko Alicja oraz Wiszniewska Katarzyna. Serdecznie gratulujemy dziewczętom.

           

          więcej zdjęć tutaj


          Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

          „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej”

          14 listopada 2018r. odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Uczestnicy zaprezentowali ciekawe i różnorodne interpretacje wierszy. Komisja nie miała łatwego zadania z powodu wysokiego poziomu recytacji. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły wielkie emocje.

          A oto laureaci:

          Kategoria I-klasy 0-I:

          1. Bartosz Szejda klasa 0 A
          2. Katarzyna Wiszniewska klasa I A
          3. Alicja Konopko klasa I B

          Kategoria II-klasy II-IV:

          1. Maja Wasilewska klasa II B
          2. Rafał Smokowski klasa III
          3. Pola Bedyńska klasa IV C

           

           

          więcej zdjęć



          Moda na czytanie

          Klasa IV a wzięła udział w projekcie z zakresu edukacji czytelniczej. Głównym celem było zaangażowanie samych uczniów do popularyzowania czytelnictwa wśród swoich kolegów i zachęcenie ich do czytania nie z obowiązku, ale dla przyjemności. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i rozwiązywali zadania! Zagadki, rebusy, obrazki sprawdzające spostrzegawczość!

          A wszystko w atmosferze bibliotecznej, książkowej, zachęcającej do myślenia i działania!

          Praca w każdej grupie przebiegała efektywnie. Atmosfera była swobodna, dzieci były zaangażowane. "Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne: 
          po pierwsze – książki, po drugie – książki, po trzecie – książki, 
          bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki."

           

           

          więcej zdjęć


          Zerówkowicze w bibliotece

             W upowszechnianiu i promocji czytelnictwa w naszej szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  wzięły udział również zerówkowicze. Nawyk czytania należy kształtować od najmłodszych lat. Dzieci, którym czytano mają większą wiedzę, lepiej radzą sobie w życiu i w szkole. Pierwsza, samodzielnie wybrana w szkolnej bibliotece książka sprawiła dużą rodość małym czytelnikom.

           

          Więcej zdjęć


          Czytajmy razem... czytajmy codziennie...

                W ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa II realizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem: "Czytajmy razem... czytajmy codziennie".

                Pierwszym krokiem była WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ, której celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zapoznanie z rozmieszczeniem księgozbioru. Uczniowie określali różnice między biblioteką a księgarnią. Pani bibliotekarka przedstawiła drugoklasistom istotę układu książek według kolejności alfabetycznej, po czym mogli wybrać sobie książki znanych i lubianych autorów literatury dziecięcej. 

           


           

          Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku realizuje projekt Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

          Celem tego programu jest wzmocnienie: zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

          W ramach Programu zakupione będą nowości wydawnicze (książki niebędące podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i służące do realizacji projektów edukacyjnych.

          Szkoła na zakup książek wyda w sumie 15000,00 zł, w tym 12000,00 środki pochodzące z dotacji oraz 3000,00 zł wkład własny.